Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Līgo pagasta marihuānas audzētavas sāgā iesaistītajiem – nosacīti sodi

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Par Līgo pagasta marihuānas ražotni 2012.gadā rakstīja visi mediji, to rādīja televīzijā, par to ziņoja radio. Arī “Dzirkstele” cītīgi sekoja lietas izvērtēšanai Gulbenes rajona tiesā. Gadi gāja. Sabiedrības interese noplaka. Radās sajūta, ka lieta joprojām nav izskatīta. “Dzirkstele” nolēma noskaidrot, kā ir patiesībā. Ar grūtībām izdevās uzzināt, ka lieta ir noslēgusies jau pirmajā tiesu instancē.
Pirms deviņiem gadiem Latviju pāršalca vēsts – policija atklājusi marihuānas audzētavu Līgo pagastā. Tā bija iekārtota kādā lauku īpašumā, kurā dzīvoja vairāki strādnieki, kuru uzdevums bija laistīt, aprūpēt augus un tos novākt. Policija uzskatīja – 2012.gads nebūt nebija pirmais un vienīgais, kad audzētava darbojusies un tajā ievākta raža. Policija toreiz aizturēja deviņus cilvēkus, no kuriem četri sākotnēji tika apcietināti. Tika lēsts, ka šajā saimniecībā, visticamāk, audzēta produkcija ne vien Latvijas, bet arī kaimiņvalstu melnajam tirgum.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāda toreiz bija izplatītā oficiālā informācija. Vai Līgo pagastā atklātā audzētava vērienīguma ziņā ir rekordiste Latvijas kriminālajā vēsturē? Varbūt tā ir tikai leģenda? Nenoliedzams ir fakts, ka šī ražotne bija nelegālais bizness, kas notika visu acu priekšā. Iespējams, rūpals bez problēmām būtu pastāvējis vēl ilgāk, ja ne cilvēciskais faktors – kāds no strādniekiem kādam vietējam nedaudz pārdeva “zāli”. Valodas sākās un nonāca līdz policijai. Taču, protams, marihuānas audzētavu, turklāt tādu lielu, kāda bija šī, nav iespējams noslēpt. Marihuāna ir augs, kuru zinātājs var saost pa gabalu.

Pirmajā instancē skatījuši trīs tiesneši

Līgo pagasta marihuānas ražotnes krimināllieta Gulbenes rajona tiesā atradās, sākot ar 2012.gada 11.decembri. Tiesas sēdes lietas izskatīšanai tika rīkotas laika posmā no 2013.gada 25.marta līdz 2018.gada 4.septembrim. Sākotnēji lietu izskatīja tiesnese Rasma Medne, pēc tam – Gunta Gulbinska. Divas reizes lietas izskatīšana notika bez rezultāta, piecas reizes izskatīšana noņemta, desmit reizes lietas izskatīšana ir atlikta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieņemti četri lēmumi par ekspertīzes veikšanu un četri lēmumi par procesa dalībnieku piespiedu atvešanu uz Gulbenes rajona tiesu, kā arī divi lēmumi par piespiedu drošības līdzekļa grozīšanu. 2018.gada 14.februārī lieta nodota Alūksnes rajona tiesā tiesnesei Sanitai Vilciņai. Viņa lietu sāka skatīt tā paša gada 4.septembrī un pabeidza 2019.gada 5.novembrī. Spriedums ar kļūdu labojumiem tajā spēkā stājās 2019.gada 24.decembrī.

Šāda tiesvedības gaita minētajā krimināllietā ir publiski izlasāma tiesu informatīvajā sistēmā.

Konfiscē īpašumu, kur audzēta marihuāna

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vajadzēja piepūlēties, lai “Dzirkstele” tiktu pie anonimizēta tiesas sprieduma šajā lietā. Un tas izrādījās maigs, ņemot vērā ilgo un piņķerīgo lietas izskatīšanu. Organizatoram, kurš tiesvedības sākumā bija 23 gadus vecs, bet spriedumu sagaidīja jau 30 gadus vecs – tika piespriesta brīvības atņemšana uz četriem gadiem nosacīti ar tikpat ilgu pārbaudes laiku un probācijas uzraudzību uz diviem gadiem. Spriedums arī paredzēja viņam konfiscēt mantu: automašīnu “Audi A6 Avant”, nekustamo īpašumu, kurā tika audzēta marihuāna, 5470 ASV dolārus un 45 latus. Tiesa lēma: par vīrieti 2013.gadā samaksātā drošības nauda 10 000 latu ir atmaksājama atpakaļ devējam.
Pārējiem astoņiem šajā krimināllietā apsūdzētajiem arī ir piespriesti nosacīti cietumsodi – lielākais uz trim gadiem, bet mazākais uz pieciem mēnešiem.

Lietiskos pierādījumus tiesa liek iznīcināt

Spriedumā teikts, ka Līgo pagasta rūpalā tika izaudzēts kopā ne mazāk kā 3761 marihuānas augs, sasniedzot 40 līdz 120 centimetru garumu. To kopējais svars – 326,90 kilogrami (pēc žāvēšanas – 25,268 kilogrami). Augi 2012.gada 18.maijā procesuālas darbības – kratīšanas – laikā tika izņemti. Tiesas spriedums marihuānu kā lietisko pierādījumu paredzēja iznīcināt.

Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.