Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Rankas pagasta Rēveļos kopā ar ukraiņiem stāda ozolus

Foto: Daiga Melberga.

Pavisam nesen pie bijušās Rēveļu skolas notika koku stādīšanas darbi. “Kopā ar ukraiņu draugiem iestādījām jaunus ozolus, un ukraiņu draugi iepazina ozolāja vēsturi,” “Dzirkstelei” saka Rankas kultūrvēsturiskā mantojuma centra vadītāja Daiga Melberga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atgādina, ka 1995.gadā, kad vēl bija skola, tika stādīti ozoli kopā ar toreizējo Rēveļu skolas mazpulka vadītāju un skolotāju Guntu Kalniņu, un šī vieta tika nodēvēta par ozolāju.

“Katru gadu šo tradīciju uzturam un arī organizējam dažādus pasākumus, lai vēsture par šiem ozoliem saglabājas, un ozoli tiktu ne tikai uzturēti, bet nāktu klāt arī jauni ozoli. Šogad stādīt ozolus piedāvājām ukraiņiem, jo viņiem vajag kādu emocionālu mirkli. Zinām, kā ir Ukrainā, kur viņi nevar atgriezties. Viņi arī labprāt iesaistījās ozolu stādīšanā. Pastāstījām viņiem šī ozolāja vēsturi. Kopā iestādījām aptuveni 20 ozoliņus. Ozolu stādus mums sarūpēja Gunta Kalniņa,” stāsta D.Melberga.

Foto: Daiga Melberga

Nākamgad ir ieplānota lielā stādīšana, jo tad ozolājam būs 30 gadi. “Pirmie ozoli, kas stādīti 1995.gadā, jau ir garāki par cilvēku. Visvairāk par tiem rūpējās Gunta. Tas ir viņas emocionāli patriotiskais darbs, ar kuru cieši saistīti esam mēs visi,” saka D.Melberga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bijušajā Rēveļu skolā šobrīd dzīvo seši ukraiņi. Pirms kāda laika bija vairāk, bet daži atraduši dzīvesvietu citur. “Tie, kas ir pie mums, labprāt iesaistās sabiedriskajā dzīvē. Kad bija tieši divi gadi, kopš kara sākuma Ukrainā, sagatavoju fotoizstādi, kā viņi šajos divos gados ir iekļāvušies mūsu Rankas un Gulbenes sabiedrībā, un ko viņi pretim devuši, viņu aktivitātes. Viņiem vajag kopējos mirkļus, lai nav tikai jāsēž un jādomā par to, ka viņu mājas ir apdraudētas vai iznīcinātas. Viņiem te ir arī dārziņi. Jau ir saauguši maurloki, iesētas garšvielas. Viņi domā, kā audzēs tomātus un citus dārzeņus, un vaicā mums padomu. Pie mums ir ļoti jauki un sirsnīgi ukraiņi,” stāsta D. Melberga.

Foto: Daiga Melberga

UZZIŅA

DIVARPUS HEKTĀRU LIELAIS RĒVEĻU SKOLAS OZOLĀJS ir tapis no visā Latvijā vāktām zīlēm. Pēc aicinājuma laikrakstā salasītās zīles atsūtīja no visām valsts malām, un 1995.gada rudenī zīles sastādītas. Katrā laukumiņā tika iestādītas zināmas vietas zīles. Vēlāk, piemēram, liepājnieki vai citi varēs tikties ar saviem ozoliem. Rēveļu skolas kolektīvs un Rankas pagasta vadība ir apņēmusies nodrošināt to kopšanu. Idejas autori ir mežkopis Rihards Pavilons un viņa meita — Rēveļu skolas mazpulka vadītāja, skolotāja Gunta Kalniņa. Ozolāja ierīkošanai viņa atvēlēja sev piederošo zemi.

AVOTS: VESTNESIS.LV, 2000.GADS

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.