Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Kad vecāki netiek galā ar slima bērna aprūpi

Foto: “Pexels”.

Ko darīt, ja vecāki netiek galā ar miesīgā hroniski slimā bērna aprūpi, jo situācija attīstās, pasliktinās un nav prasmju sniegt bērnam vajadzīgo? Tad ir jāvēršas bāriņtiesā. Kas notiek tālāk, cik ilgi turpinās procedūra, vecākiem atsakoties no turpmākās sava bērna aprūpes tiesībām?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Komentēt šo situāciju “Dzirkstele” lūdza Gulbenes novada bāriņtiesas priekšsēdētāju Ingu Krastiņu, kura skaidro:

– Ja bērns līdz šim ir dzīvojis ģimenē, tad šāda “atteikšanās” no bērna nav viennozīmīga un vienkārša. Primāri atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam vecākam ir jāsniedz palīdzība, ko nodrošina konkrētās pašvaldības sociālais dienests. Tātad, ja vecāks raksta iesniegumu, ka vēlas atteikties no bērna, tad bāriņtiesas pienākums ir ierosināt administratīvo lietu par aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam, un vecākam tiek doti uzdevumi, lai konkrēto situāciju uzlabotu (Bāriņtiesu likuma 22.panta (11) daļa). Atkarībā no konkrētās situācijas, apstākļiem un veicamajiem uzdevumiem termiņš, kādā vecākam jāveic uzdevumu izpilde, ir dažāds – sākot no viena mēneša līdz trijiem mēnešiem (dažkārt uzdevumu izpildes termiņš var tikt pagarināts). Par situāciju ģimenē un ierosināto administratīvo lietu tiek informēts pašvaldības sociālais dienests, ar kuru ģimene sadarbojoties īsteno uzdevumu izpildi.

Otrkārt, Bāriņtiesu likumā noteikts, ka bāriņtiesa lemj par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu, ja vecāks devis piekrišanu bērna adopcijai (Bāriņtiesu likuma 22.panta pirmās daļas 4.punkts). Attiecībā uz vecāka piekrišanu adopcijai jānorāda, ka visbiežāk vecāks raksta piekrišanu bērna adopcijai, ja uzreiz pēc bērna dzimšanas vēlas atteikties no bērna. Te gan jānorāda, ka Civillikuma 169.panta otrā daļa paredz, ka piekrišanu sava bērna adopcijai nevar dot ātrāk kā sešas nedēļas pēc dzemdībām. Taču arī šajos gadījumos bāriņtiesai ir jālemj par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam.

Treškārt, Bērnu tiesību aizsardzības likuma 29.pants paredz iespēju, ka gadījumos, kad vecāks sava veselības stāvokļa dēļ nevar nodrošināt bērna aprūpi, bērnam tiek nodrošināta ārpusģimenes aprūpe pēc vecāka lūguma (šajā gadījumā vecākam netiek pārtrauktas bērna aizgādības tiesības). Ārpusģimenes aprūpi pēc vecāka lūguma ir iespējams nodrošināt arī bērna veselības stāvokļa dēļ.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.

casibom giriş casibom bahsegel jojobet