Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LASĪTAJS JAUTĀ: Kāpēc šovasar ir tik daudz lapseņu?

Lapseņu aktivitāte ir atkarīga no vides temperatūras – jo augstāk, jo labāk. Šī vasara lapsenēm ir labvēlīga. Foto: no “Pixabay.com”

“Kāpēc šovasar ir tik daudz lapseņu? Tās ir visur, gan tur, kur saldas limonādes, gan vienkārši lido iekšā mājā un arī pēkšņi iedzeļ! Ir tādi, kas par iemeslu tam min šīs vasaras sausumu, bet vai tā patiešām ir? Un kā no tām izvairīties?” ar laikraksta starpniecību vēlas noskaidrot gulbeniete.

Atbild Latvijas Entomoloģijas biedrības pārstāvis Voldemārs Spuņģis:
“Lapseņu ir tik daudz kā katru gadu. Neredzu lielu skaita pieaugumu šajā vasarā. Lapseņu aktivitāte vienmēr ir vasaras beigās, un tas nepārsteidz, jo maijā lapseņu karaliene dara visus ligzdas darbus – dēj olas, apkopj un pabaro savus bērnus (cirmeņus). Tiklīdz cirmeņi izaug par darba lapsenēm, tas ir, neauglīgām mātītēm, karaliene to vien dara, kā dēj olas, no kurām izšķiļas jaunas darba lapsenes un tā līdz siltās sezonas beigām apmēram septembrī. Septembrī no īpaši apglabāta orgāna (spermatotēka ar pagājušā rudens spermu) karaliene dēj apaugļotas olas, no kurām izaug jaunie tēviņi un jaunās karalienes nākamajam gadam. Tā nu rudenī lapseņu saimes ir vislielākās. Lapseņu aktivitāte ir atkarīga no vides temperatūras – jo augstāka, jo labāka dzīve. Šī vasara lapsenēm ir labvēlīga. Lapsenes ir plēsoņas, uzbrūk citiem kukaiņiem, arī kaitēkļiem, bet lidošanai enerģiju gūst no cukuriem – laputu izdalījumiem, augļiem, augu sulām. Tā, ka nav brīnums, ka apciemo cilvēkus. Cilvēks lapsenēm ir vienaldzīgs. Vienīgi, ja tās jūtas apdraudētas, var iedzelt. Nevajadzētu tuvoties lapseņu ligzdām, un jābūt uzmanīgiem āra pasākumos. Lapsenes tur ir bieži viesi. Un vēl – rudenī lapseņu pūžņu iznīcināšana ir bīstama. Vislabāk to darīt pavasarī, kad ligzdā ir tikai karaliene.”

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.