Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LASĪTĀJS JAUTĀ: Uz šosejas Zeltalejā stāv gulbis, bet vai jāglābj?

Foto: “Unsplash”.

“Zeltalejā šosejas malā uz asfalta stāv gulbis un nelido projām. Braucu uz Alūksnes pusei, pēc trīsarpus stundām atpakaļ. Gulbis joprojām bija turpat. Baidījos, ka līdz ar krēslu putnu kāds auto var notriekt, tāpēc zvanīju uz Pārtikas un veterināro dienestu. Tur atbildēja – lai gulbis tur stāv. Ziņots esot policijai. Atbildējuši, ka aizbrauks apskatīties,” piezvanot “Dzirkstelei” 12.oktobra pēcpusdienā stāstīja sieviete, kura sevi nosauca par Daigu. Viņa mudināja laikrakstu iesaistīties risinājuma meklēšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” sazinājās ar Gulbenes dzīvnieku aizsardzības biedrības vadītāju Iru Žeiguri, kura teica – nevar zināt no sievietes stāstītā, vai gulbis ir savainots un vai cilvēks to varētu noķert. Bet vai jāķer? I.Žeigure uzsver, ka biedrība ir brīvprātīgo sabiedriska organizācija. Tai nav pieredzes un prasmju savvaļas dzīvnieku glābšanā, kaut esot bijuši arī tādi mēģinājumi, kad biedrības aktīvisti to ir darījuši, bet diemžēl – neveiksmīgi. Savvaļas dzīvnieks vienalga pēc īsa laika ir miris. Glābts ticis vados pakāries stārķis, kurš zaudējis vienu kāju. Sadarbībā ar glābējiem putns tika noņemts, ārstēts pie veterinārārsta, tad saprasts, ka dzīvotājs nebūs. Vēl bijis gadījums, kad ar kādu aktīvu gulbeniešu ģimenes iesaistīšanos glābts sasirdzis vecs savvaļas gulbis. Ārstēts pie veterinārārsta. Tad iedzīvotāji gulbi veduši uz Latvijas savvaļas putnu palīdzības biedrību “Drauga spārns” Rīgā. Tur putna dzīvība ātri izdzisusi. Pati I.Žeigure gadumijā glābusi ievainotu stirnu, kura vienalga pēc nedēļas mirusi.

Dabas aizsardzības pārvalde, kura septembrī izvērsa kampaņu “Neizdzēs dzīvību” savvaļas dzīvnieku aizsardzībai, ir norādījusi: “Gadījumos, ja dzīvnieks nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī, piemēram, ir savainots, kaut kur iestrēdzis, atrodas sev netipiskā vidē ar satrauktu uzvedību, aicinām vērsties Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, kas palīdzēs dzīvniekam nokļūt ierastajā vidē.” Dienesta tālrunis ir 112 un darbojas visu diennakti.

  • Diāna Odumiņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (4)

  1. Gadumijā glābusi ievainotu stirnu, pēc nedēļas mirusi…….. Jautājums: kur palika gaļa?

    3
    3
  2. Likumā noteikts,ka pašvaldībām jārūpējas par klaiņojošiem un bezpalīdzībā esošiem dzīvniekiem-kaķiem, suņiem, utt., nogādāšana patversmē un citas darbības. Latvijas labā prakse liecina, ka pašvaldības šo funkciju nodod pakalpojumu sniedzējiem vai sludina iepirkumus.
    Kam šī funkcija uzticēta Gulbenē – nav skaidrs.
    Nav saprotama Gulbenes biedrības darbība- dzīvnieku kapsētu šiem dome uztaisīja, vēl finansiāli šos atbalstīja, šie pa bērnudārziem regulāri vāc ziedojumos pārtiku, kuru ved uz Alūksnes patversmi, bet kāda ir biedrības atdeve Sabiedrībai?
    Lūdzu, dodaties fiziski apskatīt gulbi un nogādājiet to vetklīnikā, kur konstatēs – ir slims vai nē. Šajā situācijā arī gulbis gluži vienkārši “bija apstulbis” un iespējams vajadzēja tik vien kā nogādāt tuvāk kādai ūdens tilpnei, tālāk jau dabas likumi uz izdzīvošanu sakārtotos paši no sevis.

    6
    2
  3. Jūs kaut ko jaucat. Ir atšķirība starp mājdzīvniekiem vai speciāli kultivētajiem dekoratīvajiem dzīvniekiem (arī tostarp melnais gulbis Spārītes parkā) un savvaļas zvēriem. Nu nav biedrībai “Ķepaiņu draugu klubs” jāaprūpē savvaļas zvēri. Ja kāds šāds zvērs ir nonācis netipiskā vai bezpalīdzības situācijā, ar to nodarbojas VUGD vai VP, vai pašvaldības policija. Bet minētā beidrība ļoti labi sada savu darbu kompetences ietvaros, kas atrunāta ar pašvaldību. Un ja reāli, Jus, Rūpe, arī varat stāties biedrībā un piedalīties dzīvnieku glābšanā, dzīvnieku kapsētas ravēšanā/appļaušanā. Pagaidām to dara viena pati Ira. Es arī esbmu biedrības biedre. Pati esmu izglābusi, mājās atnesusi ezi, kuru atradu uz ielas ar sabrauktām pakaļkājām. Aprūpēju, skrēju uz vetaptieku, ārstēju, baroju, bet… ezītis pēc nedēļas nomira. Apglabāju un ļoti raudāju. Esmu no ielas pieņēmusi arī divus kaķus un suni. Jūs, Rūpe, arī varētu pieņemt kādu dzīvnieku un rūpēties. Vai to jau darāt? Jeb tikai pamācat un aprunājat citus brīvprātīgos, kuri to dara savu eispēju un kompetences robežās?

  4. Vai viss gulstas uz privātpersonu pleciem? Tas laikam ir brīvprātīgi. Pie radiem Latgales pusē,kad ir atrasti šādi dzīvnieki, atbrauc dienests un aizved dzīvnieku uz klīniku vai patversmi. Telefona numurs publicēts pašvaldības kontaktos, visiem pieejams.

    3
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.