Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā daudz pašvaldības izvēlas digitalizēt savas kapsētas

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Pamanīju portālā “Dzirkstele.lv” rakstu ”Gulbenes novada kapu digitalizācija tā arī nav notikusi”. Pārstāvu uzņēmumu SIA “Cemety”, kurš jau gandrīz 10 gadus digitalizē kapsētas. Latvijā pašlaik ir digitalizētas vairāk nekā 490 kapsētas (šogad pabeigsim Rīgas kapsētas digitalizēt: būs digitalizētas 14 Rīgas kapsētas vairāk nekā 400 hektāru platībā). Strādājam arī Lietuvā, kur jau vairāk nekā 500 kapsētas digitalizētas. Tas norāda uz to, ka šādu iespēju pašvaldības novērtē un izmanto, jo rezultātā iegūst skaidru situāciju un izpratni par pašvaldības kapsētām (cik ir brīvas vietas, cik aizņemts, attiecīgi var plānot paplašināšanos, iedzīvotājiem ir pieejami dati, iedzīvotāji tiek iesaistīti datu papildināšanā un sakārtošanā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viens no iemesliem, kādēļ mēs šo projektu sākām, bija doma, ka visus datus varētu publicēt vienā portālā, lai iedzīvotāji varētu atrast savus radiniekus un papildināt datus. Kā zināms, daudzas apbedījumu vietas ir bez pieminekļiem, tiek aizmirstas. Šajā gadījumā tiek piefiksēta situācijā, kāda ir dabā vai kapsētu grāmatās un tiek sniegta iespēja iedzīvotājiem datus papildināt (datu kļūst vairāk, nevis mazāk).

Ja mēs šos datus piefiksējam elektroniski, tad tie paliks uz visiem laikiem pieejami. Kapsētu grāmatas mēdz pazust, pieminekļi mēdz sagāzties, bet digitalizēti dati – tie paliks mūžīgi (atbilstoši mūsu līgumiem ar pašvaldībām dati ir pašvaldības īpašums. Līdz ar to, ja arī tiek beigta sadarbība ar mūsu uzņēmumu, dati netiek zaudēti – tie paliek pašvaldības īpašumā).

Mēs nodrošinām portāla “www.cemety.lv” uzturēšanu, kur iedzīvotājiem tiek publicēta informācija par apbedītajām personām. Jebkurš iedzīvotājs Latvijā un pasaulē var atrast interesējošās personas apbedījuma vietu un redzēt tās precīzu atrašanās vietu kapsētā. Papildus tiek nodrošināta iespēja iedzīvotājiem datus papildināt vai precizēt. Mēs gadā saņemam aptuveni 5000 ziņojumus no iedzīvotājiem, kuri papildina datus par nezināmām vietām, precizē tos. Līdz ar to kapsētu digitalizēšana sniedz iespēju iedzīvotājiem vismaz virtuāli apmeklēt savu radinieku apbedījuma vietas, kas atrodas tālu no mājām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viens no spilgtākajiem momentiem, kā apbedīto personu datu publicēšana sniedz palīdzību iedzīvotājiem, man bija, kad piezvanīja kungs ap gadiem 70 (pēc balss) un teica, ka visu dzīvi meklējis savu tēvu un beidzot atrada caur “Cemety” portālu.

Pateicoties fotogrāfijām, iedzīvotāji arī vizuāli var novērtēt, kādas izskatās apbedījuma vietas.

Datu publicēšanu ļoti novērtē arī ciltskoku veidotāji, jo jebkurā Latvijas vietā var atrast informāciju par apbedītajiem radiniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Datu publicēšana iedzīvotājiem ir tikai neliela daļa no tā, ko nodrošina sistēma “Cemety”. Pamata sistēma ir paredzēta kapsētu pārvaldniekiem, datu uzturēšanai, papildināšanai un precizēšanai. Kapsētu pārvaldniekiem ar lietotāja vārdu un paroli ir pieejama pamata sistēmas daļa, kurā iespējams reģistrēt līgumus, aprakstus, reģistrēt apbedījuma vietu īpašniekus, veidot jaunas apbedījuma vietas, jaunus apbedījumus, fiksēt kapsētu grāmatu ierakstus, glabāt miršanas apliecības, uzturēt kapsētas karti, infrastruktūru utt. Visu informāciju, kas ir grāmatās, pierakstos, ir iespējams uzturēt elektroniski. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem pašvaldībai, izmantojot sistēmu “Cemety”, ir tas, ka pie kapsētu pārvaldnieku maiņas informācija netiek zaudēta. Mums ir pašvaldības, kuras lūdza digitalizēt kapsētas tikai tāpēc, ka iepriekšējais kapsētu pārvaldnieks pameta darbu, bet jaunais pārvaldnieks nezina, kas kapsētā ir apbedīts, cik ir brīvas apbedījuma vietas, cik aizņemts, kur var veikt virsapbedījumus, kur nevar utt. Sistēmā tas viss tiek piefiksēts, līdz ar to pie kapsētu pārvaldnieku maiņas visa informācija pilnībā ir pieejama jaunajam kapsētu pārvaldniekam.

Kapsētu pārvaldnieki arī ir ļoti apmierināti ar to, ka katru reizi pie jaunu apbedījumu veikšanas nav jādodas uz kapsētu, lai pārliecinātos, vai konkrētajā vietā apbedījumu var veikt. Sistēmā ir iezīmēta precīza apbedījuma vieta, visas kapu kopiņas, arī fotoattēls, līdz ar to kapsētu pārvaldnieks var datorā atvērt konkrēto kapa vietu un uzreiz redzēt, kurā vietā iespējams veikt nākamos apbedījumus. Tādā veidā tiek ietaupīts kapsētu pārvaldnieku laiks (nav jāmeklē interesentu apbedījuma vietas, jo tās uzreiz var sistēmā atrast, nav jāierāda jaunās apbedījuma vietas, jo tās ir redzamas).

  • Miks Blate, SIA “Cemety” valdes loceklis speciāli “Dzirkstelei”

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.