Gulbenes novada sociālais dienests informē, ka ar šī gada 1.janvāri, ievērojot Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33.panta otrās daļas regulējumu, garantētā minimālā ienākuma pabalsta apmērs ir 20 % no minimālo ienākumu mediānas (Centrālās statistikas pārvaldes noteikts rādītājs 685,78 eiro), tas ir, 137 eiro pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā un 96 eiro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā.
Atbilstoši minētā panta trešās daļas regulējumam trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 50 % no minimālo ienākumu mediānas, tas ir, 343 eiro pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā un 240 eiro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā.
Savukārt šī panta ceturtās daļas regulējums paredz, ka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku par 80 % no ienākumu mediānas.
50 eiro gadā medikamentiem
Atbilstoši Gulbenes novada domes saistošo noteikumu Nr. 11 “Par sociālo palīdzību Gulbenes novada pašvaldībā” 6.punkta regulējumam noteikts, ka mājsaimniecību atzīst par maznodrošinātu, ja tās ienākumu slieksnis nepārsniedz 60 % no Centrālās statistikas pārvaldes pārskata gadā publicētās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju”, tas ir, 411 eiro pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā un 288 eiro katrai nākamajai personai mājsaimniecībā.
Tāpat informējam, ka pabalsts veselības aprūpei noteikts līdz 50 eiro gadā medikamentu iegādes izdevumu segšanai un līdz 100 eiro gadā ārstēšanās izdevumu apmaksai, kā arī bērnam optisko briļļu iegādei līdz 50 eiro gadā. Šis pabalsts var tikt piešķirts trūcīgām un maznodrošinātām personām, ievērojot iepriekš minēto saistošo noteikumu 15.punkta nosacījumus.
Mājokļa pabalsts
Viens no valstī noteiktajiem sociālās palīdzības pabalsta veidiem ir mājokļa pabalsts, tas ir materiāls atbalsts ar mājokļa lietošanu saistītu izdevumu segšanai (par īri, komunālajiem pakalpojumiem, apkuri, elektroenerģiju, gāzi, sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, telekomunikāciju pakalpojumiem, internetu u.c.). To aprēķina kā starpību starp garantēto minimālo ienākumu sliekšņu summu mājsaimniecībai, kas reizināta ar attiecīgo koeficientu (atsevišķi dzīvojošam pensionāram/invalīdam – 2,5; mājsaimniecība, kurā ir tikai pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti – 2; pensijas vecuma personas vai personas ar invaliditāti un nepilngadīgi bērni – 2; pārējām mājsaimniecībām – 1,5) un normatīvajos aktos noteiktajiem izdevumiem par mājokli un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem.
Nepieciešams iesniegt dokumentu, kas apliecina mājokļa lietošanas tiesības (īres līgums, zemesgrāmatas apliecinājums, cits dokuments), kā arī ar mājokļa lietošanu saistīto izdevumu apliecinošus dokumentus.
Pabalsta apmērs krīzes situācijā stihiskas nelaimes gadījumā, atbilstoši minētajiem saistošajiem noteikumiem, noteikts valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā, tas ir, līdz 700 eiro.
Novērtēs materiālo situāciju
Lai pretendētu uz trūcīgas, maznodrošinātas personas/mājsaimniecības statusu un sociālās palīdzības pabalstiem, nepieciešams novērtēt materiālo situāciju. Personai ar iesniegumu jāvēršas sociālajā dienestā vai pie sociālā darbinieka attiecīgajā pagasta pārvaldē, pievienojot ienākumus apliecinošus dokumentus par pēdējiem trīs mēnešiem – bankas konta pārskatus, darba algas izziņu par pēdējiem trīs mēnešiem, izziņu par ienākumiem no saimnieciskās darbības, uzrāda neregulāra rakstura ienākumus.
Sociālā palīdzība var tikt piešķirta personai, kura saviem spēkiem nespēj nodrošināt sevi vai pārvarēt īpašas dzīves grūtības un kura nesaņem ne no viena cita pietiekamu palīdzību, tai ir tiesības uz personisku un materiālu palīdzību, kas atbilst tās vajadzībām, dod iespēju pašpalīdzībai un veicina tās iesaistīšanos sabiedrības dzīvē.
— Informāciju sagatavojusi Gulbenes novada Sociālā dienesta Sociālā darba un sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Anita Beļajeva (tālrunis 64 474 399, e-pasts: anita.belajeva@gulbene.lv)