“Pie mana dzīvokļa durvīm klauvēja pašvaldības policija sakarā ar kaimiņu sūdzību par to, ka es smēķējot,” “Dzirkstelei” stāsta kāda gulbeniete, kura lūdza viņas vārdu nenosaukt.
Sarunas gaitā ar policijas darbinieku sieviete izskaidrojusi, ka savā privātajā dzīvoklī (pirmajā stāvā) viņa patiešām smēķē.
Tā arī nav bijis skaidrs, vai to darīt ir aizliegts, ja kaimiņiem nepatīk, ka pa ventilācijas šahtu augšup kāpj cigarešu dūmu dvaka.
Pēc šīs sarunas sieviete izstudējusi Tabakas izstrādājumu, tabakas aizstājējproduktu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu. Atradusi, ka 10.panta 9.punktā ir norādīts, ka smēķēšanas ierobežojumi neattiecas uz dzīvokļiem ar noteikumu, ka šajā dzīvoklī neatrodas bērns vai grūtniece (ko savukārt nosaka 1.punkts minētā likuma 10.pantā).
Gulbenes novada pašvaldības policijas priekšnieks Mārtiņš Didrihsons-Linards “Dzirkstelei” pauda, ka ar konkrēto sievieti ir veiktas tikai pārrunas, nekāds sods viņai nepienākas un tas arī netiek piemērots. Viņš arī apstiprināja, ka uz dzīvokļiem patiešām neattiecas aizliegums smēķēt tajos. Ja mājai slikti funkcionē ventilācijas sistēma, iedzīvotajiem būtu jāvēršas pie dzīvokļu īpašnieku pilnvarotās personas un kopīgi jārisina jautājums par kopīpašuma – ventilācijas sistēmas – funkcionalitātes uzlabošanu.
Saskaņā ar likumu aizliegums smēķēt attiecas uz daudzdzīvokļu māju kāpņu telpām, gaiteņiem un citām koplietošanas telpām; uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju terasēm, balkoniem un lodžijām, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebilst; tuvāk par 10 metriem no ieejām ēkā; bērnu atpūtas un rotaļu laukumos.
Diena vai nakts jaunā māmiņa un jaunais tēvs kūpina cigareti pie kāpņu telpas durvīm. Šķiet abi tur pielīmēti ar cigareti un telefonu rokās. Dažkārt savācas bariņš atkarīgo un tad vasarā pa logu nāk tăds smārds, ka reiz pat nācās pārcelt dūmu detektoru.
Tev gan jūtīgs tas dūmu detektors. Sahāras smiltis arī uztver?😁