Sestdiena, 27. decembris
Elmārs, Inita, Helmārs
weather-icon
+3° C, vējš 3.13 m/s, Z-ZR vēja virziens

Sāk atjaunot Misiņa dzimtās mājas

Tirzas pagasta biedrība “Misiņš. Krāces” saņēmusi Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumu zinātniskās bibliogrāfijas pamatlicēja Jāņa Misiņa dzimto māju “Krāces” jumta pagaidu segumam, kā arī mājas tehniskā stāvokļa izvērtējumam, vēsturiskā jumta seguma veida noskaidrošanai un atbilstoša jumta atjaunošanas risinājuma sagatavošanai.

Saņem Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu
“Kultūras pieminekļu izpētes, glābšanas un restaurācijas programmā biedrības projektam tika piešķirti 3000 eiro. Tos izlietos paredzētajam mērķim – vēsturiskā jumta seguma izpētei un caurā jumta aizlāpīšanai. Situācija ir bēdīga, jo vietām jumtam cauri tek lietus, ir bojāti balsti un sijas, tāpēc galvenais ir saglābt jumtu,” stāsta biedrības “Misiņš. Krāces” vadītāja Gunda Zirne.
Arhitekts jau ir apsekojis jumta konstrukcijas, kuras jāatjauno līdz 15.decembrim. Mājas īpašnieks ir Gundas vīrs Kristaps Zirnis, tā pārņemta no Zirņu ģimenes uzņēmuma.
“Dzirkstele” jau rakstīja, ka 2014.gadā to īpašumā ieguva SIA “Kraujas Z”. Pēc gada tika dibināta biedrība “Misiņš. Krāces”, lai būtu iespēja ar projektu piesaistīt finansējumu. Biedrības mērķis ir J.Misiņa kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšana, saglabāšana un popularizēšana, viņa dzimto māju apsaimniekošana un restaurācija, finansiālo līdzekļu piesaiste valsts nozīmes kultūras pieminekļa uzturēšanai un attīstībai.

Rūpējas par bibliogrāfa mantojumu
“Pašu spēkiem “Krāces” atjaunot nav iespējams. Tiek remontētas citas ēkas, sakārtota infrastruktūra un labiekārtota apkārtne. Viena “Krāču” mājas puse tika pilnībā iztīrīta, jo sākotnēji bija doma to izmantot dzīvošanai. Iespējams, tā būtu daļēji izremontēta, taču viss tika apturēts, kad kļuva skaidrs – iecere restaurēt kultūrvēsturiskā mantojuma būvi tādu, kāda tā ir bijusi, nav savienojama ar parastu remontu ģimenes vajadzībām. Jāsaskaņo ir arī iekštelpu atjaunošana, bez arhitekta atzinuma nekas nav uzsākams,” skaidro G.Zirne. Biedrības vadītāja informē, ka tiek domāts par J.Misiņa mājas iekļaušanu dažādās Tirzas pagasta aktivitātēs. “Līdz šim tas nebija iespējams, jo mājā atrasties nav droši. Tiek labiekārtota apkārtne, lai varētu rīkot pasākumus ievērojamā novadnieka atcerei. Ar laiku par Jāņa Misiņa vēsturiskā mantojuma glabātāju varētu kļūt visa māja ar vēsturiskajam laika posmam atbilstošu iekārtojumu, kā arī vitrīnās un stendos izkārtotiem dokumentiem, fotogrāfijām un grāmatām,” skaidro G.Zirne.
19.gadsimta astoņdesmito gadu sākumā J.Misiņš atvēra bibliotēku Tirzas pagastskolā, bet “Krācēs” izveidoja privātu bibliotēku publiskai pieejai. Tā tiek uzskatīta par Misiņa bibliotēkas sākotni, jo 1926.gadā viņš savu bibliotēku nodeva Rīgas pilsētas valdei.

Komentāri

Dzirkstele.lv aicina interneta lietotājus, rakstot komentārus, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro minētos noteikumus, komentārs var tikt izdzēsts vai autors var tikt bloķēts. Administrācijai ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem. Jūsu IP adrese tiek saglabāta.