Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novada pašvaldībā šobrīd izskata variantus, lai nodrošinātu lētāku ēdināšanu bērnudārzniekiem

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Pirmdien, 12.septembrī, Gulbenes novada pašvaldības darbinieki gatavos deputātiem priekšlikumus, no kā atteikties un kādas iniciatīvas uz laiku varbūt apturēt, lai palīdzētu bērnudārza audzēkņu vecākiem segt ēdināšanas izmaksas. Par to “Dzirksteli” informē Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Dzirkstele” jau rakstīja, ka Gulbenes novada domes deputāti augusta domes sēdē pārskatīja bērnudārzu audzēkņu un skolēnu ēdināšanas izmaksas, un ar 1.septembri novada bērnudārzos un skolās spēkā ir jauns cenrādis ēdināšanas pakalpojumu saņemšanai. Proti, ja nepienākas atvieglojumi un bērns visu mēnesi ir apmeklējis bērnudārzu, jārēķinās ar gandrīz 100 eiro lielu rēķinu par ēdināšanu.

Bērnudārzos brīvpusdienas paredzētas tikai obligātās izglītības vecuma audzēkņiem. Pašvaldība nodrošina arī trūcīgo audzēkņu ēdināšanu, kā arī atvieglojumi pusdienu izdevumu segšanai tiek paredzēti bērniem no daudzbērnu ģimenēm un bērniem invalīdiem.

Jaunais cenrādis raisīja arī iedzīvotāju diskusiju “Dzirksteles” “Facebook” kontā. Klinta Sīle raksta: “Varbūt krīzes laikā tomēr jāpārskata prioritātes, kur tērēt budžeta naudu? Kā tas notiek ģimenē? Taupa uz visu, kas nav vitāli nepieciešams, lai varētu atļauties to, bez kā cilvēks nevar iztikt. Varbūt tomēr bez līdzekļiem var palikt kaut kas mazāk svarīgs kā strādājošo vecāku paēdušie bērni?” Sandra Pērkone uzsver: “Lai nu kam, bet bērniem vismaz būtu jānodrošina bezmaksas pusdienas. Tā ir mūsu nākotne. Par ko mēs maksājam nodokļus?” Savukārt Maija Bonka norāda: “Ne mazums bērniem normālas ēdienreizes ir tikai skolās un bērnudārzos, un ne visas ģimenes ir sociālā dienesta apgādībā!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietniece Guna Švika “Dzirkstelei” skaidro, ka jaunais cenrādis ir aprēķins pēc šodienas cenām. “Mēs bez tā nevaram, jo mums ir jāaprēķina, cik kas maksā, un tad ir nākamais solis, kad varam skatīties, kā palīdzēt. Pirmdien darbinieki nāks kopā, iesim cauri visām pašvaldības iniciatīvām, kuras mēs šajā krīzes laikā varam uz laiku apturēt, tā ietaupot naudu, lai palīdzētu bērnudārza audzēkņu vecākiem segt ēdināšanas izmaksas. Tad aicināsim deputātus, stāstīsim, kuras ir tās “opcijas”, kuras varam nedarīt, bet tomēr nodrošināt bērniem ēdināšanu, lai tā būtu lētāka,” stāsta G.Švika.

Jāmēģina meklēt līdzekļus

Deputāts Ainārs Brezinskis skaidro, ka droši vien neesot bijis iespējams vispār nepaaugstināt ēdināšanas izmaksas, jo ēdināšanas jautājumi pārskatīti 2019.gadā. Elektrības, degvielas izmaksas ir palielinājušās. “Varbūt ne tik daudz vajadzēja pacelt, to nemāku pateikt, to rēķināja ekonomisti. Arī privātajā sektorā es kādreiz varēju paēst pa 2,50 līdz 3 eiro, tagad – gandrīz 5 eiro. Bet, protams, ir jārod risinājums, kādā veidā un kam ko atmaksāt – tas ir skaidrs. Ir jādomā par risinājumu, un to jau esmu teicis, kā mēs varam kaut ko līdzēt visiem, un tas attiecas arī uz apkuri, kādā veidā varam kompensēt. Arī citas pašvaldības domā, kā atlīdzināt, kā kompensēt, mēģina no kaut kā atteikties par labu kaut kam. Arī mēs domājam, tikai pie mums viss notiek nedaudz par vēlu,” saka A.Brezinskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī deputāts Normunds Mazūrs uzsver, ka bērnudārznieku ēdināšanai tomēr būtu jāatrod līdzekļi, lai atvieglotu situāciju vecākiem. “Man negribas pat lietot vārdus “pacēla maksu”. Tā tagad tas maksā, un summas ir lielas. Un ēdienreizes mums nedod komersants, pašvaldība pati baro. Būtu komersants, tad tas vēl visu sadārdzinātu. Prasām, lai ir kuplākas ģimenes, bet tajā pašā laikā, jā, tas ir milzīgs slogs. Jāskatās, jāizrēķina, cik naudas vajag, un no kaut kā jāatsakās. Jāmēģina meklēt līdzekļi,” saka N.Mazūrs.

Deputāts Anatolijs Savickis norāda, ka jādara viss iespējamais, lai saglabātu brīvpusdienas visām klasēm, kā līdz šim, kā arī nodrošinātu bezmaksas ēdināšanu sociāli mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām. “Paplašināt šo atbalstāmo vecumposmu pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem vecumā no 1 līdz 5 gadiem esmu vēlējies arī līdz šim, tomēr tam nav rasti līdzekļi. Bet līdzekļus vajadzētu atrast, lai kompensētu sadārdzinājumu vismaz mazāko bērnu vecākiem,” uzskata A.Savickis.

Cenu kāpums, ko šobrīd izjūt iedzīvotāji, ir ļoti liels slogs. Visticamāk, var izveidoties situācija, kad daļai sabiedrības nomaksāt rēķinus būs ļoti grūti. Pagaidām gan milzu kliedziens no sabiedrības puses Gulbenes novada sociālajā dienestā nav jūtams. To “Dzirkstelei” apliecina sociālā dienesta vadītājs Jānis Antaņevičs, piebilstot, ka viss vēl priekšā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Citu pašvaldību pieredze

Viena no retajām pašvaldībām, kurā pašvaldības apmaksāta ēdināšana ir visās novada izglītības iestādēs, ir Madonas novada pašvaldība. Tās izpilddirektors Uģis Fjodorovs “Dzirkstelei” stāsta, ka Madonas novada deputāti pēdējos mēnešos komiteju sēdēs ir vairākkārt skatījuši jautājumu par pārtikas produktu sadārdzinājumu un ēdināšana izmaksām novada izglītības iestādēs. “Rezultāts – ir apzināta un izvērtēta izmaksu pieauguma ietekme uz pašvaldības budžetu, bet kopējā nostādne – pašvaldības apmaksāta ēdināšana visās novada izglītības iestādēs, tajā skaitā bērnudārzos, paliek bez izmaiņām, proti, joprojām ir spēkā lēmums par bezmaksas ēdināšanu,” saka U.Fjodorovs.

Balvu novada pašvaldības izpilddirektore Daina Tutiņa stāsta, ka ēdināšanas maksas tiks izskatītas septembra domes sēdē, šobrīd notiek aprēķini. Katrā ziņā tik strauja pieauguma, ka būtu par ēdināšanu jāmaksā dubultā, nebūšot, jo arī šobrīd vecāki pirmsskolas izglītības iestādēs maksājot tikai par produktiem, pārējās izmaksas sedz pašvaldība. “Tāpat arī skolēniem ir brīvpusdienas, un skolās, kur ir brokastis un launags, vecāki sedz produktu daļu, pārējo dotē pašvaldība,” stāsta D.Tutiņa.

Savukārt Alūksnes novada pašvaldības Centrālās administrācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka “Dzirksteli” informē, ka pašlaik apstiprināšanai jaunas cenas iesnieguši tikai trīs bērnudārzi. “Īsti situāciju noraksturot pašlaik nevaram. Iespējams, vēl turpinās iepriekšējie iepirkumi,” saka E.Aploka un piebilst, ka pilsētas un vienā pagasta izglītības iestādē ēdināšanu nodrošina komersants, citās – pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • Inita Savicka

Ēdināšanas izmaksas Gulbenes novada pirmsskolas izglītības iestādēs ar 1.septembri

Bērniem vecumā no 1 līdz 2 gadiem:

brokastis – 0,88 eiro,

pusdienas – 2,28 eiro,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

launags – 0,85 eiro,

vakariņas – 1,39 eiro,

Kopā – 5,40 eiro (bija 2,18 eiro)

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bērniem vecumā no 3 līdz 6 gadiem:

brokastis – 0,99 eiro,

pusdienas – 2,56 eiro,

launags – 0,94 eiro,

vakariņas – 1,52 eiro.

Kopā: 6,01 eiro (bija 2,43 eiro)

Avots: Gulbenes novada dome

Lasītājs jautā: Vai tiešām bērni tiek ēdināti četras reizes?

Gulbenes novada pašvaldība ir publiskojusi jaunās ēdināšanas cenas bērnudārzu apmeklētājiem un skolēniem. “Dzirkstele” saņēmusi vairāku vecāku jautājumus, vai tiešām visos bērnudārzos un visās skolās novadā bērni tiek ēdināti četras reizes dienā. Bērnudārzu audzēkņu daži vecāki vaicā, vai arī agrāk ir maksājuši par vakariņām, kuras viņu bērni nekad bērnudārzā nav saņēmuši.

Gulbenes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājai Dacei Kablukova skaidro: “Vakariņas ir tur, kur bērni paliek pa nakti. Tie ir skolu internāti. Tie ir diennakts bērnudārzi. Mums tāds ir, piemēram, Beļavā. Tur bērnus ēdina četras reizes dienā. Tāpat četras reizes dienā bērnus ēdina Sveķu pamatskolā. Pašvaldība ir apstiprinājusi universālu izcenojumu, ietverot visu četru iespējamo ēdienreižu cenas. Jēdziens “vakariņas” attiecas tikai uz tiem bērniem, kuriem patiešām vakariņas tiek nodrošinātas.”

  • Diāna Odumiņa
Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (21)

  1. Šis ir ļoti egoistiski, kamēr citas pašvaldības var atļauties bezmaksas ēdināšanu, tikmēr mūsu pašvaldība paceļ tarifu pat līdz 3 reizēm. Balstoties uz dzimtsarakstu nodaļas publicētajiem datiem, mirstības koeficients pret dzimstību liek piemaksāt pašvaldībai vēl par to, ka šeit dzimst bērni!!! Manuprāt, vecākiem nepieciešams vērsties PRET pašvaldību, budžetā līdzekli IR jārod!!

    21
    4
  2. UN! Rēķinaties ka pusei ir pat pa 2 bērni,kas apmeklē bērnudārzu,līdz ar to izmaksas ir 2x=200€
    Salīdzinot ar Gulbenes algām,50% algas jāatdod lai segtu bērnudārzu!
    Un arī bez ēdināšanas tāpat jāpērk kancelejas lietas,kaut ko arī mēs vecāki ieguldām bērnudārzu iekārtošanai! Kā mēs piemēram,tiešām daudz ieguldam bērnudārzā,lai bērniem būtu VISS! Ar ko zīmēt,rakstīt,spēlēties-ko pašvaldība nenodrošina,jo piešķirtie līdzekļi ir tik mazi,ka uz visu,visiem nepietiek un mēs vecāki tiešām ar prieku ejam palīgā,tēti atjauno,krāso bērnu laukumus!
    Tā vismaz mēs 1.bērnudārzā darījām/daram
    Tāpēc būtu cilvēciski,ka ēdināšana mums paliek nemainīga!

    13
    2
  3. Kāpēc jāmaksā pabalsti, ja kāpostcehā nav kam strādāt! Vai ratus stumdīt ir jūsu darbs?

    2
    10
  4. Ja es taptu ievēlēts, Es nogrieztu visas puzdienas. Pelniet paši, beidziet bomžot! Kāpost cehā nav kam str’dāt! saņemās, ejam str’dāt!

    2
    16
  5. kāds pa šļapu dabūjis?vēlēšanas tuvojas,laikam vēlas šmuci nogludināt,jo naudas neesot no vārda-pavisam..

  6. Jūtat ka jums kas pieņēma lēmumu par maksas pacelšanu pakaļas sāk svilt?????? Vajag domāt pirms jūs tur sēžot krēslos nobalsojat.nebus kas ved bērnus uz dārziņu bus brīvs vecākiem arī bērni sēdes tad majas.Un obligatajas sagatavošanas grupas bērni brokastis paēdis majas un pēc pusdienas vecāki izņems bērnus.

    11
    3
  7. Uzturiet bērnus līdz skolai mājās.nebūs lieki tēriņi. Pašiem jāgādā par bērniem.Pieliek taču bērnu naudas. Tā ir bijis vienmēr.ka ēdināšana bērnudārzos ir jāsedz pašiem.
    Valstī ir obligāta izglītība no 6gadiem.To arī finansē daļēji.

    12
    11
  8. Vienkārši ēdnīcas ir jātaisa par ēdnīcām ar vairākiem ēdieniem ,lai ir kur izvēlēties. Vai pilnu porciju zupas, vai kaut ko citu. Piemēram, kartupeļus ar salātiem. Vai citu biezputru. Ja būs izvēle,tad ir vieglāk paēst. Un nevar tā būt,ka pusdienas ir divreiz dārgākas , bet porcijas ir tādas pašas vai pat mazākas. Tomēr mēs redzam ,cik kas maksā. Un bērnudārzos ir vadībai jāseko līdzi. Ja gribēs paēst tik daudz lielo cilvēku uz bērnu rēķina,tad …. Nemaksājot, protams. No malas izskatās traki,ka tikko bērns ir apsēdies pie galda, tūlīt tiek tincinats,tu ēdīsi,tu ēdīsi…. Varbūt tikko izskrējis,pat negrib, bet pēc minūtēm vairs nav ko,jo pavadoņiem ir jau rokā bērnu šķīvji. Pretīgi.

    11
    2
  9. Trakas cenas, laikam katram atsevišķi gatavo ēst… Salīdzinoši nesen uz šo pusi atnācu dzīvot un vispār pa daudz ko esmu šokēts. Neprasa jau Ventspili- Tukums, Dobele labs piemērs….

    10
  10. Vispirms pieņem lēmumu tad domā tikai ko ir pieņēmuši. Aunu bars .

  11. Vot ka izbraukāt no gulbenes to kapostcehu ja dzīvo viens ar bērnu dārza vecuma2. bērniem.????? Izstāstat gudrīši .

    5
    1
  12. Bērni tā ir vienīgā nākotnes iespēja! To zin visi! Mums ir vajadzīgi cilvēki kas rada bērnus un dzīvo šeit! Mēs konkurējam valsts ,eiropas un pasaules līmenī par cilvēkiem ,kas vēlas radīt bērnus. Vienīgais veids kā panākt ,ka šādi cilvēki dzīvo šeit un neizvēlas rādīt bērnus citā pašvaldībā vai valstī ir radīt izdevīgus un drošu priekšnosacījumus cilvēkiem kas rada bērnus. Un te mēs zaudējam ,zaudējam blakus novadiem ,zaudējam pierigai ,zaudējam “Anglijai”. Katrs šis lēmums kas padara neērtāku dzīvi cilvēkiem kas rada bērnus iznīcina mūsu nākotni ,iznīcina mūsu pilsētiņu ,ciematus.
    Liekas tādi zinoši cilvēki pieņem lēmumus ,bet nespēj savilkt tik vienkāršas likumsakarības kopā?
    Ir jāmāk saprast prioritātes ,sākumā siltums ,ēdiens ,drošība un tikai tad skatāmies nākošo pozīciju.
    Kā piemērs ,bērnudārza ēdināšanas atlaide pienākas tikai tad ja bērnudārzā iet trīs bērni vienlaicīgi. Cik daudz ir tādu 3+ ģimeņu kam tajos četros gados ir piedzimuši trīs bērni? Vai vecāki kuriem mājās ir gadu vecs bērns ,viens bērnudārznieks un viens skolnieks ir izdevīgākā pozīcijā kā tie kam visi trīs bērni iet bērnudārzā?
    Bet galvenais jautājums ,vai mums nebūtu jāpieliek maksimālas pūles lai noturētu un piesaistītu cilvēkus kas vēlas radīt bērnus?
    Aicinu Dzirksteli vairāk pievērsties tieši šaj problēmai ,jo tā ir patiesībā vissvarīgākā un jēgpinākā tēma!

    13
    2
  13. Manu prātu nodarbina jautājums par sagatavošanas izmaksām,ja bērniem brokastīs un launagā tiek bieži “gatavotas” kukurūzas pārslas tad ar pienu tad ar jogurtu vai arī baltmaizīte ar ievārījumu un pienu,šajos gadījumos nav sagatavošanas izmaksu,vai tas nebūtu jāņem vērā!?

    14
    1
  14. Visas audzītes un auklītes ,nerunājot par virtuves darbiniekiem paēd par bērnudārznieku naudu.

    9
    8
  15. Tā jau ir, kamēr bērns aug, vajag tikai pieprasīt, lai valsts vai pašvaldība nosponsorē izdevumus, izskolo pa budžetu… un tad ātri aizmirstas, jo … bērns izaudzināts un nekas jau “nav palīdzēts”, visu darījuši paši! Tad var doties pasaulē un … Sabiezināju situācijas aprakstu, bet pa lielam esam nepateicīgi un savtīgi. Un tur nav vainīga pašvaldība. Citādi… ēdināšana 3x ( visbiežāk), produkti, ūdens, gāze vai elektrība. Kurš var lētāk un ja var, ko tas bērns ēd?

    4
    4
  16. Domāju, ka mierīgi var lētāk! Vispār privātajiem var atdot, lai piegādā ēdienu, nav jātur speciāls štats, kas gatavo ēst.

    8
    2
  17. Nu daži pavāri nes uz mājām bērnu ēdienu un uz bērnu ēdiena paēd,piemēram,vakar bija 20 bērni,šodien 10,kur paliek tad 10 kotletes?????
    Visi zin,bet klusē.

    9
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.