16.jūnijā Stāmerienā Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā notika mediju diena, kurā piedalījās plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba priekšnieks pulkvežleitnants Roberts Innus un 25. kaujas atbalsta bataljona komandieris pulkvežleitnants Raivo Jaunslavietis.
Šeit, sākot ar 2024. gada janvāri, tiks īstenots valsts aizsardzības dienests, sniedzot iespēju jauniešiem no Vidzemes un Latgales reģioniem dienēt pēc iespējas tuvāk mājām.
Vidzemes brigādes štāba priekšnieks pulkvežleitnants Roberts Innus skaidroja, ka ar dienesta vietas izvēli pilsoņi tiek stimulēti iesaistīties valsts aizsardzības dienestā un tā laikā atrasties netālu no dzīvesvietas.
“Šeit jauniešiem būs iespēja šo 11 mēnešu garajā posmā apgūt valsts aizsardzības zinības kopā ar profesionāliem karavīriem. Varēs apgūt iemaņas darboties ar ieročiem, ar kuriem ikdienā strādā profesionāli karavīri. Mēs varam būt lepni, ka Vidzemē mēs esam vieni no pirmajiem, kam dots šis uzdevums. Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljons ir brigādes labākā vienība, un tie ir profesionāli karavīri, kuri daudz ko var iemācīt jaunpienācējiem. Tāpēc man ir pilnīga pārliecība, ka dienests šeit būs ļoti kvalitatīvs. Pirmie trīs mēneši būs jāpavada Alūksnes militārajā bāzē, bet pēc tam lielāko daļu no dienesta viņi pavadīs Stāmerienas bāzē. Apmācības, kuras mēs plānojam, notiks secīgi pa blokiem. Pirmā būs pamatapmācība, bet pašās beigās tiks apgūtas dažādas specialitātes. Varēs apgūt prettanku spēju, izlūkošanas spēju un darboties ar pašgājēju haubicēm, līdzīgi tām, kas šobrīd darbojas Ukrainā, kā arī pretgaisa aizsardzības spējas. Šobrīd aicinu visus pieteikties brīvprātīgi, it sevišķi vidzemniekus no tuvākajiem novadiem, jo tā ir iespēja dienēt tuvu mājām un galvenais – ļoti labā vienībā,” teica R.Innus.
Bataljona komandieris pulkvežleitnants Raivo Jaunslavietis interesentiem izrādīja telpas, kuras jau sagatavotas, gaidot jauno iesaukumu, kā arī pastāstīja par iespējām, kādas būs iesauktajiem jauniešiem.
“Mūsu pamatuzdevums ir stiprināt nacionālo bruņoto spēku reaģēšanas spējas un efektīvi veikt uzdevumu izpildi tieši Vidzemes reģionā. To mēs esam gatavi iemācīt arī valsts aizsardzības dienestu pildošajiem karavīriem, kuriem būs jāiziet viss apmācības cikls, sākot ar iekļaušanos kolektīvā un dažādu spēju apguvi, bet, tuvojoties dienesta beigām, viņi tiks integrēti kolektīvajā apmācībā, kur turpinās dienestu kā kolektīvās apmācības karavīri un jau piedalīsies bataljona brigādes līmeņa militārajās mācībās kā “Namejs”, kur tiks trenēta savstarpējā sadarbība un pārbaudītas dienesta laikā apgūtās prasmes. Domāju, ka, atrodoties kopā ar profesionālajiem karavīriem, valsts aizsardzības dienestu pildošajiem karavīriem būs labs pamudinājums līdzināties tiem un pat turpināt dienestu arī vēlāk,” teica R.Jaunslavietis.
Apmācība noritēs plecu pie pleca ar profesionālā dienesta karavīriem. Tā jauniešiem ir iespēja būt daļai no komandas, kopā ar profesionāliem kolēģiem apgūt militārās iemaņas savas valsts aizsardzībā. Līdzīgi kā pirmajā iesaukumā arī šoreiz Latvijas pilsoņi sākotnēji tiek aicināti pieteikties vienotajā rekrutēšanas platformā “Klustikaravirs.lv”. Lai nokļūtu tieši Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā un dienētu pēc iespējas tuvāk mājām, tas jānorāda iesaukšanas anketā līdz 15.jūlijam. Ja iesaukums netiks nokomplektēts no brīvprātīgajiem, tad trūkstošo iesaukuma daļu militārajā dienestā iesauks, izmantojot atlasi pēc nejaušības principa. Pilsoņiem, kuri būs pieteikušies brīvprātīgi, tiks piedāvāts izvēlēties valsts aizsardzības militārā dienesta izpildes veidu un saņemt ikmēneša kompensāciju 600 eiro, kā arī vienreizēju kompensāciju 1100 eiro pēc dienesta pabeigšanas. Tie, kuri tiks iesaukti, saņems kompensāciju 300 eiro un vienreizēju kompensāciju 1100 eiro pēc dienesta pabeigšanas.
Paredzēts, ka Stāmerienā ieradīsies 30 valsts aizsardzības dienestu pildošie karavīri, taču vietējie iedzīvotāji, visticamāk, šo papildinājumu neizjutīs. Pulkvežleitnants R.Innus teica, ka vietējie ar armijas klātbūtni sen jau ir apraduši un pēc būtības nav atšķirības starp civilu un militāru personu, ja neskaita formastērpu. Ir sagatavotas dzīvojamās, mācību un atpūtas telpas, kā arī ēdamzāle, taču vēl neesot pieņemts lēmums par karavīru ēdināšanu. Vai tas būs ārpakalpojums, sava virtuve vai arī piegāde no tuvākās bāzes, rādīs laiks.
“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT