Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mediju ētikas padome izvērtējusi sūdzības par žurnāla “Forbes”, “360TV” un Latvijas Radio publikācijām un sižetiem

Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padome 18. jūlija sēdē izskatīja vairākas sūdzības un iesniegumus. Izskatot “EMERGN AS” sūdzību par žurnāla “Forbes” rakstu, kas tam bija aizskarošs, Ētikas padome sagatavojusi atzinumu par publikācijas atbilstību Ētikas kodeksa principiem. Uz iesniegumiem par anonimizētas informācijas avota aizsardzību Latvijas Radio sižetā un cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem “360TV” sižetā Ētikas padome sniedza situācijas vērtējumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atzinumā par informācijas tehnoloģiju kompānijas EMERGN AS sūdzību par žurnāla “Forbes” aprīļa numurā publicēto rakstu “Sapinušies meistarībā” Ētikas padomes secināja, ka publikācijā nav pārkāpts biedrības Ētikas kodekss. Publikācija ir daļa no rakstu sērijas, kas pēta valsts lielos iepirkumus, un konkrētajā publikācijā aplūkoti Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktie IT pakalpojumu lielākie iepirkumi. Rakstā minēti dažādi fakti, kas autorei radījuši kritisku nostāju par VID organizētajiem daudz miljonu iepirkumiem, bet daļa no šiem faktiem saistīti ar “EMERGN”, kam VID iepirkumos ir nozīmīga daļa (vairāk nekā 34 milj. eiro pēdējo četru gadu laikā). “EMERGN” Ētikas padomei sūdzējās, ka rakstā publiskota nepārbaudīta un nepatiesa informācija par uzņēmumu, kas aizskar tā godu, cieņu un reputāciju.

Izvērtējot sūdzību, Ētikas padome konstatēja, ka publikācijas fokuss ir nodokļu maksātāju naudas lietderīgs izmantojums un ierobežotas konkurences aspekti, līdz ar to var uzskatīt, ka raksts veidots sabiedrības interesēs. Šādā situācijā analizēt, meklēt informāciju, būt kritiskam, izdarīt secinājumus un pieņēmumus ir analītiskās žurnālistikas darba metodes. Žurnālistiem nav jāatsakās no tiesībām izmantot šīs metodes tikai tāpēc, ka veiktās izpētes un veidotā materiāla rezultātā var tikt pozitīvi vai negatīvi ietekmēta publikācijā aplūkotās puses reputācija. Iepazīstoties ar Publikāciju, Ētikas padome nonāca pie secinājuma, ka raksta autore ir meklējusi informāciju, pētījusi, aprakstījusi un vērtējusi faktus, un izvirzītos pieņēmumus arī pamatojusi, bet “EMERGN” nav apstrīdējis un ar faktiem atspēkojis nevienu Publikācijā minētu faktu, secinājumu un pieņēmumu.

Ētikas padomes atzinumu par šo sūdzību ir pieejams LMĒP mājaslapā https://www.lmepadome.lv/etikaspadome/etikas-padomes-atzinumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ētikas padome izskatīja iesniegumu par “360TV” šova “Ģimene burkā” sižetu, kurā galvenie varoņi pamet savu suni Mailo piesietu pie ķēdes svešā vietā. Ētikas padomes ieskatā, šajā situācijā var runāt par divām problēmām – šova “varoņu” cietsirdību un medija lomu un atbildību, kas var būt gan audzinoša un vērtīga, gan bezatbildīga. Ētikas padome šajā situācijā vairāk vērsa uzmanību tieši uz medija lomu. Lai arī pēc sižeta pārraidīšanas, izceļoties sašutumam sabiedrībā, medijs rīkojās un parūpējās, lai suns nonāktu labākos apstākļos, kā arī tika pārtrauktas attiecības ar šova “varoņiem”, Ētikas padomes vērtējumā medijs šo situāciju nebija apzinājies un risinājis laikus, lai gan bija iespējas to darīt. Lai izvairītos no šādām situācijām, Ētikas padome rekomendē medijiem stiprināt redaktoru lomu un īstenot ciešāku ārpakalpojumā veidota satura pārraudzību. Tas palīdz novērst gan nepieņemamu situāciju rašanos filmēšanas laikā, gan dod iespēju vērst par labu nevēlamus notikumus pirms to pārraidīšanas ēterā.

Vienlaikus Ētikas padome atzīst, ka par dažādiem problēmjautājumiem un pretrunīgām situācijām ar sabiedrību ir jārunā, tai skaitā, caur šāda satura šoviem, rosinot katram indivīdam izvērtēt savas morālās vērtības. Tomēr pat situācijās, kad plānoti vai neplānoti ir tapis satraucošs vai šokējošs šova saturs, pastāv iespējas pilnīgāk informēt auditoriju par aizkadrā notikušo un notikuma tālāko attīstību, piemēram, norādot, ka redzamais bijis inscenējums, ka neviens nav cietis, par to, kāds ir personāžu tālākais liktenis vai notikumu attīstība.

Ētikas padome izvērtēja arī iesniegumu par Latvijas Radio raidījumā “Atvērtie faili” anonimizēta informācijas avota aizsardzību. Iesniegumā bija minēts, ka, veicot raidījumā iekļautā pārveidotā balss ieraksta atšifrēšanu, iespējams noteikt cilvēku, kurš sniedzis ziņas raidījumam. Ētikas padome noskaidroja, ka Latvijas Radio nav saņēmis sūdzības no informācijas avotiem par nevērīgu izturēšanos pret tiem, un šāda sūdzība nav saņemta arī konkrētās raidījuma “Atvērtie faili” epizodes sakarā, savukārt iesniegumu rakstījis nevis iespējamais raidījuma informācijas avots, bet trešā puse. Ētikas padome uzskata, ka raidījuma veidotāji ir darījuši pietiekami, lai ar sev pieejamajiem līdzekļiem sargātu informācijas avotu un ievērotu mediju ētikas pamatprincipus, un ka medijam, lai aizsargātu savus avotus, ir tiesības publiski neapspriest dažādas versijas par to, kas bija informācijas sniedzējs, un paņēmienus, ar kuriem nepieciešamības gadījumā tiek nodrošināta informācijas avotu anonimitāte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par Latvijas Mediju ētikas padomi

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” dibināta 2018. gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 44 biedri un trīs asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies trīspadsmit uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par Biedrības biedriem. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā.

Biedrības Ētikas kodeksa ievērošanu pārrauga LMĒP Ētikas padome, kurā darbojas tās priekšsēdētāja Daiga Sproģe un vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Andrejs Mēters, Ingemārs Vekteris, Aleksandrs Mirlins.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrības darbu vada biedrības valde, kuru pārstāv biedrības valdes locekle Ilona Skuja.

Papildu informācija: www.lmepadome.lv.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.