No 15.janvāra veselu mēnesi Stradu pagasta Kaļņa ezera apkārtnē notiek kārtējās Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljona, kurš izvietots Stāmerienā, militārās mācības. “Dzirkstelei” bija iespēja vērot prettanku vada nodaļas militārās apmācības. Prettanku vads ir kājnieku vads, kas ir specializējies pretinieka tehnikas iznīcināšanai.
Apmācībās piedalās prettanku rota. Apmācības tiek veiktas pakāpeniski, sākotnēji atkārtojot to, ko katrs karavīrs jau ir apguvis pamatapmācībā (šaušanas apmācību, lauka kaujas iemaņas, topogrāfiju un orientēšanos, sakaru apmācību un citu), turpinot ar apmācībām nodaļas sastāvā. Noslēgumā jāspēj veikt uzdevums, kas ir tieši saistīts ar pretinieka bruņutehnikas iznīcināšanu. “Šajā uzdevumā apmācību instruktori vairs neapmāca karavīrus, bet vēro un analizē kļūdas, un pēc uzdevuma veikšanas apmācāmajiem tiek veikta uzdevuma analīze. Tiek izmantoti mums pieejamie prettanku ieroči tā, lai tie būtu pēc iespējas efektīvāki pret pretinieka bruņutehniku,” paskaidro Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljona pārstāvis kaprālis Oskars Rāviņš.
“Esam sevi labi parādījuši”
Kaļņa ezera apkārtnē “Dzirkstele” tiekas ar Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljona prettanku rotas 1. prettanku vada komandieri leitnantu Jāni Milakni, kurš stāsta, ka mācībās piedalās 15 karavīri, kuri dien Stāmerienā tieši prettanku rotā. Karavīri pielāgojušies ziemas apstākļiem, nomaskējušies.
J.Milaknis atzīst, ka regulāras apmācības paaugstina kaujas spējas. “Es varu atbildēt par saviem karavīriem: mana vada karavīri ir sagatavoti labā līmenī, bet vienmēr var pilnveidoties. Piedalāmies arī mācībās Kadagā (Ādažu militārajā bāzē – red.), kur esam sevi labi parādījuši. Tur dodamies ar savu tehniku un ieročiem. Šogad tuvākās mācības, kad dosimies uz Kadagu, notiks februāra beigās,” stāsta J.Milaknis.
Mācībās, kas notiek tagad Kaļņa ezera apkārtnē, karavīri atkārto pamatiemaņas. “Pa dienu ir mācības, vakarā dodamies mājās, bet ir atsevišķas naktis, kad paliekam šeit. Notiek transporta apmācības. Karavīri trenējas pārvietoties ar sešriteņu transportlīdzekli “Bombardier max 650” pa bezceļu, lai pēc tam kaujas laukā spētu pārvietoties pēc iespējas ātrāk un drošāk. Tam ir speciāli izvēlēta trase, kur ir dažādi slīpumi, lai grūtāk izbraukt. Karavīri trenējas, kā to pēc iespējas pareizāk un ātrāk izdarīt. Notiek arī taktiskā pārvietošanās, kā taktiski to pareizāk darīt pēc iespējas drošāk un ātrāk. Drošāk ne tikai braukšanas ziņā, bet, ja arī kaut kur apvidū ir pretinieks, kā to pareizi darīt. Tas viss jau ir darīts. Notiek atkārtošana, jo atkārtošana – zināšanu māte,” stāsta J.Milaknis.
Viņš vērtē, ka karavīriem apmācībās veicas labi. “Tagad ir ziema, sniegs. Laba iespēja trenēties ziemas apstākļos ilgākā laika posmā,” saka J.Milaknis.
Apmācībās piedalās gan piere-
dzējuši karavīri, kuri dien jau desmit gadus, gan tādi, kam pieredze ir krietni mazāka, un dienestu sākuši, piemēram, pirms gada.
J.Milaknis arī stāsta, ka mācības karavīriem notiek visu laiku – dažādas praktiskās apmācības, teorija, orientēšanās. Tā ir karavīru ikdiena. “Tagad sanāk intensīvs posms, jo diezgan bieži esam mežā. Kad esam uz vietas bāzē, tad notiek teorijas apmācības vai arī tehnikas, ieroču apkope,” stāsta J.Milaknis.
Būt karavīram – drosmīgs lēmums
O.Rāviņš “Dzirkstelei” uzsver, ka būt karavīram – tas ir drosmīgs lēmums. Viņš arī zina stāstīt, ka interese par profesionālo dienestu ir ar pozitīvu dinamiku.
Gulbenietis dižkareivis Klaids Aumeisters vienmēr ir gribējis būt karavīrs, līdz ar to arī profesijas izvēle likumsakarīga – viņš ir karavīrs. “Mans lielākais izaicinājums ir sarežģītās, individuālās situācijās izvēlēties pareizo lēmumu, lai uzdevums tiktu veikts pēc iespējas sekmīgāk, jo tieši šādas situācijas ir tās, kas mani motivē un iedvesmo turpināt dienēt. Mans lielākais ieguvums no šādām mācībām ir atsvaidzināt jau esošās zināšanas, lai nepieciešamības gadījumā praksē es zinātu, ko darīt un kā rīkoties,” saka K.Aumeisters.
Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljona komandieris pulkvežleitnants Raivo Jaunslavietis “Dzirkstelei” stāsta, ka papildus šādām mācībām karavīri savu profesionalitāti paaugstina dažādos kvalifikācijas paaugstināšanas un karjeras kursos. Piemēram, tā var būt speciāla autovadītāja apmācība vai angļu valodas padziļināta apguve. Tāpat karavīriem tiek dota iespēja virzīties pa karjeras kāpnēm, kļūt par grupas, apkalpes vai nodaļas komandieriem, bet, lai par tādiem kļūtu, ir jāiziet noteikta līmeņa apmācība. “Savus karavīrus vērtēju kā zinošus un profesionālus, kuri uzdevumus veic ar augstu atbildības sajūtu,” uzsver R.Jaunslavietis.
ZEMESSARDZES 25.KAUJAS ATBALSTA BATALJONS ir viena no jaunākajām profesionālā dienesta vienībām Nacionālajos bruņotajos spēkos, kurā uzdevumus veic profesionālā dienesta karavīri Valmierā un Stāmerienā. Tās pamatuzdevums ir stiprināt Nacionālo bruņoto spēku reaģēšanas spējas un veicināt efektīvu un visaptverošu valsts aizsardzības uzdevumu izpildi Vidzemes reģionā.