Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Jaunie karavīri apgūst lauka kaujas iemaņas

Foto: Gatis Bogdanovs

Valsts aizsardzības dienesta otrā iesaukuma 11 mēnešus ilgais dienests karavīriem turpinās. “Dzirkstele” devās uz Lāču silu Alūksnes novadā, lai redzētu, kā mācībās sokas tiem jaunajiem karavīriem, kuri izvēlējās dienēt Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts aizsardzības dienesta karavīri, ar kuriem tiekas laikraksts, dienestam pieteikušies brīvprātīgi, norādot Stāmerienu kā vēlamo dienesta vietu.

Militārais dienests – īstā izvēle

Alvis Szulgo no Dzelzavas pagasta laikrakstam stāsta, ka ilgi nav domājis – pieteikties vai ne valsts aizsardzības dienestam. Skolas laikā darbojies Jaunsardzē, un tas viņu ieinteresēja.

“Vienu brīdi šaubījos, vai tiešām vēlos būt profesionālajā dienestā, tādēļ tad, kad parādījās obligātais dienests, kas ilgst 11 mēnešus, man bija lielisks veids, kā izmēģināt militāro vidi, lai saprastu, vai tas tiešām aizrauj un vai tas ir tas, ko vēlos darīt. Pagāja pirmais mēnesis, un es jau sapratu, ka šī ir vieta, kur es vēlos būt. Un šobrīd ar pilnu atdevi un adrenalīnu dodos uzdevumos, trenējos, lai kļūtu aizvien labāks un tiktu arvien tālāk. Valsts aizsardzības dienestā par visu ir padomāts. Ja atnāk ar vājāku fizisko sagatavotību, treniņu slodze ir pakāpeniska. Bet viss atkarīgs, protams, arī no paša cilvēka, cik ļoti vēlas to darīt,” saka A.Szulgo.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par savu izvēli, kāpēc pieteicās dienēt Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, viņš saka, ka viens no iemesls – tuvāk mājām. “Es nevēlējos dienēt Gaisa spēkos un nevēlējos Jūras spēkos. Es vēlējos dienēt Sauszemes spēkos,” viņš piebilst.

Viņu priecē arī tas, ka ar citiem jaunajiem karavīriem izveidojušās draudzīgas savstarpējās attiecības. “Pirmās divas nedēļas bija adaptācija, jo visi bijām sveši, bet tagad labākus draugus nevarētu atrast! Katru rītu ceļos un domāju par savu komandu. Man ir paveicies, ka tieši šie puiši ir blakus,” uzsver A.Szulgo.

Savukārt par saviem draugiem, kas vēl nav pieteikušies valsts aizsardzības dienestā, viņš saka, ka ir, kas nogaida un mazliet baidās. “Par sevi varētu teikt, ka esmu staigājoša reklāma. Pastāstu draugiem, ko mēs te darām, kā mums notiek apmācības. Es parunājos ar draugiem, viņi paklausās un arī jau ir gatavi pieteikties valsts aizsardzības dienestam,” saka A.Szulgo.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas ir mūsu pienākums

Rinalds Ķudis no Grobiņas novada izvēlējās par dienesta vietu Stāmerienu, jo vēlējās dienēt Sauszemes spēkos. Otrs iemesls – vēlējies redzēt šo Latvijas pusi, jo visu mūžu dzīvojis Kurzemē un nav sanācis bieži būt šeit. “Ir interesanti pabūt citā vidē, pie citiem cilvēkiem. Es to baudu,” saka R.Ķudis.

Viņš stāsta, ka gan viņa vectēvs, gan tētis ir dienējis obligātajā dienestā un viņš vēlējies turpināt paaudzes tradīciju. “Tas ir arī mūsu pienākums, un mēs no tā nevaram izbēgt. Tas arī ir labs iemesls, kā izmēģināt militāro karjeru. Dienestu uzsāku janvārī, un šie ir bijuši piedzīvojumiem bagāti četri mēneši. Katra diena paskrien ļoti ātri. Mēs vienmēr kaut ko darām. Nav nīkšanas, vienmēr kaut kas jauns nāk klāt. Sākumā bija fiziski grūti, bet pakāpeniski mēs audzējam muskuļus. Tā arī bija viena no motivācijām – iegūt labu fizisko sagatavotību. Pārējie puiši ir atvērti un komunikabli,” stāsta R.Ķudis.

Savukārt par tiem, kas vēl nav pieteikušies valsts aizsardzības dienestam, viņš saka: “Cilvēki ir dažādi. Ir, kas aiz negribēšanas mēģina izbēgt no dienesta. Ir tādi, kas savu dzīves apstākļu pēc saprot, ka šobrīd nevar dienēt, un ir tādi kā mēs, kas saprata, ka tas ir jādara.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nedēļas nogalēs viņš brauc atpakaļ uz mājām, kā arī ir apciemojis draugus Balvu novadā, bet visvairāk viņam patīk Alūksne. “Es negaidīju, ka Alūksne būs tik skaista!

Bāze ir tieši blakus ezeram, kas, man liekas, ir fantastiski! Iebraucot pirmo reizi bāzē 17.janvārī, mums pirmajā armijas dienā teica: esiet sveicināti Latvijas skaistākajā bāzē! Un es saprotu, kāpēc viņi tā teica. Pirmais, ko no rīta redzu, ir ezers. Mēs skrienam apļus bāzē un redzam ezeru. Tas ir nomierinoši un forši!” saka jaunais karavīrs.

Motivācija – augsta

Mācības jaunie karavīri uzsāka 17.janvārī. Pirms zvēresta došanas jaunie karavīri apguva pamatprasmes. Valsts aizsardzības dienesta 25. kaujas atbalsta bataljonā kursa priekšnieks leitnants Jānis Rinalds Veličko stāsta, ka jaunie karavīri ir izgājuši pamatapmācības kursu. Tas tiek vērsts uz karavīru individuālo sagatavošanu un ietver ierindas un ieroču apmācību, šaušanas pamatus, taktiku, kartes un kompasa lasīšanu, pirmās palīdzības sniegšanu, kā arī citas karavīram nepieciešamās zināšanas. Tagad karavīri apgūst lauka kaujas iemaņas. Pakāpeniski slodze un uzdevumu sarežģītības pakāpe tiek palielināta. Karavīri sāk mācīties strādāt kopā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Viens no svarīgākajiem manevriem, ko trenējam, – nodaļas ātrais uzbrukums. Šobrīd tiek pilnveidotas šķēršļu pārvarēšanas iemaņas, un sāksim nodarboties ar ātrā uzbrukuma principiem,” saka J.R.Veličko.

Viņš stāsta, ka ar mācību uzdevumu izpildi karavīriem veicas labi, motivācija viņiem ir augsta, laika apstākļi ir labi.

“Šos karavīrus iesauca janvārī. Tagad iet ceturtais apmācību mēnesis. Šo dažu mēnešu laikā ir ievērojami uzlabojumi fiziskajā sagatavotībā. Ja sākumā karavīriem bija diezgan vāja fiziskā sagatavotība, tad pamatapmācības noslēgumā jau bija labi. Slodze ir pakāpeniska. Savstarpējas attiecības dienesta laikā ir profesionālas, ārpus dienesta kā jebkurā kolektīvā draudzējas savā starpā. Vidējais vecums šiem karavīriem – 18 līdz 20 gadi,” stāsta J.R.Veličko.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

25. kaujas atbalsta bataljona Komunikācijas nodaļas speciālists Oskars Rāviņš piebilst, lai arī šie jaunie karavīri izvēlējušies dienēt Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Stāmerienā, tas nenozīmē, ka viņi visu laiku ir Stāmerienā. “Pamatapmācība notiek Alūksnē, un viņi arī dzīvo Alūksnē, jo tur tam ir atbilstoša infrastruktūra. Stāmerienā viņi ir svinīgajās izvadēs, pasākumos,” saka O.Rāviņš.

25. kaujas atbalsta bataljona komandieris pulkvežleitnants Raivo Jaunslavietis “Dzirkstelei” atzīst, ka ir patīkami skatīties uz jaunajiem valsts aizsardzības dienesta karavīriem, viņu motivāciju, vēlmi apgūt jaunas zināšanas un, protams, izaicināt sevi.

“Bataljonam ir paveicies, jo visi šie karavīri dienestam bija pieteikušies brīvprātīgi, līdz ar to izpaliek papildu motivēšana dienestam. Karavīriem šie četri mēneši ir devuši gana labu rūdījumu, pamatu, lai tālāk militārās prasmes nostiprinātu kolektīvā apmācībā,” saka R.Jaunslavietis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅA

VALSTS AIZSARDZĪBAS DIENESTA (VAD) likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam.

Vienlaikus noteikts, ka VAD brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi – vīrieši un sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu uzsāka 2023.gada 1.jūlijā uz brīvprātības pamata. Turpmākajos iesaukumos Latvijas pilsoņi tiek aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču nepieciešamības gadījumā trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks pēc nejaušības principa, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta 2025.gada janvāra iesaukumam norisināsies līdz 2024.gada 15.jūnijam.

AVOTS: AIZSARDZĪBAS MINISTRIJA

#SIF_MAF2024 #stiprakopienastipravalsts

Projektu līdzfinansē “Mediju atbalsta fonds” no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par saturu atbild “Dzirkstele”.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.