Mākslinieciskās aktivitātes papildinās viduslaiku cīņu demonstrējumi, daudznacionāli priekšnesumi
Pilsētas svētki Gulbenē notiks reizē ar 7. starptautisko mākslas festivālu “Divi Jūliji”, par kura norisi rūpējas novada vēstures un mākslas muzejs.
Festivāls savu skanējumu sāks piektdien, 26.jūlijā, un turpinās arī nākamajā dienā. Pirmajā dienā paredzēta zinātniskā konference “Divi Jūliji. Straume. 150” (iepriekš reģistrētiem dalībniekiem), kura noritēs Vecgulbenes muižas konferenču zālē un kur uzstāsies 11 lektori no Gruzijas, Azerbaidžānas, Uzbekistānas, Apvienotās Karalistes un Latvijas. Konference noslēgsies ar diskusiju. Pulksten 13.20 konferences dalībnieki un visi interesenti aicināti uz izstādes “Straume caur laikiem un kultūrām” atklāšanu muzejā.
Izstādē – Jūlijs Straume cauri laikam un kultūrām
“Dzirkstele” novēroja procesu, kā speciāli šai izstādei sienas gleznojumu J.Straumes noskaņās veido māksliniece, Gulbenes mākslas skolas skolotāja Laura Vecmane. Viņa stāsta, ka gleznojumam jābūt iesāktam un it kā nepabeigtam – līdzīgi kā J.Straumes pašrocīgi veidotai skicei. Skatītājam ienākot šajā telpā, tieši pretī būs redzams sienas gleznojums, kurā ieskanas motīvi no viņa iecerēm paklājam “Medības”, jūtams latviskā un gruzīniskā temperamenta savijums, jo, kā zināms, J.Straumes dzīves daļa ir saistīta ar Gruziju. Centrā ir zieds vai saule, bet arkā, kuras aprises aizgūtas no Kaukāza Mājamatniecības muzeja ēkas, iezīmējas ļoti latviskais Austras koks. L.Vecmane saka – J.Straumes mākslu un personību labi ir iepazinusi tieši ar festivāla “Divi Jūliji” palīdzību.
“Redzu šim festivālam turpinājuma un attīstības iespējas. Domāju, ka tam vajadzētu notikt vismaz reizi divos gados. Ļoti bēdīgi ir dzirdēt, ka pašvaldība neatbalsta šā festivāla rīkošanu ne 2025., ne 2026.gadā. Tieši šāds pasākums ar zinātnisko konferenci, ar izstādēm, ar mākslas norisēm ir kā piesaiste kultūras tūristiem un vietējiem radošajiem jauniešiem, kuri asociē sevi ar Gulbenes novadu un kuri vēlas atrast savu vietu šeit,” saka L.Vecmane.
Viņa piebilst – Vecgulbene ir apliecinājums, ka izsenis šīs vietas veidošana un attīstība ir bijusi svarīga cilvēkiem ar skaistuma izjūtu. Ir svarīgi šo estētismu nepazaudēt un nest tālāk, saka L.Vecmane.
Šajā izstādē grīdu klāj paklājs, kurš ir analogs, bet tikai mazāks, citam paklājam, kurš savulaik pēc J.Straumes meta bija austs un Rīgā rotājis Latviešu biedrības namu.
Šis paklājs, kurš muzejam glabāšanā nodots uz trīs gadiem, ir no privātas kolekcijas. Telpu rotā arī J.Straumes dizaina krēsli, Gruzijā gādāta soma tam, kurš sēž zirga seglos, arī J.Straumes spieķīši.
Būs radošās darbnīcas un viduslaiku bruņinieku cīņas
27.jūlijā pulksten 10.30 Sarkanajā pilī mansardā tiks atklāta izstāde “Jaunā straume”, bet 2.stāvā vairākas izstādes būs skatāmas no pulksten 11.00. Klētī izstādi atklās pulksten 13.00. Tad arī tiks rezumēta gobelēna “Zvaigžņu siets” izveide. Šis gobelēns tika veidots trīs gadu garumā. Tas bija atsevišķs Gulbenes muzeja projekts gobelēna aušanai pēc unikāla dizaina ar zvaigžņu segas motīviem (piedalījās mākslinieces Daina Galakrodzeniece, Ieva Krūmiņa, Iveta Vecenāne).
Vēl izstādēs festivāla laikā būs apskatāmas aušanas darbnīcas “Indra” senās Latgales skalu segas; Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” austie skalu dvieļi, kā arī Vecgulbenes etnogrāfiskais tautas tērps un Vidzemes tradicionālās villaines un šatiera segas.
No pulksten 10.00 līdz 15.00 notiks meistarklases, kuras varēs apmeklēt ikviens interesents par brīvu. Varēs izmēģināt spējas akmens mozaīkas darbnīcā. Tiks piedāvāts iepazīt aušanu skalu tehnikā. Varēs aust muzeja Klētī. Noritēs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja radošā darbnīca “Jūlija ziedi” ar Ivonnu Zīli. Būs iespēja uzzināt visu par dzijas krāsošanu dabas krāsvielās ar Aneti Karlsoni.
Āra telpu starp Sarkano pili un Oranžēriju no pulksten 11.30 pieskandēs gruzīnu, azerbaidžāņu, igauņu, setu un latviešu dziesmas un dejas. Sarkanās pils parkā no pulksten 10.00 līdz 15.00 varēs vērot viduslaiku cīņas, rotaļas, baudīt raksturīgos ēdienus un izprast seno dzīvesveidu. Par to rūpēsies Livonijas nometne kopā ar vēstures izpētes un rekonstrukcijas klubu “Rodenpoys” no Ropažiem. “Rodenpoys” ir senais Ropažu nosaukums, kas līvu valodā nozīmē “dzelzs dēls”. Klubs nodarbojas ar 14.gadsimta Ropažu viduslaiku vēstures atveidošanu. Tiek pētīti un atveidoti līvu tērpi, kā arī vācu ordeņa pils garnizona apģērbs, rotas, ieroči, bruņas, sadzīves priekšmeti.
Pulksten 14.00 no Gulbenes plānota izbraukšana uz Jūlija Straumes dzimto Druvienas Veco skolu-muzeju, kur pulksten 15.00 notiks festivāla noslēguma pasākums.
FAKTI
● Festivāla “Divi Jūliji” nosaukums ir dots par godu diviem ar Gulbenes novada vārdu saistītiem māksliniekiem, kuriem abiem vecāki ir devuši Jūlija vārdu. Tie ir Vecgulbenē dzimušais Madernieks (1870-1955) un Druvienā dzimušais Straume (1874-1970). Abu radošais mūžs ir bijis saistīts ar interjera dizainu. Viņu atstātais mākslinieciskais mantojums ir latviskās identitātes apliecinājums. Festivāla emblēmā ir divi gaiļi, kur viens ir J.Madernieka veidotajos ornamentos atrasts, bet otrs pieder J.Straumem. Festivāla dizaina autors ir Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja mākslas eksperts Ivars Vecāns.
● 7. starptautisko mākslas festivālu “Divi Jūliji” finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Gulbenes novada pašvaldība, SIA “Rubate” un SIA “Naviro auto”.
AVOTS: GULBENES NOVADA VĒSTURES UN
MĀKSLAS MUZEJS