Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Aktieri ierodas iepazīt Druvienas Silmaču skatuvi; aktrise Aija Dzērve: “Tas ir ārkārtīgi liels smeķis, ja izrāde ir ārā un dabā.”

Foto: Gatis Bogdanovs.

R.Blaumaņa luga “Skroderdienas Silmačos” ir viena no Līgosvētku tradīcijām, bet tās uzvedums Druvienā ir liels notikums, turklāt vairākus gadus izrāde uz Silmaču skatuves nav spēlēta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad, atzīmējot 120 gadu jubileju kopš lugas pirmizrādes, visi līgotāji 23.jūnijā atkal ir aicināti uz “Skroderdienām Silmačos” Druvienā.

Šonedēļ Druvienā ieradās aktieri no dažādiem Latvijas teātriem, kuri brīvā dabā iejutās šajā vietā un izbaudīja īpašo Silmaču atmosfēru. “Šī vieta ir iesildīta ne tikai priekš jaunajiem aktieriem, kas te ir pirmo reizi, bet arī priekš skatītājiem. Te ir Jāņu nakts brīnums, trakums, dullums. Atgriezties te atkal ir liels notikums,” “Dzirkstelei” saka Jānis Skanis, kurš jaunajā iestudējumā “Skroderdienas Silmačos” atkal spēlēs Ābramu.

Varētu ierasties līdz astoņiem tūkstošiem viesu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izrādes producents Juris Millers uzsver: “Šis ir vēsturisks notikums, iestudējums, kas ir veltīts 120 gadu jubilejai, un šis ir pirmais pasākums pēc lielās pandēmijas. Patiesībā mums te būs dubultsvētki, proti, svinēsim R.Blaumaņa lugas 120 gadu jubileju, sumināsim latviešu aktrisi Lāsmu Kugrēnu jubilejā, un pēc tam būs koncerts, kas noslēgsies ar Žorža Siksnas 65 gadu jubilejas benefici. Tagad aktieri ir atbraukuši uz šejieni, lai iepazītos ar šo skatuvi, šo vietu, jo mēģinājumu telpa ir viens, bet klātienes vieta ir pavisam kas cits.”

Silmaču saimniecei druvēnietei Sandrai Ārei prieks redzēt aktieru, kuri te bijuši, atgriešanās prieku, savukārt jaunos aktierus, kā viņa novēroja, pārsteidz Silmaču plašums. Viņa “Dzirkstelei” stāsta, ka jau tagad cilvēki zvana un interesējas gan par biļešu iegādi, gan par iespējamo telšu vietu.

Druvienas pagasta pārvaldes vadītājs Juris Graumanis “Dzirkstelei” sola, ka būs noorganizēta gan telšu vieta, gan stāvlaukums automašīnām. “Producents domā, ka varētu ierasties 7 līdz 8 tūkstoši viesu, jo notiks gan izrāde, gan pēc tam koncerts,” stāsta J.Graumanis un piebilst, ka vēl lielāks skatītāju pulks, ko uzņēma Druvienas Silmačos, bija leģendārā izrāde 1989.gadā, kad pēc izrādes uzstājās “Čikāgas piecīši”, jo tad ieradās aptuveni 11 000 skatītāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gaidot brīvdabas uzvedumu, tiek iekārtota “aktieru māja”, kas ir netālu no skatuves, jo tajā aktierus grimēs un notiks pārģērbšanās. “Estrāde ir kārtībā, viens no lielākajiem darbiem ir šīs mājas sakopšana. Kādreiz tā bija dzīvojamā māja. Notiek apkārtnes labiekārtošanas darbi. Daudz paveicām jau Lielās Talkas dienā,” saka J.Graumanis.

“Skroderdienu” īpašais šarms

“Silmačos” “Dzirkstele” satiek novadnieci aktrisi Aiju Dzērvi, kura “Skroderdienās Silmačos” spēlēs Antoniju. “Ārkārtīgi liels saviļņojums par uzticēto, kas man ir jādara. Dievs dod, lai mums izdodas! “Skroderdienas Silmačos” ir iemīļota izrāde. Kādreiz, kad es vēl strādāju Dailes trupā, apskaudu tos Nacionālā teātra aktierus un reizē arī jutu līdzi, jo, ja tu esi tajā ansamblī, tad visi tie Jāņi ir tikai tur. Un reizē tā ir tik autentiska sajūta. Esmu speciāli gājusi uz Nacionālā teātra izrādēm, jo mūsu novadnieks Uldis Anže kādreiz spēlēja Kārlēnu, tagad jau Dūdaru. Viņiem ir tā Jāņu sajūta, ko viņi iedod, ja tu esi arī pilsētā,” saka A.Dzērve.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aktrise uzsver, ka iejusties Antonijas tēlā – tas ir interesanti, tā ir sievietes jūtu daba. “Ja daudzmaz vitāli esi mēģinājusi dzīvot, tad ir pazīstams gan Elīnas, gan Ieviņas, gan Antonijas ceļš. Visi emocionālie kalni un lejas. Es faktiski arī nāku no dzimtas, kur saimniekošana vienmēr ir bijusi, bet manī nav tādas saimnieces valdonības pret citiem ļaudīm. Man liekas, ka esmu tolerantāka, bet Antonija grib dabūt zem tupeles, lai viss ir tā, kā viņa grib. Tas varbūt arī ir manī,” smaida aktrise.

Viņa arī atzīst, ka normālam satraukumam, pirms kāpt uz skatuves, vienmēr ir jābūt. “Citādi jau neko nevar nospēlēt, bet, kad esi vērsts uz savu partneri, esi iekšā konkrētajā notikumā, ir emocijas, un tur sublimējas uztraukums caur darīšanu. Tas ir ārkārtīgi liels smeķis, ja izrāde ir ārā un dabā,” saka A.Dzērve.

Aktieris Jānis Skanis Druvienas Silmaču skatuvi jau ir labi iepazinis. Latvijas Nacionālais teātris 1986.gadā pirmo reizi brīvdabā Druvienā spēlēja “Skroderdienas Silmačos”, izrādes notika līdz 1991.gadam. J.Skanis “Dzirkstelei” saka: “Tie bija astoņdesmitie gadi. Mans Ābrams toreiz bija Uldis Dumpis un es biju Joske. Te bija pilns ar cilvēkiem. Es te vairākas reizes spēlēju katras sezonas beigās, un tas bija liels notikums gan skatītājiem, gan mums. Tie bija svētki. Toreiz tirgotāji tirgoja auseklīšus, jo bija sākusies auseklīšu ēra. Atmiņas ir siltas un sirsnīgas. Tā kā Ābrama tēlā neiejūtos pirmo reizi, tad man ar to grūtību nav. Man tikai ir viena ķeza – nedaudz jūk savs teksts ar Joskes tekstu, jo 19 sezonas Nacionālajā teātrī esmu spēlējis Joski,” smaidot stāsta J.Skanis un atzīst, ka “Skroderdienas Silmačos” ir ļoti iemīļota izrāde. “Te jau ir tas fenomens – jaunie aktieri kādreiz aizmirst tekstu, un skatītāji jau pasviež to priekšā, jo tas jau ir gabals, ko zina visi. Un visi zina, kas notiks, un jau gaida, kad vecenes kausies un krāsns sprāgs,” stāsta J.Skanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt aktrise Elīna Bojarkina, ko daudzi pazīst pēc seriāla “Nemīlētie”, iedalīta Auces loma. Elīna Druvienas Silmačos ir pirmo reizi. Viņa neslēpj sajūsmu par šo vietu. “Esmu no Liepājas, un uz šo pusi nekad nav sanācis braukt, un te ir ļoti skaisti! Daba un zaļums! Šī ir pirmā reize, kad spēlēšu “Skroderdienās Silmačos”, un ir prieks, ka man piedāvāja piedalīties, jo man liekas – “Skroderdienām” ir tas īpašais šarms. Tas ir latviešu tautas lieluzvedums. Man liekas, ka te 23.jūnijā tā būs tāda kopienas sanākšana, kuras laikā varēs dalīties Blaumaņa priekā. Tik liela jubileja! 120 gadi! Izrādes beigās ir daudz Līgo ainas, kopā būšana. Vajag atrast to vienu elpu, to “Skroderdienu” elpu. Šie man būs pirmie tik iespaidīgi Jāņi, jo parasti ar draugiem kaut kur sanākam. Šie Jāņi droši vien pārspēs visus iepriekšējos, kādi ir bijuši. Prieks, ka šī vieta tiek kopta, tā tāda vēstures liecība, kas ir saglabājusies,” uzsver aktrise.

– Inita Savicka

Uzziņai

Latvijas teātru saime aicina visus līgotājus uz grandiozu lieluzvedumu “Skroderdienas Silmačos”. Lomās: Aija Dzērve, Jānis Skanis, Lāsma Kugrēna, Ģirts Liuzniks, Uldis Siliņš, Ance Kukule, Kristians Kareļins, Zane Burnicka, Liene Sebre, Rihards Zelezņevs, Elīna Bojarkina, Dace Makovska, Māris Skrodis, Lauris Subatnieks, Kārlis Tols, Ance Muižniece un citi. Iestudējuma režisors – Jānis Mūrnieks, horeogrāfe – Sanita Misika, producents – Juris Millers. Izrādē piedalīsies orķestris Kristapa Krievkalna vadībā un Gulbenes novada amatierkolektīvi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (4)

  1. Jābūt organizētam pasākumam , kas saucās auto likšana ” stāvvietās ” – ja sāks katrs likt kā vēlas , kādam var sabojāties pasākums . Ceļa malas pēdējās vietas , kur manuprāt jāliek mašīnas .

    1
    6
  2. Beidz murgot! Kad Silmačos notiek pasākums, vienmēr tiek regulēta mašīnu novietošana speciāli sagatavotā laukumā. Gan jau pati mašīnu atstāj uz ceļa, ka tik stulbi izsakies.

    8
    3
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.