
Gulbenes novadā ir sākušās digitālo pašapkalpošanās prasmju mācības. Nodarbības vada zinošas pasniedzējas-mentores Santa Dāvida un Rūta Bokta, kuras ar pacietību un atsaucību palīdz ikvienam spert pirmos soļus digitālajā vidē.
Šīs mācības Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām piedāvā iedzīvotājiem apgūt par brīvu. Par to “Dzirksteli” informē “PR” projektu vadītāja Annija Bičule.
Viņa stāsta, ka mācībām aicināts pieteikties ikviens iedzīvotājs no 16 gadu vecuma, kurš vēlas apgūt ikdienā noderīgas prasmes – no pirmajiem soļiem darbā ar datoru un viedtālruni līdz e-pasta sūtīšanai un valsts e-pakalpojumu izmantošanai.
Gulbenes novada pasniedzēju-mentoru galvenais uzdevums ir izprast dalībnieku individuālās spējas un līdzšinējās zināšanas, lai mācību process būtu saprotams, efektīvs un pielāgots katra vajadzībām.
S.Dāvida jau vienpadsmit gadus strādā izglītības jomā – šobrīd viņa ir vadītājas vietniece Jaungulbenes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte” un pirmsskolas mācību jomas vadītāja Gulbenes novadā. Savukārt R.Bokta vairāk nekā astoņus gadus strādā Gulbenes novada bibliotēkā, kur ikdienā organizē un vada dažādas apmācības, sniedzot cilvēkiem atbalstu digitālo jautājumu risināšanā.
Pasniedzējas-mentores atzīst, ka bieži vien grūtākais nav nospiest īsto taustiņu, bet gan pārvarēt iekšējo šaubu sajūtu. Taču brīdis, kad cilvēks notic sev un viņa acīs parādās pārliecība, kā saka pasniedzējas-mentores, ir lielākais gandarījums. Viņas abas vienprātīgi uzsver: “Mācīšana ir tikai viena daļa no šī darba. Vēl svarīgāk ir būt līdzās, atbalstīt un iedrošināt.”
Izaicinājumi, kas vieno
“Vislielākās grūtības cilvēkiem ir noticēt sev un vienkārši sākt darīt. Ja izdodas pārvarēt bailes un sākt lietot digitālās ierīces, iespēju kļūst ievērojami vairāk,” uzsver S.Dāvida.
Digitālās apmācības notiek trīs līmeņos, katrs ilgst astoņas akadēmiskās stundas. Pirmajā līmenī iedzīvotāji apgūst pamata digitālās prasmes, piemēram, kā lietot datoru, rakstīt un nosūtīt e-pastu. Otrajā līmenī uzmanība tiek pievērsta digitālajām pašapkalpošanās prasmēm – failu pārvaldībai, datu drošībai un autentifikācijas rīkiem. Trešajā līmenī dalībnieki mācās lietot valsts e-pakalpojumus, piemēram, eParakstu, e-adresi un portāla “Latvija.gov.lv” sniegtās iespējas.
“Mācību grupās nereti ir cilvēki ar dažāda līmeņa zināšanām – kādam jāmācās no nulles,
cits jau prot rīkoties ar dokumentiem,” savos novērojumos dalās R.Bokta.
Vadot nodarbības, viņa cenšas motivēt cilvēkus ar piemēriem no dzīves. Iesaka izmēģināt “WhatsApp” videozvanu ar saviem bērniem ārzemēs. Šādos brīžos dalībniekiem acis iemirdzas – jā, to viņi grib iemācīties. Savukārt visaktīvākās diskusijas notiek par krāpniecības tēmām – cilvēki stāsta, dalās pieredzē, brīdina citus.
Nekad nav par vēlu sākt mācīties
Abas pasniedzējas-mentores uzsver – nekad nav par vēlu sākt mācīties. Reizēm cilvēkiem šķiet, ka viņi neko neprot, taču, kā rāda pasniedzēju pieredze, šī sajūta visbiežāk ir tikai nedrošība, kas pārvarama jau pirmajās nodarbībās.
“Ar smaidu un iedrošinājumiem, bet tomēr neatlaidīgi aicinu cilvēkus pašiem mēģināt, piemēram, sākt lietot datorpeli, mācīties pārkopēt vai pārvietot failus. Ja neizdodas uzreiz, aicinu mēģināt vēlreiz. Esmu viņiem blakus, lai radītu drošības sajūtu, bet vienlaikus mudinu darboties patstāvīgi,” par mācību norisi stāsta S.Dāvida.
Kā pieteikties mācībām?
Mācībām var pieteikties vairākos veidos – tiešsaistē, aizpildot pašnovērtējuma zināšanu testu vietnē “stars.gov.lv”, apmeklējot jebkuru no Gulbenes novada bibliotēkām vai arī sazinoties ar projekta koordinatori Elīnu Janovsku pa tālruni 28367145 vai e-pastu “elina.janovska@gulbene.lv”.
Mācību laikā tiek nodrošināts viss nepieciešamais – mācību materiāli un portatīvie datori, ar
kuriem dalībnieki var praktiski strādāt nodarbību laikā.
Digitālo prasmju mācības Gulbenes novadā notiek Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projektā “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība”. To īsteno VARAM sadarbībā ar vairāk nekā 30 Latvijas valstspilsētu un novadu pašvaldībām. Projekta mērķis ir palīdzēt iedzīvotājiem apgūt praktiski noderīgas digitālās prasmes, lai viņi varētu neatkarīgi izmantot valsts un pašvaldību e-pakalpojumus, sazināties ar tuviniekiem un justies droši digitālajā vidē. Projekts tiek īstenots līdz 2026. gada 30. aprīlim.
Reklāma