Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Gulbenes novadā vecākiem talkā nāk programma “Stop 4-7”

IZGLĪTĪBAS pārvaldes speciāliste Līga Ice Gulbenes novadā ir programmas “Stop 4-7” koordinatore. Programma ir domāta, lai atbalstītu pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus, ģimenes, pedagogus. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Novada izglītības pārvaldes speciāliste Līga Ice apvienos savu amatu ar darbošanos ne tikai pašvaldības administratīvajā komisijā, bet arī Gulbenes novadā pārstāvēs biedrību “Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija”. Par to liecina novada domes 27. februāra sēdes lēmums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
IZGLĪTOT UN ATBALSTĪT izglītības jomas pārstāvjus, kuri strādā ar maziem bērniem, piesaistīt ekspertus – ar to visu nodarbojas Līga Ice kā programmas “Stop 4-7” koordinatore Gulbenes novadā. Šīs programmas īstenotāja Latvijā ir Rīgā 2009. gadā dibinātā Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija. Tās mērķis ir veicināt gādību par iedzīvotāju garīgo veselību un uzlabot tās aprūpes kvalitāti. FOTO: GATIS BOGDANOVS

Izglītības pārvaldē L.Ice ir speciāliste vispārējās izglītības un iekļaujošas izglītības jautājumos, bet biedrībā – programmas “Stop 4-7” koordinatore no 2025. gada februāra līdz 2029. gada novembrim.

“Dzirkstelei” L.Ice stāsta, ka Gulbenes novadā programma “Stop 4-7” jau tiek realizēta no 2021. gada. Sākot ar 2024. gada rudeni, programma “Stop 4-7” tiek līdzfinansēta no Eiropas Sociālā fonda Plus līdzekļiem, un to plānots īstenot vēl vismaz piecus gadus. Programmas īstenošanas laikā darbs norit atsevišķās grupās, iesaistot gan bērnus, gan viņu vecākus un skolotājus.

Pielietot māca pozitīvās audzināšanas principus

“Programmas galvenais mērķis ir mazināt bērnu problemātisko uzvedību, sniedzot vecākiem un pedagogiem zināšanas par pozitīvās audzināšanas principu pielietošanu. Problemātiskas uzvedības piemēri var būt bērna viegla aizkaitināmība, dusmu izpausmes, savaldības zaudēšana, ātra apvainošanās, izaicinoša rīcība (piemēram, strīdēšanās, noteikumu ignorēšana, citu kaitināšana un vainošana), kā arī agresīva uzvedība (sitieni, spērieni, kautiņi, priekšmetu mešana vai plēšana). Svarīgi ir norādīt – lai bērns varētu piedalīties programmā, viņam ir jāspēj saprast valodu un jāspēj runāt,” saka L.Ice.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī stāsta, ka dalībai programmā piesakās tās ģimenes, kurām tas ir nepieciešams. Notiek dalībnieku atlase pēc noteiktiem kritērijiem, tiek vērtēta arī ģimenes motivācija piedalīties programmā. Ir noteikts, ka grupā var būt 10-12 bērni.

“Šobrīd mums ir grupa ar 12 bērniem, un programmas treneri strādā ar konkrētajām ģimenēm, kā arī ar šo bērnu pedagogiem. Programmas ietvaros ir paredzētas desmit sešu stundu garas nodarbības bērniem, desmit divu stundu garas nodarbības vecākiem un četras trīs stundu garas nodarbības pedagogiem.”

Vienas grupas darbs ilgst 10 nedēļas. Plānotas tiek viena vai divas grupas katru gadu līdz pat programmas noslēgumam 2029. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecākiem jāsāk ar ikdienas režīma ievērošanu mājās

Runājot par to, kā mazināt bērnos tā saucamo sociālo trauksmi jau ģimenē, L.Ice saka: “Bērniem nepieciešama rutīna un ikdienas režīms arī mājās. Svarīgi noteikt robežas un ģimenē tās arī ievērot. Bērnam mājās jājūtas pieņemtam un saprastam neatkarīgi no situācijas. Kritika un sodi var saasināt trauksmi, tāpēc svarīgi izvēlēties pozitīvas audzināšanas metodes. Jāatceras, ka bērni mācās no pieaugušajiem, īpaši no vecākiem, tādēļ katram pieaugušajam ģimenē ir jārāda piemērs, kā cieņpilni komunicēt un reaģēt dažādās situācijās. Šīs un citas prasmes tiek apgūtas programmas “Stop 4-7” ietvaros.”

L.Ice arī norāda, ka sociāli emocionālās prasmes katram jāmācās tāpat kā lasīt, rakstīt un rēķināt.

“Mācībām un disciplīnai pamatā ir attiecības, savukārt emocijas ietekmē to, kā mēs mācāmies, piemēram, stress bremzē mācīšanos, bet problēmu risināšanas prasmes virza mācību procesu. Piedaloties programmā “Stop 4-7”, bērni šīs prasmes attīsta.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UZZIŅAI

● Ja jūsu bērnam piemīt izaicinoša vai agresīva uzvedība un esat gatavs iesaistīties programmā “Stop 4-7”, jūs varat pieteikties programmā “Stop 4-7”, kas paredzēta 4 līdz 7 gadus veciem bērniem ar uzvedības problēmām. Anketu var elektroniski aizpildīt vietnē “mk.gov.lv”. Tāpat arī dalību programmā var pieteikt savā pirmsskolas izglītības iestādē vai novada Izglītības pārvaldē.

● Programmā turpmākajos piecos gados Latvijā ir plānots sniegt atbalstu 2200 bērniem, viņu vecākiem, kā arī pilnveidot pedagogu zināšanas un prasmes.

● Programma ir zinātnē un pētījumos balstīta, tās saturs veidots uz pētījumu par bērnu uzvedības problēmu attīstību atklājumiem un Oregonas Sociālās mācīšanas centra klīniskās darba pieredzes pamatiem. Programma balstās uz trīspusēju sadarbību. Vecāku un skolotāju līdzdalība un sadarbība ir būtiska programmas daļa.

AVOTS: MINISTRU KABINETA UN GULBENES NOVADA PAŠVALDĪBAS TĪMEKĻVIETNES

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.