Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Stāķu pamatskolā ielaiž skolā dabu

Skolotāja Lāsma Štāle atzīst, ka augu audzēšana ir vērtīga skolēnu un skolotāju kopā darbošanās. Foto: Gatis Bogdanovs.

Stāķu pamatskola ir lielisks piemērs, kā bērniem ļaut iepazīt tik dažādo augu pasauli. Tas notiek caur praktisku darbošanos, iesaistoties pašiem skolēniem, līdz ar to iegūtas gan jaunas zināšanas, gan ir prieks par pašu izaudzēto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piedaloties Pasaules dabas fonda projektu konkursā “Ielaid skolā dabu”, pagājušajā mācību gadā Stāķu pamatskolā katra klase sagatavoja savas ārstniecības augu un garšaugu kastes vertikālajam dārzam. Vertikālais dārzs ir izveidots Stāķu pamatskolas iekšpagalmā.

Realizējot projektu par vertikālo dārzu izveidi Stāķu pamatskolā, skolēniem ir iespēja apgūt augu audzēšanu – stādiņa dēstīšanu vai sēklu iesēšanu, rūpēšanos par augiem, augu novērošanu augšanas procesā, kā arī gatavo augu novākšanu un izmantošanu uzturā. Dažiem skolēniem šī ir pirmā pieredze augu audzēšanā, taču viņi ar interesi darbojās un iesaistījās visos procesos. Vertikālais dārzs kalpo kā mācību materiāls skolēniem, mācoties par augu augšanas procesu, augu uzbūvi, bioloģisko daudzveidību, un ļauj gūt praktiskas iemaņas augu kopšanā.

Skolotāja Lāsma Štāle par to jau ir pārliecinājusies. Viņa atzīst, ka tā ir vērtīga skolēnu un skolotāju kopā darbošanās. Skolēni pēta, darbojas, analizē, paši nonāk pie secinājumiem, tā gūstot jaunas zināšanas. Vertikālajā dārzā aug divdesmit pieci dažādi augi. Augu kastēs zaļo gan viengadīgie, gan daudzgadīgie garšaugi un ārstniecības augi. Vertikālajā dārzā aug gan savvaļā sastopamie augi, gan kultivētie augi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Augu izmantošana pārtikā bija viens no svarīgākajiem kritērijiem. Izvēlējāmies Latvijā zināmus augus, piemēram, dilles, timiānu, pētersīļus, piparmētru, ārstniecības salviju. Izvēlētie augi pamatā ir viegli kopjami. Netika izvēlēti augi, kuri ir izteikti mitrummīļi, jo augi kastēs ir regulāri jālaista,” stāsta skolotāja.

Jautājumi, kas visvairāk interesē bērnus, strādājot pie vertikālā dārza, ir: cik bieži jālaista augi, kā augus var izmantot pārtikā, kas ar augiem notiks ziemā un kas notiks vasaras brīvlaikā, kādus augus sēs un stādīs nākamajā mācību gadā, kad ievāc kādu konkrētu augu, kur var iegādāties sēklas un stādus.

Projekta “Ielaid skolā dabu” mērķis ir veicināt izglītības par bioloģisko daudzveidību attīstību skolās, vairojot interesi un izpratni un attīstot dabas atjaunošanas prasmes skolēnos un skolotājos. Šis projekts notiek gan Stāķu skolā, gan vēl sešās skolās Latvijā. Pasaules dabas fonda projektu Latvijā atbalsta “Lidl Latvija”, īstenojot uzņēmuma korporatīvās sociālās atbildības stratēģiju, rūpējoties dabas daudzveidības saglabāšanu un veselīga dzīvesveida veicināšanu un sabiedrības zināšanām par to.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mēs esam par to, lai bērni no mazām dienām izprot pārtikas produktu veselīguma pamatprincipus un vērtību, kā arī to, kā augi no dārza nokļūst veikala plauktos un uz mūsu galda. Lauku reģionu bērni to noteikti jau zina, bet pilsētu skolās šādi projekti ir īpaši svarīgi. Taču arī reģionos vienmēr var atrast jaunus zināšanu veidus – jaunus, nekad neredzētus garšaugus, jaunus audzēšanas veidus un tehnoloģijas. Tādēļ mēs, “Lidl”, atbalstām Pasaules dabas fonda Latvijā projektu “Ielaid skolā dabu”, lai bērni mācītos par veselīgu uzturu un dabas daudzveidību praktiskās, interesantās nodarbībās,” saka Antra Birzule, “Lidl Latvija” Korporatīvās sociālās atbildības vadītāja.

Materiāls tapis sadarbībā ar Pasaules dabas fondu Latvijā un “Lidl Latvija”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.