Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mākslas projekta jauniešiem laboratorija būs arī Stāmerienas pilī

Pirmā laboratorija notika Gārsenes pilī. Publicitātes foto: Lauris Vīksne.

Jauniešiem no Vidzemes un Ziemeļlatgales šajā rudens brīvlaikā ir iespēja piedalīties mākslas aktīvismam veltītā projekta “Cirks klimatam” laboratorijās, kurās varēs apgūt un izmēģināt cirka akrobātikas un teātra tehnikas kā rīkus, lai runātu par klimata pārmaiņu tēmām. Mākslas laboratorijas rīko “Rīgas cirks” kopā ar cirka apvienību no Norvēģijas “Acting for Climate”. Par to informē VSIA “Rīgas cirks” Komunikācijas un kopienas projekta vadītāja Anna Eglīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieteikšanās līdz 30.septembrim. Pieteikuma anketa atrodama Rīgas cirka mājaslapā (www.cirks.lv).

Šī projekta noslēguma posmā 2023.gada maijā laikmetīgā cirka un dejas mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas veidos jauniešu idejās balstītu izrādi. Kā papildinošs un izglītojošs materiāls izrādei taps arī “zīns” (“zīns” ir saīsinājums no vārda “magazine”. Parasti “zīns” ir mazas tirāžas neliela formāta žurnāls, ko publicē pats satura autors, tajā ir teksti par politiku, dzeja, komiksi, fotogrāfijas, gan ar roku zīmēti, gan datorā izstrādāti zīmējumi utt. – red.) komiksu stilistikā.

Šī gada jūlijā Gārsenes pilī aizsākās projekta pirmais posms – pirmā no piecām laboratorijām jauniešiem ar nosaukumu “Vizuālā māksla, vide un aktīvisms”. Savukārt oktobrī tas turpināsies otrajā un trešajā laboratorijā – “Kustība, vide un aktīvisms”. Laboratorijas norisināsies no 21. līdz 24. oktobrim “Ratniekos” Cēsu novadā un no 25. līdz 28. oktobrim Stāmerienas pilī Gulbenes novadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nākamās laboratorijas plānotas 2023. gada martā pavasara brīvlaikā Kurzemes reģionā. Pēc laboratorijām sekos nākamais projekta posms – radošā rezidence, kura noslēgsies ar jaunu izrādi jauniešiem. Gala izrāde taps cirka apvienības “Acting for Climate” sadarbībā ar laikmetīgās dejas un cirka māksliniekiem no Latvijas – Alisi Bokalderi, Alekseju Smolovu, Maiju Sukuti un komponistu Kasparu Kurdeko. Zīnu komiksu stilistikā izstrādās komiksu mākslinieces, pirmās laboratorijas vadītājas, Ingrīda Pičukāne un Vivianna Maria Stanislavska. Izrāde un “zīns” taps ar mērķi radošā veidā Latvijā un tās reģionos veicināt zaļāku, ilgstpējīgāku domāšanu jauniešu vidū, kā arī, lai uzrunātu jauniešus kļūt aktīvākiem sabiedrības procesos kopumā.

Laboratorijās “Cirks klimatam” jaunieši vecumā no 14 līdz 18 gadiem no Latvijas reģioniem cirka un dejas mākslinieku vadībā varēs ielūkoties laikmetīgā cirka pasaulē, apgūt akrobātikas un ķermeņa treniņus, kā arī iepazīt dažādas teātra tehnikas. Fiziskās nodarbības papildinās teorētiskās lekcijas par to, kas sabiedrībā veido pārmaiņas, tiks veicinātas diskusijas par klimata pārmaiņu tēmām un iespējamiem risinājumiem, kā arī jaunieši iegūs iedvesmojošus ieteikums un pieredzes stāstus no vides aktīvistiem no Norvēģijas un Latvijas.

Projekts “Cirks klimatam” radīts kā satikšanās platforma jauniešiem, māksliniekiem un vides ekspertiem, lai caur dejas, cirka un vizuālo mākslu runātu par klimata pārmaiņu tēmu. “Cirks klimatam” projekta realizācijai, kas aizsākās šī gada 1. martā, nozīmīgs ir bijis EEZ grantu un valsts kopējais 231 636 eiro atbalsts, kas ir devis iespēju Rīgas cirkam un “Acting for Climate” (Norvēģija) sadarbībai, lai ne tikai apvienotu dažādus nozaru pārstāvjus, bet arī kopīgi radītu jaunu izrādi jauniešiem, kas taps projekta noslēgumā. Izrādes pamatā būs visu laboratoriju dalībnieku pārdomas, bažas un paustā nostāja par klimata tēmām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers uzsver šīs sadarbības nozīmību jauniešiem, laikmetā, kurā mēs dzīvojam: “Rīgas cirks arvien vairāk iesaistās starptautiskos projektos un arī šī, “Cirks klimatam”, sadarbība ir ārkārtīgi nozīmīga. Pēdējā laikā cilvēce piedzīvojusi dažādas kataklizmas – sākot ar pandēmiju un beidzot ar karu Ukrainā, un tā visa ietekmē civilizācija lieliem soļiem dodas atpakaļvirzienā dabas aizsardzības jomā. Ir īstais brīdis aktualizēt klimata pārmaiņu jautājumu un darīt to jauniešu auditorijā, jo tieši viņi ir paaudze, kas ar savām darbībām varēs mainīt cilvēka attiecības ar mūsu planētu. Šis projekts ir neatsverama iespēja uzzināt viņu domas un uzsvērt sabiedriskā aktīvisma nozīmi.”

Aptaujātie pirmās “Cirks klimatam” laboratorijas dalībnieki atzina, lai arī, domājot par nākotni, klimata pārmaiņas viņos mēdz izraisīt bailes, laboratorija devusi iedvesmu rīkoties un apzināties, ka risinājumi pastāv. Vairums arī uzsvēra, ka par grūtām tēmām ir daudz interesantāk un pozitīvāk runāt caur humoru un tādiem formātiem kā komiksi un māksla.

Laboratorijas aktivitātēm katru dienu varēs sekot līdzi projekta “circusforclimate” “Instagram” kontā, kur jau šobrīd jaunieši un citi interesenti var iepazīties ar projekta aktivitātēm, atziņām, fotogrāfijām, māksliniekiem un citu vērtīgu informāciju.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.