
Vidzemes reģiona koklētāju ansambļu vadītāji, arī Gulbenes mūzikas skolas koklētāju ansambļa vadītāja Inga Kalniņa, ir neapmierināti ar izvirzīto augsto latiņu, lai varētu piedalīties šovasar gaidāmajos XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos. Vai ansambļi tiešām neizpildīja prasības vai arī viņu sniegumam vienkārši nav vietas svētku norises vietā?
Koklētāju ansambļu vadītāji publiskā vēstulē Izglītības un zinātnes ministrei Dacei Melbārdei pauž, ka koklētāji no septembra apguvuši svētku repertuāru, piedalījušies reģiona kopkoncertā un veiksmīgi nospēlējuši skatēs, taču nav atzīti par gana labiem, lai piedalītos svētkos.
Valsts izglītības attīstības aģentūras Sadarbības projektu departamenta direktore Agra Bērziņa ierobežoto dalībnieku skaitu skaidro ar kokļu mūzikas koncerta norises vietas – Dailes teātra – ietilpību. Lai nodrošinātu koncerta dalībnieku drošību un labbūtību, uz svētkiem nolemts virzīt 58 koklētāju ansambļu 370 dalībniekus.
Nolaižas rokas
Koklētāju ansambļiem, kuri nepiedalīsies kokļu mūzikas koncertā, rīkotāji piedāvājuši svētku laikā uzstāties koklētāju ansambļu koncertā Vērmanes dārzā Rīgā.

I.Kalniņa stāsta, ka uz koncertu Vērmanes dārzā nedosies, jo bērni nav spēlējuši kokles ārā un nav zināms, kādi ārā būs laikapstākļi. I.Kalniņa norāda, ka kokle ir instruments, kurš ir jātaupa un to nevar tā vienkārši ārā spēlēt, piemēram, lietus laikā.
Skolotāja atzīst, ka pēc koklētāju skates, kura norisinājās 22. martā Cēsīs, gan viņa, gan bērni, kuriem viņa pasniedz kokles spēli, bijuši gandarīti un priecīgi.
“Paveikts ir ļoti liels darbs! Mēģinājām arī brīvdienās. Repertuārs pašiem mazākajiem ir ļoti sarežģīts un tika izvēlēts, neņemot vērā pedagogu ieteikumus. Manas lielākās meitenes saņēma 2. pakāpi ar 31,66 punktiem. Mazākās koklētājas saņēma 3. pakāpi un līdz ar to neiekļuva svētku programmā. Pēc skates mums nebija nekādu komentāru no žūrijas un neuzzinājām uzreiz arī rezultātus, kā tas, piemēram, bija koru skatēs. Saņēmām vērtējumu tikai ap Lieldienu laiku” stāsta I.Kalniņa un atzīst, ka pēc šīs gatavošanās svētkiem un attieksmes viņai ir nolaidušās rokas.
I.Kalniņa atzīst, ka neizprot žūrijas novērtējumu pašiem mazākajiem, norādot uz to, ka viņiem, piemēram, neesot “pareizā” attieksme. I.Kalniņa uzsver, ka tie ir mazi bērni un viņi, protams, būs mazliet sabijušies uz skatuves.
Vai pēkšņi kļuvuši neprofesionāli?
Dalībai svētkos kvalificējas ansambļi, kuri skatē ieguvuši vismaz 35 punktus – aptuveni puse no visiem Vidzemes ansambļiem.
“Vai mēs, šo ansambļu pedagogi, esam pēkšņi kļuvuši neprofesionāli? Mums aiz muguras ir gana liela pieredze, kur vēl nevienos dziesmu svētkos mūsu sagatavotajiem ansambļiem nav ticis liegts piedalīties,” teikts vēstulē.
Ansambļu vadītāji norāda, ka svētku repertuārs bijis salīdzinoši sarežģīts un ne visos gadījumos atbilstošs mazāko klašu skolēnu spēju līmenim. Īpaši tas attiecoties uz D pakāpes jeb visvieglākās grūtības grupas skaņdarbiem, kur neesot bijis piemērotu darbu 1.-3. klašu skolēniem.
“Relatīvi vērtējama arī pati repertuāra sarežģītības pakāpe,” uzskata vēstules autori, norādot, ka mazajās mūzikas skolās nav iespēju izvēlēties – katrs bērns tiek iesaistīts ansambļa darbā, arī tie, kuriem ir uzvedības vai mācīšanās grūtības.
Vēstulē izteikta neizpratne par skates žūrijas vērtējumu, kas norādījusi uz nepietiekamu muzikalitāti un atdevi. “Bet tie ir 1.-3. klašu bērni, kuri apguvuši repertuāru, kas viņiem patiesībā bijis par grūtu!” uzsver pedagogi.
“Ir skolas, kurās ir ļoti daudz koklēt gribētāju, un šīs skolas var veikt konkursu, taču mazākajās vietās spēlētāju ir tik, cik viņu ir. Arī šodienas bērni, jāatzīst, ir citādāki nekā pirms vairākiem gadiem. Viņiem ir mazāk noturīga uzmanība,” uzsver I.Kalniņa.
Viņa norāda arī neizpratni par kopīgo aicinājumu Vidzemes reģionā nefilmēt un neveikt audioierakstus skates laikā. Šāds aicinājums esot atnācis pedagogiem “WhatsApp” grupā un nav konkrēti zināms, no kā šis ieteikums galu galā nācis.
Visticamāk, paliks neuzklausīti
Vēstuli parakstījuši koklētāju ansambļu vadītāji no Valmieras mūzikas skolas, Mazsalacas mūzikas un mākslas skolas, Madonas un Aizkraukles mūzikas skolām, Alūksnes un Gulbenes mūzikas skolām, Limbažu kultūras nama, Limbažu mūzikas skolas, Zvejniekciema kultūras centra un J. Cimzes Valkas mūzikas skolas.
“Mēs negribam klusēt, bet izskatās, ka neko tā arī nepanāksim. Šonedēļ “Zoom” izteicām savas bažas arī priekšniecībai un dziesmu svētku izpilddirektorei Agrai Bērziņai. Skaidrojām, ka arī 2018. gadā bijām Dailes teātrī uzstāties un tad vietas pietika. Tagad būšot izbūvēta skatuve, kas tad arī samazina šo vietu skaitu. Izskatās, ka mūs tomēr neuzklausīs. Mums atbildēja, ka cik nu ir tās ietilpības, tik ir, un viss,” teic I.Kalniņa.
Reklāma