Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Alkohola patēriņu Latvijā pielīdzina epidēmijai

Foto: “Pexels”.

Alkohola patēriņš Latvijā ir sasniedzis tādu līmeni, kas pielīdzināms epidēmijai, tādēļ neatliekami nepieciešami vērienīgi un kompleksi pasākumi, lai šo rādītāju būtiski mazinātu, ceturtdien secināts Nacionālajā alkoholisma ierobežošanas padomē. Sēdē runāts par iesākto pasākumu alkoholisma ierobežošanai pabeigšanu, bet būtiskas jaunas iniciatīvas nav izsludinātas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma dati liecina, ka palielinās alkoholu lietojušo meiteņu īpatsvars, pirmo reizi pārsniedzot zēnu īpatsvaru.

Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta dati par 2023.gadu liecina, ka ir palielinājies izsaukumu skaits, kas saistīts ar bērniem, kuri lietojuši alkoholu. Savukārt Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka būtiski ir pieaudzis pirmreizēji ambulatori un stacionārā ārstēto bērnu skaits ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem alkohola lietošanas dēļ.

Veselības ministrijas (VM) vērtējumā, viens no būtiskiem aspektiem līdztekus alkohola pieejamības mazināšanai, profilakses pasākumu paplašināšanai un ārstēšanas nodrošināšanai, ir izglītības aspekts skolās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kompleksas pieejas ietvarā Nacionālās alkoholisma ierobežošanas padome sagaida efektu no alkohola pieejamības, reklāmas un mārketinga ierobežojumiem, kas šobrīd divu Veselības ministrijas izstrādāto likumprojektu virzībā tiek izskatīti Saeimā. Padome sagaida iespējami ātrāku abu likumprojektu virzību izskatīšanai Saeimā 3.lasījumā.

VM pārstāvji atzīmējuši, ka šogad praksē sāks darboties Satiksmes ministrijas (SM) ieviestā uzvedības korekcijas programma personām, kas vadījušas transportlīdzekli reibumā. Tā būs obligāta tiem, kuri ir sodīti par transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā un vēlas atgūt tiesības, ja viņiem pirmstermiņa veselības pārbaudē nav nekonstatēta alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu pārmērīgu lietošanu vai atkarība.

Programma būšot vērsta uz cilvēka domāšanas un izpratnes maiņu, apzinoties savas rīcības motīvus un sekas. Šādu kursu apmeklējums būs jāapmaksā no personīgajiem līdzekļiem. Kā padomes sēdē norādījis SM Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Jānis Kalniņš, pašlaik apstiprinātas trīs organizācijas, kas īstenos nodarbības Rīgā, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī.

Tāpat no šā gada 5.maija tiks paplašinātas Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvā tālruņa 67 037 333 funkcijas, nodrošinot telefoniskas konsultācijas iedzīvotājiem, atvieglojot uzziņu iespējas par pieejamajiem atkarību ārstēšanas pakalpojumiem un nodrošinot psiholoģisku atbalstu iedzīvotājiem ar alkohola lietošanas traucējumiem, informē VM.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.