Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Ar piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” pieminēs 1949. gada 25. marta deportācijas

25. martā plkst. 11.00 vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju. Piemiņas pasākumos 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīvesvieta. Lasījumus plkst. 11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. Par to informē Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv.

Karti deportetie.kartes.lv izstrādājusi SIA “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm. Atverot deportēto karti, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas – “Deportētie iedzīvotāji” un “Piemiņas pasākumi”.

Sadaļas “Deportētie iedzīvotāji” kartē var skatīt 1941. gadā un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus. Izvēloties deportāciju gadu, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt “Piemiņas pasākumi 14. jūnijs” iespējams skatīt jau notikušos lasījumus 2021. gada 14. jūnijā, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām.

Informācija“25. marts” būs pieejama no 2023. gada 22. marta, kad tur varēs skatīt saites uz lasījumu tiešraidēm 43 pašvaldībās.

Sadaļā “Piemiņas pasākumi pasaulē” būs apkopoti fotoattēli no ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām.

Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un sabiedriskie mediji: portāls “LSM.lv”, “Latvijas Radio” un “Latvijas Televīzija”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

  1. 42 000? Pašreizējā vara ir deportējusi uz Angliju vairāk kā 400 000 Latvijas iedzīvotāju. Kad tiem būs piemiņas diena?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.