Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Asteroīdam sniegts Latvijas Universitātes nosaukums

Attēlā galvenā asteroīdu josla mākslinieka skatījumā. Attēls: “Evato.com”.

Šī gada aprīlī asteroīdam Nr. 567580 par godu Latvijas Universitātei piešķirts nosaukums Latuni, kas ir saīsinājums no vārdiem “Latvijas Universitāte”. Par to infromē Latvijas Universitātes Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste Viktorija Jeļeņina.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nosaukuma piešķiršanas pamatojumā teikts: “Jau vairāk nekā 100 gadus Latvijas Universitāte ir populārākā augstskola Latvijā. Desmitiem astronomu un desmitiem tūkstošu jauniešu citās studiju jomās ir pateicīgi universitātei par sniegtajām zināšanām.”

Asteroīdu Latuni 2017. gada 23 .oktobrī Baldones Astrofizikas observatorijā atklāja Latvijas Universitātes Astronomijas institūta vadošais pētnieks Ilgmārs Eglītis, tā orbītu aprēķināja lietuviešu astronoms Kazimirs Černis. Jaunais ar Latviju saistītais debess ķermenis atrodas galvenajā asteroīdu joslā. Tā vidējais attālums no Saules ir 3,15 astronomiskās vienības (471 miljons kilometru) un vienu apriņķojumu ap Sauli tas veic 5,59 gados. Spriežot pēc asteroīda spožuma un iespējamās gaismas atstarošanas spējas, Latuni diametrs ir aptuveni 1,5 kilometri. Atklāšanas brīdī asteroīds atradās Perseja zvaigznājā un bija 21. zvaigžņlieluma objekts.

“Šādu nosaukumu atklātajam asteroīdam rosināju dot pateicībā visiem Latvijas Universitātes pedagogiem, kuri man un daudziem citiem jauniešiem devuši savas zināšanas turpmākajam pētniecības darbam,” uzsver I. Eglītis.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.