Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Cesvaines pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūku novietnē

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Madonas novadā Cesvaines pagastā konstatēts ceturtais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums divām cūkām mājas cūku novietnē, aģentūru LETA informē Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Slimības skartajā novietnē PVD veiks slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē esošās cūkas likvidēs.

Dienesta pārstāvji norāda, ka ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Tāpat karantīnas zonā noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.

PVD pārstāvji atzīmē, ka šī gada sešos mēnešos Latvijā ĀCM konstatēts jau 645 meža cūkām un trīs mājas cūku novietnēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PVD aicina mājas cūku turētājus rūpīgi ievērot biodrošības prasības – pēc lauka darbiem un pirms došanās uz kūti, obligāti mainīt apģērbu un apavus, nedot cūkām zaļbarību, augļus un dārzeņus no sava dārza, kā arī dezinficēt lauksaimniecības tehnikas ritošās daļas pirms iebraukšanas saimniecībā.

Dienesta pārstāvji skaidro, ka lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros, tāpēc ar to var saskarties mežos, laukos un pļavās.

Jau ziņots, ka īpaši uzmanīgiem jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PVD pārstāvji uzsver, ka vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē. Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem, mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nedrīkst barot ar zaļbarību.

Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki un ja cūkas neizskatās veselas nekavējoties jāsauc veterinārārsts.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 8877 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā – 1048, 2016.gadā – 1146, 2017.gadā – 1431, 2018.gadā – 905, 2019.gadā – 430, 2020.gadā – 377, 2021.gadā – 448, 2022.gadā – 1274 mežacūkām, bet 2023.gadā – 1002 mežacūkām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.