Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Dabas muzejs aicina meklēt Latvijā lielākos skudru pūžņus

Foto: no LNDM arhīva.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā op izstāde par skudrām, mudinot pievērst lielāku uzmanību šo īpašo kukaiņu dzīvei un nozīmei Latvijas dabā. Gatavojoties izstādei, ikviens dabas draugs tiek aicināts iesaistīties foto iniciatīvā „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skudras ir viena no izplatītākajām kukaiņu dzimtām. Tās dzīvo lielās, labi organizētās kolonijās. Skudru dzimtai ir raksturīga labi attīstīta darbu sadale un komunikācijas sistēma. Vienas no atpazīstamākajām ir mežskudras, kas dzīvo saulainās vietās būvētās ligzdās jeb skudru pūžņos. Tā ir tikai redzamā daļa, jo tikpat liela celtnes daļa atrodas arī pazemē. Vienā pūznī var sadzīvot pat vairāk nekā miljons skudru.

Lai noskaidrotu, cik lieli un dažādi skudru pūžņi atrodami Latvijā, Dabas muzejs izsludina foto iniciatīvu „Meklējam Latvijā lielākos skudru pūžņus”. Tajā var piedalīties ikviens interesents, kurš pastaigas laikā atradis lielu skudru pūzni un to nofotografējis. Lai gūtu priekšstatu par pūžņa izmēru, fotogrāfijā vēlams iemūžināt arī cilvēku, kurš stāv blakus pūznim drošā, aptuveni pusmetra attālumā, tādējādi neapdraudot pūžņa struktūru. Muzejs aicina ņemt vērā, ka, skudru pūzni fotografējot, ir svarīgi tam nenodarīt nekādu kaitējumu. Fotogrāfijas, kurās varēs konstatēt jebkādu skudru pūžņiem nodarītu kaitējumu, iniciatīvā vērtētas netiks.

Fotogrāfijas digitālā formātā muzejs gaida līdz 31. jūlijam, sūtot uz e-pasta adresi: info@lndm.gov.lv. Katrs dalībnieks drīkst iesniegt vienu digitālo fotogrāfiju. Tās vērtēs Dabas muzeja entomologi. Labākās fotogrāfijas ar Latvijā lielākajiem skudru pūžņiem, iespējams, tiks iekļautas arī topošajā izstādē „Skudra”, kas Dabas muzejā būs skatāma gada nogalē.

Plašāka informācija par iniciatīvu www.dabasmuzejs.gov.lv.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.