Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Dati apliecina, ka primārā vakcinācija joprojām labi aizsargā pret smagu saslimšanu, hospitalizāciju un nāvi

Analizējot pieejamos datus par saslimstību, stacionēšanu un mirstību ar Covid-19 janvārī saistībā ar vakcinācijas statusu, redzams, ka ļoti būtiski ir cilvēkiem saņemt balstvakcīnu. Tomēr datos par stacionēšanas gadījumiem un mirstību redzams, ka  primārā vakcinācija joprojām nodrošina labu efektu pret smagu slimības gaitu, nepieciešamību Covid-19 ārstēt slimnīcā un nāvi. Tādēļ Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina – ja pagājis noteiktais periods, jādodas saņemt balstvakcīnu.  

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Janvārī Latvijā cilvēkiem ar primāro vakcināciju Covid-19 infekcija konstatēta 1,2 reizes retāk nekā nevakcinētajiem vai daļēji vakcinētiem, salīdzinot saslimstības intensitāti (uz 100 000 iedzīvotajiem) vakcinēto un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū, bet tie, kuri bija saņēmuši arī balstvakcināciju, saslimstība tika reģistrēta 2,6 reizes retāk.  

Savukārt stacionāros vakcinētie (ar primāro vakcināciju) nonāca 2,1  reizi retāk (uz 100 000 iedzīvotajiem)  nekā nevakcinētie/daļēji vakcinētie pacienti, bet tie, kuriem bija arī balstvakcinācija, 6,1 reizi retāk. Nāves gadījumu biežuma (uz 100 000 iedzīvotajiem) salīdzinājums parāda, ka  cilvēku, kuriem bija primārā vakcinācija, nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā bija 3,5 reizes zemāks nekā nevakcinētajiem/daļēji vakcinētajiem, bet tiem, kuri bija saņēmuši balstvakcināciju, nāves risks Covid-19 infekcijas gadījumā bija 39,6 reizes zemāks.  

SPKC atgādina, ka ne visiem cilvēkiem vakcīnas izraisa vienādi augstu aizsardzību. Jāņem vērā, ka augstas Covid-19 izplatības gadījumā, infekcija biežāk skar arī vakcinētos cilvēkus. Tāpat, pieaugot vakcinēto cilvēku skaitam, kopējā saslimstībā matemātiski pieaug arī infekcijas gadījumu īpatsvars vakcinētajiem cilvēkiem. Tomēr saslimšanas risks nevakcinētajiem cilvēkiem joprojām ir ievērojami augstāks, salīdzinot infekcijas biežumu vakcinēto un nevakcinēto cilvēku grupā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā nedēļā Latvijā Covid-19 jaunatklāto gadījumu skaits pieaudzis par 14,3 % 

Aizvadītajā nedēļā, no 31. janvāra līdz 6.februārim, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis, par 14,3%. Pēdējās septiņās dienās par 18,1% pieaudzis arī  stacionēto pacientu skaits, vidēji dienā slimnīcās nonāk 127 cilvēki, saglabājas arī ievērojams pacientu skaits ar smagu slimības gaitu.  

Vidēji dienā tika veikti  22 409 testi, savukārt vidēji dienā atklāts 8731 jauns gadījums.  No visiem veiktajiem testiem 15 % (24 161 tests) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 85 % (132 703 testi) pārējiem iedzīvotājiem. No pozitīvajiem Covid-19 gadījumiem 12 % (7456 inficētie) bija saistīti ar izglītības iestāžu skrīningu, bet 88 % (53 660 inficētie) pārējā sabiedrības daļā. Tomēr, neraugoties uz testu skaita samazinājumu, Covid-19 gadījumu skaits iepriekšējā nedēļā turpināja pieaugt. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) aizvadītājā nedēļā nedaudz samazinājies – 1,10 (nedēļu iepriekš 1,39), kas parāda infekcijas slimības izplatīšanos sabiedrībā.  

Salīdzinot infekcijas izplatības intensitāti uz 100 000 iedzīvotāju vakcinēto, balstvakcīnu saņēmušo un nevakcinēto/daļēji vakcinēto cilvēku vidū pagājušajā nedēļā, cilvēkiem, kuri bija saņēmuši primāro vakcināciju, Covid-19 infekcija konstatēta vienlīdz bieži kā nevakcinētiem/ daļēji vakcinētiem cilvēkiem  Latvijā, bet 2,6 reizes retāk tiem, kuri bija saņēmuši arī balstvakcināciju. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.