Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Eiropas Parlaments atbalsta noteikumus par vienlīdzīgu atalgojumu un algu pārredzamību

Foto: “Pixabay”.

Eiropas Savienībā (ES) par līdzvērtīgu darbu sievietes saņem par 13 % mazāk nekā vīrieši, tāpēc Eiropas Parlaments (EP) atbalsta noteikumus par vienlīdzīgu atalgojumu un algu pārredzamību. Darbinieki varēs saņemt informāciju par atalgojumiem darbavietā. Tiks ieviestas sankcijas un sodi, lai uzņēmumus atturētu no noteikumu pārkāpšanas. Uzņēmumiem būs jāveic pasākumi, ja dzimumu atalgojumu atšķirība pārsniegs 5 %. Par to informē EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar jaunajiem noteikumiem ES uzņēmumiem būs pienākums atklāt informāciju, ļaujot skaidrāk apzināt atšķirības vīriešu un sieviešu darba samaksā un ļaujot darbiniekiem vieglāk salīdzināt algas.

Ceturtdien plenārsēdē EP ar 427 balsīm “par”, 79 “pret” un 76 deputātiem atturoties pieņēma jaunus noteikumus, saskaņā ar kuriem atalgojuma noteikšanā turpmāk būs jāievēro dzimumneitrāli kritēriji un jāizmanto dzimumneitrālas darba novērtēšanas un klasifikācijas sistēmas. Šāda pieeja atvieglos atalgojuma līmeņu salīdzināšanu. Amatu nosaukumos un vakanču paziņojumos būs jāizmanto dzimumneitrāla valoda un, pieņemot cilvēkus darbā, būs jāraugās, lai šis process norisinātos nediskriminējoši.

Ja uzņēmuma algu pārskats parādīs, ka vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība sasniedz vai pārsniedz 5 %, darba devējam sadarbībā ar darbinieku pārstāvjiem būs kopīgi jāizvērtē uzņēmuma algas. Dalībvalstīm būs pienākums darba devējiem, kas noteikumus neievēros, piemērot iedarbīgas, samērīgas un atturošas sankcijas, piemēram, naudas sodus. Darba ņēmējam, kam pārkāpuma rezultātā būs nodarīts kaitējums, būs tiesības pieprasīt kompensāciju. Pirmo reizi jaunajos noteikumos ir iekļautas nebināro personu tiesības un intersekcionālā diskriminācija jeb diskriminācija vairāku vienlaicīgu faktoru dēļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Noteikumos teikts, ka darba ņēmējiem un darbinieku pārstāvjiem būs tiesības saņemt skaidru un pilnīgu informāciju par individuālo un vidējo darba samaksas līmeni pa dzimumiem. Atalgojums vairs nedrīkstēs būt slepens. Darba līgumos vairs nevarēs būt nosacījumi, kas aizliedz darba ņēmējiem atklāt savas algas lielumu vai pieprasīt informāciju par citu darbinieku algām tajā pašā vai citā amata kategorijā.
Risinot ar darba samaksu saistītas sūdzības, pierādīšanas pienākums gulsies ne vairs uz darba ņēmēja, bet gan uz darba devēja pleciem. Dalībvalstu likumos būs jāiestrādā jauna norma: ja darba ņēmējs vērsīsies tiesā ar sūdzību par vienlīdzīgas darba samaksas principa neievērošanu, pienākums pierādīt to, ka šāda diskriminācija nav notikusi, gulsies uz darba devēja pleciem.

Saskaņotais noteikumu teksts vēl oficiāli jāapstiprina Eiropas Padomei. Tad tas tiks publicēts “Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī” un stāsies spēkā 20 dienas pēc publicēšanas.

Vienādas darba samaksas princips ir noteikts Līguma par Eiropas Savienības darbību 157. pantā. Tomēr visā Eiropas Savienībā dzimumu atalgojumu atšķirība joprojām ir aktuāla problēma un sievietes par līdzvērtīgu darbu saņem vidēji par 13 % mazāk nekā vīrieši. Situācija dažādās dalībvalstīs ir atšķirīga, taču ES vidējais rādītājs pēdējo desmit gadu laikā ir samazinājies tikai pavisam nedaudz.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.