Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

EM aicina uzņēmējus paust viedokli par produktiem, uz kuriem plānots attiecināt jauno ekodizaina regulējumu

Ilustratīvs foto: “Em.gov.lv”.

Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi sabiedrisko apspriešanos par produktiem vai to grupām, uz kurām nākotnē varētu prioritāri attiecināt Ilgtspējīgu produktu ekodizaina regulas prasības, kad tās stāsies spēkā. Regulas priekšlikums, līdzīgi kā Ekodizaina direktīva, paredz satvaru ekodizaina prasībām, lai iespējami samazinātu produktu ietekmi uz vidi. Esošā Ekodizaina direktīva šobrīd tiek piemērota virknei enerģiju patērējošu produktu, piemēram, putekļsūcējiem, telpu sildītājiem, ledusskapjiem, u.c.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildus jaunais Ilgtspējīgas produktu ekodizaina regulas priekšlikums paredz ieviest jaunas prasības – digitālās produktu pases, nepārdoto preču iznīcināšanas novēršanu, bažas radošo vielu izsekošanu visā produktu aprites ciklā, pārstrādāta satura apjomu produktā, atkārtotas izmantošanas, remontēšanas un pārstrādes iespējas, zaļā publiskā iepirkuma ietvaru, u.c.

Regulas priekšlikuma mērķis ir padarīt produktus ES Vienotajā tirgū arvien ilgtspējīgākus, nosakot tiem konkrētas prasības, ar kuru palīdzību tiks uzlabota produktu veiktspēja, energoefektivitāte, remontējamība, u.c. aspekti. Regulas prasības tiks piemērotas atsevisķi pa produktu grupām ar sekundārajiem leģislatīvajiem aktiem, tajā skaitā līdz šim regulētajiem produktiem.

EK aicina ieinteresētās puses līdz 2023. gada 25. aprīlim paust viedokli par tām produktu kategorijām, uz kurām EK ir plānojusi attiecināt jauno ekodizaina regulējumu vispirms.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Produktu grupas, kas ir piedāvātas balstoties uz EK Kopīgā pētniecības centra veiktajiem sākotnējiem novērtējumiem ir šādas:

  • galapatēriņa produkti – tekstilmateriāli, apavi, mēbeles, keramikas izstrādājumi, riepas, mazgāšanas līdzekļi, gultas matrači, smērvielas, krāsas un lakas, kosmētikas līdzekļi, rotaļlietas, zvejas tīkli un zvejas rīki, absorbējošie higiēnas produkti (piemēram, bērnu autiņbiksītes, higiēniskās paketes un tamponi),
  • starpprodukti – dzelzs un tērauds, krāsainie metāli, alumīnijs, ķimikālijas, plastmasa un polimēri, papīrs, plātnes un stikls.

Šobrīd šis izvērtējums nav galīgs, un saraksts var tikt labots vai pārskatīts pēc saņemtajiem komentāriem.

EK aicina visus interesentus piedalīties sabiedriskajā apspriešanā par produktiem vai to grupām, uz ko varētu prioritāri attiecināt jaunās ekodizaina prasības, kas papildinātu šobrīd jau esošo produktu tvērumu. Viedokli par jaunajām produktu grupām var izteikt, aizpildot anketu latviešu valodā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus, Ekonomikas ministrija aicina nozaru asociāciju pārstāvjus divpusēji pārrunāt jaunās ekodizaina prasības, lai apkopotu nozaru priekšlikumus tā sakarā.

Papildu informācija:

  1. Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko izveido satvaru ekodizaina prasību noteikšanai ilgtspējīgiem produktiem un atceļ Direktīvu 2009/125/EK
  2. Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2009/125/EK, ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem
  3. Ekodizaina un energomarķējuma darba plāns 2022.-2024. gadam
  4. EK Kopīgā pētniecības centra veiktie sākotnējie novērtējumi

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (1)

  1. Zaļā karotīte
    Bordo karotīte
    Zaļā lapiņa
    Kur ir bordo lapa? un citas muļķības?
    Tērauda urbi marķēs tāpat kā tamponu – ar zaļo lapiņu.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.