Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Laika zīmes liecina par garu un siltu rudeni

Foto: Gatis Bogdanovs.

“Šogad pīlādži pārsvarā ir dāsni ar ogām, un tas norāda uz to, ka būs mitrs rudens un nokrišņiem bagāta ziema. Bērzi sāk dzeltēt no apakšas, un tā ir zīme, ka būs garš rudens un maiga ziema. Ozolos daudz zīļu un arī apiņiem laba raža, bet tas paredz nokrišņus rudens izskaņā un sniegainu ziemu,” tā par turpmāko iespējamo laiku saka laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš stāsta, ka marta un maija zīmīgajās dienās laika apstākļi liecina par garu un siltu rudeni. Vasaras Mārā (15.augusts) un Bērtulī (24.augusts) dienas bija sausas un karstas, tas paredz jauku septembri un atvasaru. 30.augustā vēl bija novērojamas bezdelīgas un dažviet arī stārķi, un tā ir zīme, ka rudens pirmais mēnesis būs salīdzinoši silts un jauks.

Septembris temperatūru ziņā kopumā rādās būt normas robežās. Nokrišņu sadalījums būs nevienmērīgs. Mēneša pirmajā pusē gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Līdz Mazajai Mārai (8.septembris) temperatūra pēcpusdienā – plus 12-17 grādi. Skaidrās naktīs dažviet temperatūra var pazemināties līdz 0 grādiem un salnu vietās iespējamas pirmās rudens salnas. Nokrišņi – īslaicīgi un lielākoties būs sauss.

Līdz 14.septembrim iespējama vasaras atgriešanās, kad temperatūra pēcpusdienās var paaugstināties līdz plus 18-23 grādiem. Laiks pārsvarā būs saulains un sauss. Mēneša vidū laikapstākļi – nepastāvīgi. Gaidāms arī īslaicīgs lietus, un dažviet var ducināt arī pērkons. Temperatūra robežās no plus 10 līdz 17 grādiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Septembra otrajā pusē, laikā ap 21.septembri gaidāms mākoņains laiks, neliels lietus un vairāk būs vējainu dienu. Temperatūra – plus 10-15 grādi dienā, bet naktis – dzestras. Nedēļā pirms Miķeļiem (22. līdz 29.septembris) laiks būs pārsvarā sauss un temperatūra pēcpusdienās – plus 12-19 grādi. Skaidrajās bezvēja naktīs dažviet iespējamas nelielas rudens salnas. Mēneša beigās – saule, mākoņi un dažviet nokrišņi, kas var būt stipri kopā ar brāzmainu vēju.

“Arī oktobra pirmajā pusē gaidāms vēl salīdzinoši jauks un pārsvarā sauss laiks. Temperatūra – robežās no plus 9 līdz 14 grādiem. Oktobra otrajā pusē dienas kļūs rudenīgi vēsas un būs vairāk nokrišņu. Oktobra pēdējā nedēļā temperatūra dienas laikā ne augstāka par plus 8 grādiem un naktīs jau daudzviet neliels sals. Nokrišņi īslaicīgi, bet lietum jau pievienosies sniega graudi un slapjš sniegs,” stāsta V.Bukšs.

Ticējums vēsta, ka pērkons septembrī norāda uz siltu rudeni. Ja septembra sākums silts un saulains, tad arī viss rudens būs silts un jauks. Ja septembrī daudz sausu un siltu dienu, vēlāk iestāsies ziema. Ja septembrī daudz miglainu dienu, martā būs daudz sniega. Ja septembrī ozolos daudz zīļu, būs barga ziema.

– Inita Savicka

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.