Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs: “Vēl būs saulainasun siltas dienas”

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Laikapstākļi pagājušajā ziemā un zīmīgajās dienās martā liecina par siltu un mitru augustu. Vēlāk zīmes dabā un maijā vēstīja pārsvarā par mērenu augustu ar vidēju daudzumu nokrišņu un siltumu. Tā saka laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.

V.Bukšs stāsta, ka, sekojot šīm norādēm, līdz Labrencim (10.augusts) laikapstākļi rādās būt nepastāvīgi – saule mīsies ar mākoņiem, bieži būs lietus, reizēm arī stiprs ar pērkona ducināšanu. Temperatūra – robežās no plus 20 līdz 27 grādiem. Laikā pirms vecajām Annām (7.augusts) dažās saulainākās dienās vietām temperatūra var pakāpties arī līdz plus 28 grādu atzīmei. Siltāks būs Latvijas austrumos, vēsāks – rietumos.
Mēneša vidū – bez būtiskiem nokrišņiem un pārsvarā sauss laiks. Temperatūra mērenas vasaras robežās no plus 18 līdz 23 grādiem. Naktis gaidāmas vēsas ar nakts miglu. Pēc Vasaras Māras (15.augusts) – vairāk nokrišņu, vējains un temperatūra robežās no plus 20 līdz 25 grādiem.

Mēneša otrajā pusē laikapstākļi būs mainīgi. Ja laikā pirms Bērtuļiem (24.augusts) Latvijas austrumos dažviet temperatūra var paaugstināties līdz plus 27 grādiem, tad vēlāk, ap Linu dienu (25.augusts), un augusta beigās kļūs vēsāks un temperatūra dienas laikā vairs nepārsniegs plus 23 grādu atzīmi. Šajā laikā nokrišņi – īslaicīgi. “Kopumā augusts būs tuvu vidējam – gan nokrišņu, gan siltuma ziņā. Tāpat kā jūlijā, arī augustā nokrišņu sadalījums nevienmērīgs. Neskatoties uz to, ka daudzviet var turpināties sausums, augusts, kā tas sēņu mēnesim pienākas, var mūs aplaimot ar nokavēto sēņu ražu,” saka V.Bukšs.

Ticējumi vēsta
● Ja 1.augustā līst lietus, nākamgad būs labs rudzu gads.
● 7.augusta auksts rīts ar rasu paredz aukstu ziemu. Ja diena lietaina, tad būs sniegota ziema.
● Ja ap 10.augustu ir miglaini rīti, tad augusta beigās būs pirmās salnas. Skaists 10.augusts sola skaistu rudeni.
● Kāds ir 15.augusts, tāds būs septembris. Ja sīpolus vāc 15.augustā, tie neizaugs lokos. Ja debesīs gubu mākoņi, tad būs jauka atvasara. Ja līst, tad rudens būs lietains.
● Ja bezdelīgas pazūd pirms 24.augusta, tad pirms Miķeļiem (29.septembris) būs sniegs. Kāds laiks Bērtuļos, tas ir, 24.augustā, tāds būs visu rudeni. Ja ir lietains, atvasara būs īsa, bet silta un saulaina.
● Ja vēss un lietains 25. augusts, tad būs auksta ziema.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.