Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā konstatēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūku novietnē

Foto: no “Dzirksteles” arhīva

Valmieras novada Matīšu pagastā zemnieku saimniecībā “Lelles” konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma mājas cūku novietnē. Slimība konstatēta nelielā komerciālā novietnē ar 527 cūkām. Tas ir pirmais šogad konstatētais ĀCM gadījums mājas cūku novietnēs Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajā novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās cūkas tiks likvidētas. Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai,” stāsta PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss.

Šī gada sešos mēnešos Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 601 meža cūkai un tiek prognozēts, ka inficēto dzīvnieku skaits turpinās strauji pieaugt. Salīdzinājumam – visa pagājušā gada laikā ĀCM tika konstatēts 1002 meža cūkām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.

Biodrošība nozīmē vienkāršus piesardzības pasākumus, kas jāievēro ikdienā:

 • Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem.
 • Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
 • Lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē.
 • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

 1. tak vienreiz apriebušies ar savu mēri , valkājas no kūts uz kūti kā tādi čekas aģenti arī zarazu pārnēsā
  lai tikai mirstīgais savu cūciņu nenobaro,pasarg dievs

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.