Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvija piedalīsies eiro zonas līmeņa mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptaujā

Foto: “Pexels”.

2023. gadā jau ceturto reizi norisināsies eiro zonas valstu kopējā aptauja “Mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptauja” (Household Finance and Consumption Survey), ko organizē Eiropas Centrālā banka (ECB).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā šo aptauju veiks Latvijas Banka sadarbībā ar Centrālo statistikas pārvaldi (CSP). Aptuveni 3000 mājsaimniecību, kuras tiks izvēlētas, izmantojot gadījumizlasi, saņems Latvijas Bankas un CSP vēstuli ar aicinājumu piedalīties aptaujā. Intervijas CSP intervētāji plāno veikt no 12. jūlija līdz 22. decembrim. Pēc tam notiks aptaujas datu apstrāde un sagatavošana nosūtīšanai uz ECB.

Latvijas Banka aicina aptaujas izlasē iekļautās mājsaimniecības piedalīties šajā aptaujā, ņemot vērā to, ka katra izlases respondenta ieguldījums aptaujā ir ļoti būtisks, jo gadījumizlases metodes būtība ir tāda, ka katra atlasītā mājsaimniecība pārstāv daudzas sev līdzīgas mājsaimniecības. Turklāt izlases sastāvs veidots tā, lai visi Latvijas reģioni būtu atbilstoši ģeogrāfiski pārstāvēti. Vienlaikus, lai varētu novērtēt mājsaimniecību finanšu struktūras un patēriņa pārmaiņas ilgākā laika periodā, šajā aptaujā pēc iespējas tiks iesaistītas tās mājsaimniecības, kuras piedalījās arī 2020. gada aptaujā.

Aptaujas jautājumus var iedalīt divās grupās – jautājumi par mājsaimniecību kopumā, kā arī jautājumi atsevišķi par katru tādu mājsaimniecības locekli, kuram aptaujas norises brīdī ir vismaz 16 gadu. Mājsaimniecībai kopumā adresēti jautājumi par tās galveno mājokli, citiem tai piederošajiem nekustamajiem īpašumiem, kredītsaistībām, komercdarbību, vērtīgiem dāvinājumiem, kopējo patēriņu un uzkrājumiem. Savukārt jautājumi par katru mājsaimniecības locekli saistīti ar demogrāfiskajiem datiem, informāciju par mājsaimniecības locekļu aktuālo nodarbinātību, pensiju nodrošinājumu nākotnē un ienākumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aptaujas datus izmanto, lai pētītu mājsaimniecību ekonomisko uzvedību, kā arī analizētu makroekonomisko un politikas lēmumu ietekmi uz mājsaimniecībām. Piemēram, tiks analizēti faktori, kas nosaka aizņemšanos, uzkrājumu veidošanu, riska uzņemšanos un komercdarbības veikšanu.

Īpaša vērība aptaujā tiek pievērsta konfidencialitātes un personas datu aizsardzības nodrošināšanai. Saskaņā ar Latvijas un Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām tiks nodrošināta godprātīga un likumīga personas datu apstrāde tikai atbilstoši paredzētajam mērķim un tam nepieciešamajā apjomā. Pēc aptaujas mājsaimniecību sniegtās atbildes tiks anonimizētas, nošķirot respondenta vārdu, uzvārdu, tālruņa numuru un mājsaimniecības adresi no atbilžu informācijas, kā arī veicot atsevišķu datu apkopojumu papildu anonimizāciju.

Latvijā veikto iepriekšējo mājsaimniecību aptauju dati apkopotā veidā pieejami Latvijas Bankas tīmekļvietnes sadaļā “Statistika” (adrese: https://www.bank.lv/statistika/dati-statistika/mfps). Savukārt eiro zonas valstu, t. sk. Latvijas, rezultāti publicēti ECB tīmekļvietnē (adrese: http://www.ecb.int/home/html/researcher_hfcn.en.html).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par Mājsaimniecību finanšu un patēriņa aptaujas nozīmību liecina valstu plašā dalība tajā. Lai gan aptauja ir obligāta tikai eiro zonas valstīm, iepriekšējā – 2020. gada – aptaujā piedalījās arī Ungārija, Čehija un Horvātija. Pavisam kopā Eiropas Savienībā tika intervēts aptuveni 80 tūkst. mājsaimniecību.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti zvanīt pa tālruni 67022300.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.