Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā vēl vienai lapsai konstatēta putnu gripa

Foto: no PVD arhīva.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē, ka Jēkabpilī atrastai mirušai lapsai ir laboratoriski apstiprināta putnu gripa. Līdz ar to šobrīd Latvijā konstatēti jau divi gadījumi, kad ar putnu gripu saslimuši un miruši zīdītāji – Daugavpilī un Jēkabpilī. Savukārt Polijā putnu gripa ir konstatēta divdesmit četriem mirušiem kaķiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā augstos saslimšanas rādītājus savvaļas putnu populācijā Latvijā, kā arī gadījumus, kad putnu gripa konstatēta arī zīdītājiem, PVD aicina mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekus uzraudzīt savus mājdzīvniekus un nepieļaut to tuvošanos mirušiem savvaļas putniem.

Ja tomēr nav pārliecības par sava dzīvnieka gaitām un mājdzīvnieks izskatās nevesels, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. Ņemot vērā to, ka ar putnu gripu var saslimt arī cilvēks, vedot dzīvnieku pie veterinārārsta, drošības nolūkos PVD iesaka izmantot personīgos aizsarglīdzekļus – gumijas cimdus un aizsargmasku.

Putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās un tās klīniskā izpausme atkarīga no ierosinātāja patogenitātes. Ar putnu gripu slimo vistas, pīles, zosis, tītari, paipalas, pāvi, fazāni un strausi, retāk citas putnu sugas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zīdītāji, visbiežāk – savvaļas plēsēji ar putnu gripu var inficēties caur elpceļiem un perorāli, piemēram, apēdot inficētus putnus. Iespējamās klīniskās pazīmes ir – drudzis, letarģija, aizdusa, konjunktivīts un ātra nāve. Ir reģistrētas arī neiroloģiskas pazīmes (riņķošana, ataksija – neorganizētas, neveiklas kustības un koordinācijas traucējumi).

PVD jau informēja, ka putnu gripa Latvijā šogad ir apstiprināta savvaļas putniem Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Ķekavas, Madonas, Ogres, Rēzeknes, Salaspils, Saldus, Talsu, Tukuma novados, kā arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Jūrmalā un arī Rīgā. Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta 140 no 315 laboratoriski izmeklētajiem mirušajiem savvaļas putniem.

“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

PVD atgādina, ka aiztikt vai pārvietot mirušus putnus nedrīkst! Par atrastiem mirušiem savvaļas putniem ir nekavējoties jāinformē pašvaldība vai jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam, atstājot ziņojumu automātiskajā atbildētājā – 67027402.

Informācija par to, kā cilvēkam sevi pasargāt no putnu gripas, atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā – https://www.spkc.gov.lv/lv/putnu-gripa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.