Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī

LIZDA šīs vasaras sākumā rīkoja protesta akciju, pēc kuras paziņoja, ka aicinās skolu pedagogus no septembra sākt beztermiņa streiku. Foto: no privātā arhīva.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas Izglītības un zinātnes pedagogu arodbiedrības (LIZDA) plānotais pedagogu streiks sāksies 19.septembrī, aģentūrai LETA pastāstīja LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Kā skaidro Vanaga, streiks sāksies 19.septembrī, jo ir nepieciešams laiks veikt dažādus tehniskos darbus, piemēram, iesniegt ar streiku saistītu dokumentāciju. Streiks būs beztermiņa, un tā laikā pedagogi nepildīs darba pienākumus, nenodarbosies ar bērnu pieskatīšanu un neuzturēsies darba vietās.

Lai gan šodien LIZDA padomes sēdē norisinājās diskusijas ar izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci (K), arodbiedrība uzskata, ka streika plānošana un pats streiks tiks pārtraukts tikai pēc valdības lēmuma apmierināt LIZDA izteiktās divas prasības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viena no prasībām ir sabalansēta darba slodze. Kā skaidro Vanaga, arodbiedrība nepiekrīt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumam, ka darba slodzi sabalansēs līdz 2028.gadam. Šis process esot pārāk ilgs, un to nevarot atļauties ar līdzšinējām problēmām.

Savukārt otrā prasība ir panākt, lai valdība pildītu spēkā esošo Izglītības likuma normu par pedagogu atalgojuma grafiku, to saskaņojot ar algas aprēķina principiem.

Pašreiz ministrijai esot plāns jauno atalgojuma grafiku iesniegt 1.septembrī, tomēr, kā norāda Vanaga, līdz 1.septembrim jau tiks izplānots valdības budžets 2023.gadam, tādējādi šis grafiks nākamajā gadā nestāsies spēkā. LIZDA pieprasa pedagogu algas pielikuma apstiprināšanu valdībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vanag izceļ, ka streikošanas lēmums nav pieņemts ar lielu sajūsmu un prieku, bet citas izvēles neesot, ja raugās uz to, kā gadiem ilgas problēmas netiek risinātas.

Tomēr Vanaga arī izceļ, ka nozares ministrijai ir mēnesis laika, lai novērstu streiku, tādējādi streikošana būs atkarīga no politiķu pretimnākšanas.

Papildus LIZDA plāno vērsties pie visām nozares organizācijām un lūgt tām rakstiski apliecināt viņu atbalstu arodbiedrībai, kā arī LIZDA vērsīsies pie pašvaldībām un lūgs, lai tās atbalsta savus pedagogus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots, LIZDA šīs vasaras sākumā rīkoja protesta akciju, pēc kuras paziņoja, ka aicinās skolu pedagogus no septembra sākt beztermiņa streiku. Kā skaidroja Vanaga, arodbiedrība vairāk nerīkos piketus vai gājienus, jo politiķi nespējot šādu protestu laikā “atrast kompromisu” un pildīt LIZDA prasības.

LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (4)

 1. Patiesībā vajadzētu visiem darbiniekiem lielajos uzņēmumos streikot. Lai beidzot paceļ visur algas un ir prieks uz darbu iet. Vienmēr visi čīkst, bet nedara savā labā neko. Kādu nedēļu visiem neiet uz darbu, tad arī redzētu ko zaudējumi nodara. Uzreiz sāktu domāt…

  6
  1
 2. Pilnīgi piekrītu kolēģim! Re kur, kāpostu cehs grib iemaldināt ar 4 eur/st. darbiniekus! 10 stundas =40 eur, mīnus nodokļi, mīnus transports, mīnus, ēs ta vajag, tuzika desa, mīnus cīgas, piečuks. Netto dienā ir kādi 7 eur uz rokas. Tai pat laikā bmw pie pagalma ar zaļiem suportiem. Lohu muguras, tas ir gulbenes veiksmes stāsts!

  5
  1
 3. Tam tu, porcelāna zobu īpašniekam ar s klases auto baigi interesē jūsu problēmas? Domāju, ka nē! Rimi viņam dod pavēles, novads pakārtosies.

 4. Latvijā parastos strādniekus var tikai nosaukt par vergiem. Viņi ir tā iebiedēti ka nekad neuzdrošinātos iet streikot. Baidās par darba zaudēšanu . Bet ja uz tādu principu izietu un streikotu visi kopā tik ilgi kamēr paceļ algas, nekur šefiņš neliktos, paceltu algas un pats sāktu baidīties ka lai tik atkal nesākas protesti. Tak vienreiz apgriežat visu kājām gaisā un viss ritēts kā vajag. Citās valstīs tā arī tas notiek, un viss rit savu gaitu. Un neviens nevienu neatlaidīs, jo tad ja visi kopā streiko, uzreiz visus neatlaidīs. Kurš tad strādās…?

  3
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.