Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Lūdz ziņot par mājas strazdiem ar gredzeniem

Foto: Ivo Dinsbergs.

Kopš 2020.gada Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorija pēta mājas strazdu (Sturnus vulgaris) ligzdošanu Latvijā un ceļošanu uz ziemošanas vietām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“No diviem parauglaukumiem viens atrodas pie Engures ezera, bet otrs – Gulbenes novadā, kur Stradu (tātad – strazdu) pagasta Zeltalejā ir izlikti 100 strazdu būri. Šajos būros iepriekšējos gados ir ķerti un gredzenoti gan vecie putni, gan apgredzenoti mazuļi. Turklāt daļa veco putnu aprīkoti ar ģeolokatoru – ap 1,5 gramus smagu ierīci, kas reģistrē gaismu, gaisa spiedienu, temperatūru un putna aktivitāti. Lai šos datus iegūtu, mums – zinātniekiem putns ir jānoķer otrreiz un uztvērējs jānoņem,” stāsta bioloģijas doktors, LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks Oskars Keišs.

Darbu gan Zeltalejā, gan pie Engures ezera Ornitoloģijas laboratorija turpina arī šogad, taču ornitologs uzskata, ka nav izslēgts, ka kāds mājas strazds varētu izvēlēties ligzdot arī kaimiņu pagastos vai pat novados. Tādēļ lūgums par to ziņot uz e-pastu “oskars.keiss@lu.lv” vai pa tālruni 29236300 par novērotiem mājas strazdiem ar gredzenu uz kājas. Pētnieki būs pateicīgi par ikviena gredzenota putna ziņojumu un vēl pateicīgāki, ja māju īpašnieki atļaus putnu sagūstīt, noņemt datu uztvērēju (ģeolokatoru) un putnu atkal atlaist brīvībā.

Šogad tiks uzsākta arī parauglaukuma veidošana Briežuciema pagastā Balvu novadā, taču tur līdz šim vēl nav apgredzenots neviens strazds, tādēļ varbūtība ieraudzīt apgredzenotu putnu ir maza. No 300 apgredzenotajiem zvirbuļveidīgajiem putniem atrod apmēram vienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

O.Keišs skaidro, ka līdzšinējā datu analīze ir parādījusi, ka pieaugušie (vecie) mājas strazdi dzimto – Gulbenes – novadu atstāj uzreiz pēc ligzdošanas jūnijā un līdz aizceļošanai uz ziemošanas vietām Lielbritānijā uzturas Polijā un Vācijā. Turpretim Engures ezera apkārtnē vecie mājas strazdi uzturas līdz pat oktobra beigām – novembra sākumam, tad tie aizlido uz ziemošanas vietām Lielbritānijā.

Lielākā daļa mājas strazdu migrācijas lidojumu notiek naktī, paceļoties līdz pat 2500 m augstumam un nepārtraukti lidojot līdz pat 22 stundām. Parasti gan lidojumi nav ne tik augsti un arī nav tik ilgstoši.

“Par šī pētījuma rezultātiem angliski var izlasīt zinātniskā žurnālā “https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jav.03080”, otru tikko iznākušo mūsu pētnieku grupas rakstu par mājas strazdu pavasara atceļošanu Eiropā pēdējā gadsimta laikā “https://link.springer.com/article/10.1007/s10336-022-02044-6”,” piebilst ornitologs.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.