Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mājputnu turēšanas vietām būs jāievēro pastāvīgas biodrošības prasības

Pārtikas un veterinārais dienests ik dienu konstatē arvien jaunus putnu gripas gadījumus. Foto: PVD.

Valdība ceturtdien, 1. jūnijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus Ministru Kabineta noteikumos, ar kuriem tiek noteiktas pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turēšanas vietām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ziņots iepriekš, ZM izvērtējot aktuālo epidemioloģisko situāciju saistībā ar augsti patogēnās putnu gripas (APPG) izplatību savvaļas putnu populācijās, vienojās ar putnkopības nozari par nepieciešamību turpināt ievērot biodrošības prasības mājputnu turēšanas vietām, kamēr epidemioloģiskā situācija ar APPG izplatību savvaļas putnu populācijā neradīs riskus izplatīties slimībai mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēs. APPG vīruss savvaļas putnu populācijās Latvijā izplatās arvien plašāk un Pārtikas un veterinārais dienests ik dienu konstatē arvien vairāk APPG gadījumus savvaļas putnu un arī savvaļas dzīvnieku populācijā, kas palielina draudus saslimstības riskam arī mājputniem un nebrīvē turētiem putniem.

Saskaņā ar šīm prasībām mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kas paredzētas tikai šiem putniem, ja ūdenstilpe būs norobežota ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus būs atļauts izlaist ganībās vai pastaigu laukumos, ja šīs ganības un pastaigu laukumi būs atbilstoši norobežoti, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Barošanai un dzirdināšanai nedrīkstēs izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni, un tā būs jāveic vietās, kas ir norobežotas, nepieļaujot savvaļas ūdensputnu piekļuvi, kā arī nosegtas ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu.

Mājputnu īpašniekiem vai turētājiem būs jānodrošina, ka darbinieki un personas, kas nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, izmanto darba vai maiņas apģērbu un apavus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

  Pastāvīgās biodrošības prasības tiks noteiktas arī dzīvnieku patversmēm un savvaļas putnu rehabilitācijas centriem. Ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, ne mazāk kā 21 dienu no savvaļas ūdensputnu ievietošanas brīža putni būs jātur izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem, kā arī būs jānodrošina šo putnu atsevišķa kopšana un barošana, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus.

Mājputnu un nebrīvē turētu putnu dalība pasākumos, kurus rīko saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos, turpmāk būs aizliegta līdz brīdim, kamēr APPG saslimstības risks mazināsies. Tāpat būs aizliegts nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai.

Biodrošības prasību efektīva īstenošana ļaus mājputnus un nebrīvē turētus putnus pasargāt no APPG un citu infekcijas slimību izplatības, un līdz ar to no mājputnu un nebrīvē turētu putnu ganāmpulku likvidēšanas, kā arī veicinās dzīvnieku īpašnieku atbildību un izpratni par profilaktisko pasākumu nozīmīgumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 291 “Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.