Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Marta otrajā pusē ziema nesteidzīgi atdos vietu pavasarim

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Marts ir laiks, kad kļavām un bērziem sāk tecēt sula, saulainās vietās sāk ziedēt sniegpulkstenītes, bet mēneša beigās – arī zilās vizbulītes un māllēpes. Sērsnu mēnesī sāk atgriezties gājputni. Tā, vērojot zīmes dabā, saka Vilis Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš stāsta, ka marta pirmajā pusē laikapstākļi būs mainīgi. Mēneša sākumā naktīs gaidāms neliels sals un dienā atkusnis, bet pilnmēness naktīs (no 7. līdz 15.martam) varētu būt arī stiprs sals. Dažviet skaidrās pilnmēness naktīs temperatūra var nokrist līdz mīnus 15-20 grādiem. Nokrišņi šajā laikā pārsvarā būs īslaicīgi un nelieli. Mēneša sākumā jūras piekrastē gaidāms neliels lietus, bet vēlāk arī šeit var atgriezties neliels sniegs. Vējainu dienu mēneša pirmajā pusē būs salīdzinoši maz. Mēneša vidū, mainoties mēness fāzēm, sals mazināsies, būs vairāk nokrišņu, pārsvarā sniegs, slapjš sniegs, un temperatūra dienā tuvu nullei. Dažās dienās var pastiprināties brāzmains vējš. Naktīs gaidāms neliels sals.

“Marta otrajā pusē nesteidzīgi un pakāpeniski ziema atdos savu vietu pavasarim. Ja līdz Ģertrūdei (17.marts) vēl būs nokrišņi, tad laikā ap astronomiskā pavasara (20.martā pulksten 23.24) pirmo dienu (21.marts, Benedikts) būs vairāk saulainu dienu un temperatūra dienas laikā jau jūtami paaugstināsies, it īpaši saulainajās dienās. Naktīs vēl iespējams neliels sals mīnus 1-5 grādi. Vēlāk, pēc Pavasara Māras (25.marts), saule mīsies ar mākoņiem, īslaicīgi nokrišņi, kas pārsvarā būs lietus, un temperatūra dienas laikā plus 3-8 grādi. Nakts sals atkāpsies, un naktis kļūs siltākas,” stāsta V.Bukšs.

Marta beigās un laikā pirms Pūpolsvētdienas (2.aprīlis) saulainajās pēcpusdienās temperatūra var pakāpties līdz plus 10 un vairāk grādiem. Šajā laikā arī Austrumlatvijā sāksies strauja sniega kušana un ūdens līmeņa paaugstināšanās upēs. “Paredzama arī masveida pirmo gājputnu atgriešanās. Līdzīgi laikapstākļi – ar sauli un nelieliem nokrišņiem – turpināsies arī Lieldienu nedēļā (3.-10.aprīlis). Lai gan aprīļa pirmajā pusē laikapstākļi rādās būt mainīgi, kad naktīs vēl salnas un dienas laikā lietus var mīties ar slapju sniegu, ir cerības, ka ap 20.aprīli varam sagaidīt arī pirmos plus 18-20 grādus,” stāsta V.Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ticējumi vēsta

Ja jauks 1.marts, būs jauks pavasaris.

8.martā jāvēro laiks un daba. Ja šajā dienā snieg, Lieldienas (9.-10. aprīlis) būs aukstas. Ja diena – sausa, tad arī Lieldienas – sausas un saulainas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja 12.martā atlidojuši gājputni, tad būs bagāts labības gads. Ja līst lietus, būs laba vasara. Ja pūpoli atveras vai atvērušies vairāk no galotnes, laba būs agrā sēja. Ja nav atvērušies (šogad daļēji), tad laba būs vidēja sēja.

Kāds laiks 14.martā, tāds visā vasarā. Ja dienvidu vējš – būs silta un mitra vasara. Ja salst un ziemeļu vējš – būs auksta vasara. Ja snieg – būs laba raža, ja līst – būs slikta.

17.martā ir Ģertrūdes diena. Ja ligzdās atgriezušies krauķi, pēc trīs nedēļām varēs sēt. Ja krauķi vēl nesteidz atjaunot ligzdas, pavasaris būs garš un auksts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

19.martā – Jāzepa diena. Ja Jāzepa dienā dzenis kaļ, būs vēls pavasaris.

Ja 21.martā sniegs mijas ar lietu, tāds laiks būs arī Lieldienās. Silta diena liecina par siltu pavasari.

25. martā – Pavasara Māra. Ja Māras nakts silta un miglaina – būs auglīgs gads. Ja salst, tad līdz īstajai vasarai būs 40 salnas.

Ja 30. martā zied māllēpes, tad aprīļa sākums būs silts un saulains.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.