Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padome ir sniegusi atzinumu, izskatot Andas Rožukalnes sūdzību par SIA “Mediju nams” portāla “nra.lv” publikāciju, uzņēmusi jaunus biedrus un deleģējusi pārstāvjus citās organizācijās.
Ētikas padome ir izskatījusi Andas Rožukalnes sūdzību par SIA “Mediju nams” portāla “nra.lv” publicēto Māra Krautmaņa rakstu “Aizdomas par sabiedrisko mediju ombuda Andas Rožukalnes likuma pārkāpumiem” un secinājusi, ka publikācijā ir pārkāpti četri LMĒP Ētikas kodeksa principi – godprātība, daudzveidība, faktu un viedokļu nošķīrums un faktu pārbaude. Ētikas padome secināja, ka publikācija ir balstīta uz nepārbaudītiem un faktos nebalstītiem apgalvojumiem un tajā redzami centieni izmantot nepatiesu, sagrozītu un maldinošā formā pasniegtu informāciju, lai tīši ietekmētu auditoriju, radot maldinošu un patiesībai neatbilstošu priekšstatu par Andas Rožukalnes profesionālo darbību un tās neatbilstību likumam. Ētikas padome uzsver, ka, lai arī viedokļa rakstā ir pieļaujams subjektīvs vērtējums un kritika un izteiksmes forma var būt asāka, arī uz šī formāta rakstiem ir attiecināmi mediju ētikas principi. Arī šādiem materiāliem, jo īpaši, kad tie ir cilvēkam aizskaroši, ir jābalstās patiesā informācijā. Lai izvairītos no auditorijas maldināšanas, uz tiem attiecināmas gan viedokļa un faktu nošķīruma, gan informācijas pārbaudes principi, lai skaidri norādītu, kur beidzas fakti un sākas viedoklis. Ņemot vērā, ka interešu konflikta novēršanai no sūdzības izskatīšanas atstatījās tās iesniedzēja Anda Rožukalne, kas ir Ētikas padomes locekle, un vairāki citi ētikas padomes locekļi, tad saskaņā ar LMĒP statūtiem šīs sūdzības skatīšanai biedri ievēlēja vairākus pastāvīgo Ētikas padomes locekļu aizvietotājus.
Jūnijā LMĒP iestājās divi jauni biedri: bērniem veltīta ekrānsatura producents SIA “Ausma Media”, kas radījis bērnu seriālus “Tutas lietas”, “Ukulele” un “Emī un Rū”, kā arī portāla “ReTalsi.lv” veidotājs un laikraksta “Talsu Vēstis” izdevējs SIA “SILK MILK Media”.
Šobrīd LMĒP ir 49 biedri, kas pārstāv dažādu formu medijus. Asociētā biedra statusā LMĒP šogad ir pievienojies SIA “Lietišķās informācijas dienests”, kas izdod žurnālus “Bilance” un “Bilances Juridiskie Padomi”, kā arī uztur speciālizēto portālu “plz.lv”, savukārt, nekļūstot par pilntiesīgiem LMĒP biedriem, jūnijā savu apņemšanos ievērot biedrības Ētikas kodeksu deklarēja 11 uzņēmumi un organizācijas: izdevējsabiedrība SIA “Imanta info” (laikraksts “Liesma” un “eliesma.lv”), izdevniecība „Kurzemes Vārds” (laikraksts „Kurzemes Vārds”, žurnāls „Liepājas Vēstules”, portāls „liepajniekiem.lv”), SIA “TV Kurzeme” (TV kanāls “TV Kurzeme”), SIA “Izdevniecība Auseklis” (laikraksts “Auseklis”, portāls “auseklis.lv”), SIA “Brīvā Daugava” (laikraksts “Brīvā Daugava”), SIA ‘’Latgales Laiks’’ (laikraksts ‘’Latgales Laiks”, portāls “latgaleslaiks.lv”), SIA “Rēzeknes Vēstis” (laikraksts “Rēzeknes Vēstis”), SIA “Vietējā” (laikraksts “Vietējā Latgales Avīze”), SIA “LER8” (laikraksts “Ezerzeme”), SIA “Laikraksts STARS” (laikraksts “Stars” un portāls “estars.lv”), Biedrība “Create & Develop” (“TV Jūrmala” / “jurmala.tv”).
Kopumā apņemšanos ievērot LMĒP Ētikas kodeksu, nebūdami biedri, ir deklarējuši 25 uzņēmumi un organizācijas.
Ar visiem uzņēmumiem un organizācijām, kam saistošs biedrības Ētikas kodekss iespējams iepazīties LMĒP tīmekļvietnē https://www.lmepadome.lv/par-mums/biedri/.
LMĒP sadarbojas ar citām nevalstiskajām organizācijām un valsts institūcijām. 2024. gada pirmajā pusgadā vairāki LMĒP pārstāvji tika deleģēti darbam Sabiedrības integrācijas fonda padomē un MAF komisijās, dažādās darba grupās un mediju organizāciju vadības atlases komisijās. Sabiedrības integrācijas fonda padomē konkursa kārtībā 2024. gada jūnijā tika apstiprināta LMĒP nominētā Daiga Sproģe, un kā viņas aizvietotāja – Ilona Skuja. Sabiedrības integrācijas fonda Mediju atbalsta fonda programmu projektu pieteikumu vērtēšanas komisijā saskaņā ar Mediju atbalsta fonda programmu konkursu nolikumu 5.2. punktā noteikto tika iekļauts Biedrības izvirzītais pārstāvis – 2024. gadā tā bija Daiga Sproģe. Dalībai jaunizveidojamās VSIA “Latvijas Sabiedriskais medijs” valdes locekļu atlases konkursa komisijā biedrība nominēja Andreju Mēteru. Dalībai Kultūras ministrijas darba grupā par žurnālistu drošības jautājumu risināšanu tika izvirzīta Andu Rožukalne. Skaidrīte Lasmane tika izvirzīta kā novērotāja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuda atlases konkursa komisijā.
Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” dibināta 2018. gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 49 biedri un četri asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies 25 uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par Biedrības biedriem. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas.