Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Mizgraužu feromonu slazdu izvietošanu veic Valsts meža dienests

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

No 1. aprīļa līdz 30. jūnijam 32 Latvijas novados izsludināta ārkārtējā situācija egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai. Ir noteikti vairāki aizsardzības un ierobežošanas pasākumi, tostarp feromonu slazdu izvietošana, ko veic tikai apmācīti Valsts meža dienesta darbinieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Feromonu dispenseri ir augu aizsardzības līdzekļi, kas nav reģistrēti Latvijas Republikas teritorijā. To lietošanu var atļaut Valsts augu aizsardzības dienests ar ikreizēju izplatīšanas un lietošanas atļauju. Šādu atļauju ir saņēmis Valsts meža dienests, kas nodrošinās feromonu dispenseru izvietošanu mežos, kuri nav minēti MK rīkojuma 6.2.1. punktā. Savukārt kontroli par feromonu dispenseru izvietošanu var veikt gan Valsts augu aizsardzības dienests, gan arī Valsts meža dienests.

Feromonu slazdu, kuros ievietoti dispenseri, izvietošana var notikt tikai svaigos skuju koku izcirtumos pēc kailcirtes vai cirtes pēc VMD sanitārā atzinuma, kas radušies sākot no 2023. gada 1. janvāra, tādā veidā ķerot lidojošās mizgraužu vaboles. Izcirtumu lielums ir vismaz 0,8 ha un lielāks, un tam jāatrodas vērtīgo egļu audžu tuvumā, lai izpildītos nosacījums, ka feromona slazds izvietots ne tuvāk par 30 m no augošiem kokiem (meža sienas). Pirms slazdu uzstādīšanas Valsts meža dienests izvērtēs konkrētās audzes atbilstību slazdu izvietošanas kritērijiem, un slazdus izvietos tikai apmācīti Valsts meža dienesta darbinieki. Meža īpašnieki savas vēlmes attiecībā uz slazdu izlikšanas vietām varēs nodot Valsts meža dienesta mežniecībām, kuras apkopos visu iesniegto informāciju un rūpīgi izvērtēs katru konkrēto situāciju.

Nekādā gadījumā slazdi netiks izvietoti pie atsevišķiem invadētiem kokiem mežaudzē vai vietās ārpus meža zemes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk informācijas par ārkārtējo situāciju Valsts meža dienesta mājaslapā.

“Dzirkstele” jau rakstīja ŠEIT un ŠEIT

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.