Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Noslēgusies parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturēto likumu, referenduma par Ostu likuma grozījumu atcelšanu nebūs 

Foto: “Pexels.com”.

8.aprīlī noslēdzās parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturēto likumu “Grozījumi Likumā par ostām”. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotā provizoriskā informācija no parakstu vākšanas vietām Latvijā un ārvalstīs liecina, ka parakstu vākšanā no 10. marta līdz 8. aprīlim piedalījušies 7290 jeb 0,47 % vēlētāju, kas ir 4,71 % no tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamā parakstītāju skaita. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tādējādi parakstu vākšanas rezultāti liecina, ka vēlētāju atbalsts nav bijis pietiekams, lai par apturēto likumu būtu jārīko tautas nobalsošana, un pēc galīgo parakstu vākšanas rezultātu apstiprināšanas likuma grozījumi varēs stāties spēkā.

Lai būtu jārīko tautas nobalsošana par apturēto likumu, parakstu vākšanā bija jāpiedalās ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlēšanu balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 154 868 vēlētājiem.

Iespēju parakstīties kādā no ārvalstīs izveidotajām parakstu vākšanas vietām kopumā izmantojuši 12 vēlētāji, kuri parakstījās Latvijas vēstniecībās Īrijā, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē, Spānijā, Somijā un Zviedrijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

CVK galīgie parakstu vākšanas rezultāts jānosaka vēlākais līdz 18. aprīlim. Lai noteiktu galīgo parakstu vākšanas rezultātu, ziņas par parakstītājiem no parakstu vākšanas lapām tiks elektroniski apkopotas. Tādējādi būs iespējams pārliecināties, vai visi parakstījušies ir vēlētāji un vai kādi vēlētāji nav parakstījušies vairākas reizes. Pēc tam CVK apstiprinās parakstu vākšanas galīgos rezultātus, paziņos tos Valsts prezidentam un publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

CVK sēde galīgo parakstu vākšanas rezultātu apstiprināšanai plānota ceturtdien, 14. aprīlī, plkst.11.00. Sēdes norise būs attālināti, mediju pārstāvjiem iepriekš jāpiesakās, rakstot uz e-pasta adresi prese@cvk.lv

Parakstu vākšanai bija izveidotas 296 parakstu vākšanas vietas, no tām 265 parakstu vākšanas vietas Latvijā, bet ārvalstīs – 31 parakstu vākšanas vieta. Parakstu vākšanas vietas Latvijā strādāja četras stundas dienā, arī brīvdienās, pašvaldību vēlēšanu komisiju noteiktajos darba laikos. Tiesības piedalīties parakstu vākšanā bija Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dati par vēlētāju aktivitāti parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturēto likumu pieejami: https://infogram.com/parakstu-vaksanas-aktivitate-no-10032022-lidz-08042022-1h8n6m39y755z4x 

Uzziņai!

 • Satversmē noteikts, ka Valsts prezidentam Saeimā pieņemta likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu, un šādā kārtībā apturēts likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Kārtība, kādā jānotiek parakstu vākšanai, noteikta likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”. To, vai apturēta likuma nodošanu tautas nobalsošanai atbalsta ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju, noskaidro 30 dienu parakstu vākšanā, kas sarīkojama šo divu mēnešu laikā, kad likuma publicēšana apturēta.
 • Šā gada 18. februārī, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 72. pantu un 36 Saeimas deputātu prasību, Valsts prezidents Egils Levits apturēja Saeimā 2022. gada 10. februārī pieņemtā likuma “Grozījumi Likumā par ostām” publicēšanu uz diviem mēnešiem. Ar likuma tekstu iespējams iepazīties šeit: https://www.vestnesis.lv/op/2022/35B.1
 • Provizoriskās aplēses liecina, ka parakstu vākšanas izmaksas nepārsniegs 828 952 eiro. Galīgās parakstu vākšanas izmaksas būs zināmas pēc faktisko izdevumu apkopošanas no pašvaldībām.
 • Pēdējo reizi parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem norisinājās 2020. gadā. Tad parakstu vākšanai tika nodoti “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “Par pašvaldībām”. Parakstu vākšana nebija sekmīga, un apturētie likumi stājās spēkā. Par grozījumu Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā nodošanu tautas nobalsošanai toreiz parakstījās 6007 jeb 0,39% vēlētāju, bet par grozījumu likumā “Par pašvaldībām”– 5956 jeb 0,38% vēlētāju. 2020. gada parakstu vākšana no valsts budžeta izmaksāja 483 166 eiro.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (6)

 1. Slimi suņi ir tie, kuri nesaprot kādas sekas var būt ostu privatizācijai.

  1
  2
 2. Ostas pilsētai Gulbenei, kurai mazi kuģi garām iet, bet lieli nepiestāj, šis likums ir ļoti aktuāls!

  5
  1
 3. Muļķīt, reāli visas ostas sen ir noprihvatizētas…

  3
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.