Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Pārtikas produktu cenu kāpums samazinās

Foto: no “Dzirksteles” arhīva.

Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) kopš 90. gadu vidus regulāri veic patēriņa preču cenu salīdzinājumu veikalos, aprēķinot vidējās cenas mazumtirdzniecības uzņēmumu veikalos norādītajās cenu zīmēs, nerēķinot ražotāju noteiktās akciju cenas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušā gada šo laika periodu vērojams, ka cenas turpina palielināties visiem piena produktiem, dzeramajam ūdenim, kā arī dārzeņu konserviem.

Tomēr sulām cena ir palielinājusies atšķirībā pret iepriekšējo ceturksni, bet ir zemāka nekā pirms gada un tikpat liela, cik bija pirms diviem gadiem.

No labības izstrādājumiem cenas turpina augt auzu pārslām, cukuram, makaroniem, miltiem un rīsiem. Vienlaikus jāatzīmē, ka ir nostabilizējusies sāls cena, kas ir kritusies pret iepriekšējo laika periodu, bet ir augstāka nekā pirms gada. Līdzīgi ir ar mannu. 1 kg mannas putraimu šā gada pirmajā ceturksnī veikalā bija nopērkams par 1,97 eiro, bet šobrīd cena ir 1,77 eiro. Savukārt, 1 kg sāls šā gada pirmajā ceturksnī maksāja 1,11 eiro, bet šomēnes to var iegādāties jau par 0,94 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piena produktu grupā ir samazinājusies biezpiena cena gan pret iepriekšējo laika periodu, gan pret aizvadīto gadu. Cena biezpienam šobrīd ir tāda pati kā pirms diviem gadiem. Piemēram, paciņu pilnpiena 9 % biezpiena šobrīd veikalos var iegādāties par 1,29 eiro.

Ikvienā mājsaimniecībā bieži lietotajam pārtikas produktam – olām ir samazinājusies cena. Šā gada martā M izmēra olu cena veikalos bija 2,54 eiro, bet jau jūnijā cena kritusies līdz 1,76 eiro, lai gan tāpat tā ir augstāka nekā pirms gada.

Gaļas produktiem cenas ir relatīvi stabilas gada griezumā. Atsevišķām gaļas produktu grupām cenas ir daļēji pieaugušas, gan daļēji kritušās atšķirībā pret pagājušo mēnesi. Kopumā cenas tendence gaļas produktiem ir pieaugoša. Piemēram, vistas (broilers) 1 kg šā gada pirmajā ceturksnī veikalos bija pieejams par 3,97 eiro, bet šobrīd tas jau maksā 4,25 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maize un labības izstrādājumi. Maizes cena turpina pamazām celties, bet, tāpat kā sulām, cena ir zemāka nekā pirms gada. Šā gada pirmajā ceturksnī 1 kg baltmaizes maksāja 1,01 eiro, bet jūnijā cena pacēlās līdz 1,26 eiro.

Augļu un dārzeņu cenas šobrīd krītas, bet ir augstākas nekā pirms gada. Pie šiem produktiem pieskaitāmi eksotiskie banāni, apelsīni un citi augļi. Ābolu cena svārstās un šobrīd ir zemāka nekā pirms diviem gadiem. Savukārt dārzeņiem cenas aug. Ja pirms kāda laika dārzeņiem cenas kritās, tagad tās sākušas pieaugt visās dārzeņu grupās, izņemot gurķus. Cenas pieaug salīdzinājumā gan pret iepriekšējo ceturksni, gan pret iepriekšējo gadu.

Cilvēku plaši iecienītajam pārtikas produktam – eļļai cenas turpina augt salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni un pagājušo gadu. 1 l rapšu eļļas šā gada pirmajā ceturksnī maksāja 3,56 eiro, bet šobrīd tas nopērkams par 3,98 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Augšupejoša cena ir arī kafijai un tējai. Ja kafijas cena ir pārsniegusi pagājušā gada līmeni, tad tējai cena ir zemāka nekā pagājušā gada šajā pašā laika periodā, kā arī tā ir kļuvusi lētāka nekā pirms diviem gadiem.

LTA cenas apkopo, sarēķinot vidējo cenu nozīmīgākajos pārtikas veikalos: “Aibe”, “Lats”, “Lidl”, “Maxima”, “Mego”, “Rimi”, “Top!”. Lauksaimniecības tirgus centrs uzrāda daudziem produktiem Latvijā būtiski augstākas cenas. Piemēram par 1 kg, burkāniem 0,85 eiro – ir 0,73 eiro; gurķiem 1,84 eiro – ir 1,03 eiro; banāniem 1,59 eiro – ir 1,47 eiro.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.