Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

RSU Onkoloģijas institūts uzsāk pilotprojektu par pārmantota krūts un olnīcu vēža skrīningu

Foto: “Pexels”.

Šā gada septembrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Onkoloģijas institūts ar sadarbības partneru “Lindex Latvia”, “Longenesis” un “E. Gulbja laboratorija” atbalstu uzsāka pilotprojektu “Pārmantota krūts un olnīcu vēža riska ģenētiskais skrīnings”.  Projekta mērķis ir, veicot ģenētisko testēšanu starp veselām Latvijas sievietēm vecumā no 25 līdz 59 gadiem, atrast sievietes, kurām ir augsts risks saslimt ar pārmantotu krūts un olnīcu vēzi. Par to informē RSU.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijā ir apmēram 10 000 sieviešu ar augstu pārmantotā krūts un olnīcu vēža risku, un 50 % gadījumu sievietes pat nenojauš par šo risku, jo dažādu iemeslu dēļ nav informētas par vēža gadījumiem ģimenē. Tā rezultātā 80 % gadījumu vēzis tiek atklāts novēloti. Tieši šis arī ir RSU un sadarbības partnerukopīgā pilotpētījumā mērķis – atklāt augsta riska sievietes un palīdzēt viņām vēzi atklāt I stadijā vai arī novērst vēža attīstību.

Pērn RSU Onkoloģijas institūts ir veicis visus nepieciešamos priekšdarbus pārmantotā krūts vēža pētniecības pilotprojekta uzsākšanai. Ir iegūta Centrālās medicīnas ētikas komitejas atļauja, ir izstrādāta un notestēta digitālā platforma, kurā pacientes reģistrēsies pētījumam un saņems ģenētisko izmeklējumu rezultātus. Projektā ir uzsākta uzaicinājuma e-pastu izsūtīšana sievietēm, lūdzot nodot siekalu paraugu, lai ģenētiskajos izmeklējumos precizētu viņu pārmantotā krūts un olnīcu vēža risku. Pašlaik projektā aktīvi iesaistījušās 170 dalībnieces.

“Ar “Lindex Latvia” atbalstu un sabiedrības iesaisti “Rozā lentītes” kampaņā mēs varam veikt krūts vēža ģenētisko riska faktoru pētniecību. Esam priecīgi, ka notiek “Lindex Latvia” ziedojumu vākšana arī jau nākamiem pētījumiem,” uzsver RSU asociētais profesors un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas virsārsts krūts ķirurģijā Arvīds Irmejs. “Vismaz 7 % krūts vēža un 30 % olnīcu vēža gadījumu ļaundabīgais audzējs ir attīstījies pārmantotu gēnu izmaiņu dēļ, un ar ģenētisko izmeklējumu palīdzību mēs varētu savlaicīgi atklāt sievietes ar augstu vēža risku. Tas ļaus ievērojami uzlabot pārmantotā krūts un olnīcu vēža diagnostiku Latvijā, palīdzot sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Digitāla pieeja pētījuma dalībnieku iesaistei ir solis uz priekšu pētniecības attīstībā, nodrošinot ērtu un ātru dalībnieku uzaicināšanu, digitālu informēto piekrišanu parakstīšanu un datu ievākšanu, kas var būtiski uzlabot krūts un olnīcu vēža diagnostiku un savlaicīgu ārstēšanu,” komentē ārste, SIA “Longenesis” medicīnas projektu vadītāja Agate Kalcenaua. 

RSU Onkoloģijas institūta sadarbības partneris krūts vēža izpētē ir “Lindex Latvia” un Latvijas digitālās veselības jaunuzņēmums SIA “Longenesis”, kas izstrādā digitālus rīkus uz pacientu orientētas pētniecības veicināšanai, savukārt “E. Gulbja laboratorija” nodrošina bioloģiskā materiāla loģistiku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.