Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Saeima atbalsta risinājumu elektroenerģijas sadales tarifu strauja pieauguma ierobežošanai

Foto: “Pixabay”.

Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) informē – 23.novembrī Saeima pieņēma grozījumus trijos dažādos ar enerģētikas nozari saistītos likumos*.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar grozījumiem Saeima apstiprinājusi vidēja un ilgtermiņa risinājumu elektroenerģijas sadales tarifu strauja pieauguma ierobežošanai turpmākajiem gadiem. Tas nodrošinās ilgtspējīgāku pieeju un izmaiņu prognozējamību iedzīvotājiem nākotnē. Izmaiņas likumos stāsies spēkā ar 2024.gada 1.janvāri.

KEM ministrs Kaspars Melnis: “Elektroapgādes sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņas 2023.gada vasarā atspoguļoja virkni regulējuma nepilnību. Šovasar pieņemtās AS “Augstsprieguma tīkls” un AS “Sadales tīkls” tarifu izmaiņas iedzīvotājiem bija pārāk straujas, radot būtisku ietekmi uz mājsaimniecību budžetu. Lai tūlītēji ierobežotu elektroapgādes tarifu izmaksu pieaugumu, šā gada septembrī operatīvi izstrādājām īstermiņa risinājumu – līdz šā gada beigām visiem mājsaimniecību lietotājiem samazinot tarifa fiksēto daļu par 60 %. Vienlaikus aktīvi ar koalīcijas pārstāvjiem strādājām pie vidēja un ilgtermiņa piedāvājuma, lai tarifu kāpums neatkarīgi no operatora darbības izmaksu objektīvā pieauguma turpmāk iedzīvotājiem būtu lēzens un prognozējams. Solīto kopīgiem spēkiem esam paveikuši un paldies parlamentam, kas šodien šo risinājumu atbalstījusi otrajā – galīgajā – lasījumā.”

Tarifs sastāv no fiksētās un mainīgās daļas. Maksa par elektroenerģijas piegādi – tarifa mainīgā daļa, kas atkarīga no patēriņa, bet maksa par jaudas uzturēšanu – tarifa fiksētā daļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeimā atbalstītais risinājums paredz, ka, nosakot tarifus, maksimālais tarifa pieaugums aizsargājamām lietotāju grupām būs jāierobežo. Attiecīgi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) būs pienākums izstrādāt metodiku maksimālā tarifu vērtības pieauguma noteikšanai tarifiem, kas būs spēkā no 2026.gada 1.janvāra.

Līdz SPRK metodikas izstrādei (no 2024.gada 1. janvāra līdz 2025.gada 31.decembrim) tarifa jaudas maksājuma pieaugums mājsaimniecību lietotājiem tiks nodrošināts pakāpeniski. Pakāpeniska tarifa jaudas maksājuma pieauguma izlīdzināšana tiks piemērota mājsaimniecībām, kurām ir 1 fāzes un 3 fāžu pieslēgums ar 16 A, 20 A, 25 A lielu pieslēguma jaudu. Attiecīgi tie ir aptuveni 95 % no mājsaimniecību lietotājiem.
Pieslēguma veids


Maksa par jaudas uzturēšanu mēnesī no 2023. gada 1.jūlija (bez valsts atbalsta 60 % fiksētajai daļai), bez PVN


Maksimālā maksa par jaudas uzturēšanu mēnesī no 2024. gada 1.janvāra līdz 2025.gada 31.decembrim, bez PVN

1 fāze16 A6,08 EURne vairāk kā 3,24 EUR
20 A7,60 EURne vairāk kā 3,74 EUR
25 A9,50 EURne vairāk kā 4,24 EUR
3 fāzes16 A14,72 EURne vairāk kā 7,20 EUR
20 A18,40 EURne vairāk kā 8,50 EUR
25 A23,00 EURne vairāk kā 11,00 EUR

Valsts budžeta finansējums tarifa pakāpeniskai izlīdzināšanas vajadzībām rezervēts līdz 50 milj. eiro, kas ir ietverts 2024. gada valsts budžeta prioritāro pasākumu sarakstā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

KEM aicina mājsaimniecības rūpīgi izvērtēt savā mājoklī uzstādītās pieslēguma jaudas. Rūpīga, pārdomāta izvēle, izvērtējot patēriņa paradumus un ikdienas lietošanā izmantotās elektroenerģijas ierīces, var ļaut samazināt daļu no jaudas uzturēšanas maksas (fiksētā tarifa daļa). Nomaija līdz oktobra sākumam vairāk nekā 28 tūkst. lietotāju tika samazinājuši elektroenerģijas pieslēguma jaudu, tā samazinot arī savu ikmēneša elektroenerģijas rēķinu.

Video “Kā noskaidrot mājoklim nepieciešamo elektrības jaudu?”

Vienlaikus līdz ar grozījumiem atbalstīts arī ilgtermiņa risinājums, lai nodrošinātu ilgtspējīgāku pieeju un izmaiņu prognozējamību visiem iedzīvotājiem arī nākotnē, tajā skaitā pārvades un sadales sistēmas operatoriem, 10 gadu attīstības plānos būs jāparedz infrastruktūras ietekme uz sistēmas pakalpojumu tarifiem, kā arī tarifu vidējas vērtības izmaiņu prognoze nākamajam regulatīvajam periodam. Vienlaikus SPRK būs jāsniedz ikgadējs ziņojums Saeimai par sistēmas operatoru tarifiem un izmaksu novirzēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

AS “Sadales tīkls” tarifs veido daļu no kopējā rēķina par elektroenerģiju, sadales tarifā iekļauta maksa arī par pārvades pakalpojumu jeb AS “Augstsprieguma tīkls” tarifu.

*Grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, grozījumi Enerģētikas likumā, grozījumi “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.