Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Saeima pieņem likumu Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam

Foto: Saeima.

Saeima ceturtdien, 3.martā, otrajā – galīgajā – lasījumā pieņēma par steidzamu atzīto Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu. Par to informē Saeimas Preses dienests.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likums pieņemts ar mērķi sniegt atbalstu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, kā arī vispārēja atbalsta sniegšanai Ukrainas sabiedrībai. Likumā paredzētais atbalsts tiks sniegts bruņotā konflikta norises laikā.

Likuma projekta anotācijā uzsvērts – netiek atcelta vai mainīta patvēruma pieteikšanas un izskatīšanas procedūra, bet gan noteikts papildu mehānisms, kādā Ukrainas iedzīvotāji varēs ātri saņemt atbalstu, kā arī uzturēšanās un darba tiesības Latvijā.

Likums paredz, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts robežsardze vai Latvijas Republikas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības ārvalstīs Ukrainas civiliedzīvotājiem varēs izsniegt ilgtermiņa vīzu ar tiesībām uz nodarbinātību bez ierobežojumiem uz laiku līdz vienam gadam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts līdz 90 dienām nodrošinās Ukrainas iedzīvotājiem primāri sniedzamo atbalstu – izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus, kā arī pirmās nepieciešamības preces, paredz likums. Personām primāri sniedzamajā atbalstā ietilpstošo pirmās nepieciešamības preču sarakstu un apjomu, kā arī kārtību, kādā personām organizē primāri sniedzamā atbalsta nodrošināšanu, nosaka Ministru kabinets.

Tāpat Ukrainas iedzīvotājam paredzētas tiesības saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā kā Latvijā valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros apdrošinātām personām.

Ukrainas civiliedzīvotāju nodarbināšanai nebūs nepieciešama darba devēja vakances reģistrēšana Nodarbinātības valsts aģentūrā. Tāpat šajā gadījumā nebūs attiecināma normatīvajos aktos par ārzemnieku nodarbināšanu un nepieciešamo finanšu līdzekļu apjomu noteiktā prasība nodrošināt darba samaksu, kas nav mazāka par vidējo bruto darba samaksu Latvijā iepriekšējā gadā. Pieņemot darbā Ukrainas civiliedzīvotāju, darba devējs būs tiesīgs no Nodarbinātības valsts aģentūras saņemt dotāciju vienas minimālās mēneša darba algas apmērā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Likums nosaka atsevišķus nosacījumus, kas ir attiecināmi uz Ukrainas civiliedzīvotāju nodarbinātību izglītības sistēmā un tiesībām nodarboties ar ārstniecību, kā arī paredz izņēmumu attiecībā uz valsts valodas lietošanu nodarbinātības jomā. Proti, darba devējam ir tiesības nodarbināt Ukrainas iedzīvotājus arī bez valsts valodas zināšanām, ja tas netraucē darba pienākumu pildīšanu.

Likumā arī noteiktas tiesības pašvaldībām, pamatojoties uz domes lēmumu, ziedot finanšu līdzekļus vai mantu Ukrainas sabiedrības vispārējam atbalstam.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Komentāri ir slēgti

Komentāri (2)

 1. Un ka ar pasu cilvekuem un to pretiesusko likumu kurus atlaidat no darba kuri nevelejas vakcineties..70 ttukstosusiem nav darba tiesibu un tiesibu uz izdzivisanu..jautajums..ar ko tie sliktaki par ujkrainiem…

  5
  1
 2. Nu ta beidzot Latvijas ekonomika ie’s uz ,,augsu,,Sagaidījām viesstrādnieku.
  Tikai kas parūpēsies par mūsu cilvēkiem, kuri kovida dēļ palika bez darba?Interesanti vai viņi ir vakcinējušies vai ir bijis sertifikāts?

  2
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.