Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Sākas krupju pavasara migrācija; aicina brīvprātīgos iesaistīties glābšanā

Foto: Santa Lasmane.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) īstenotajā kampaņā “Misija-KRUPIS. Izglāb princi!” brīvprātīgie Rudbāržos izglābuši pirmos migrējošos krupjus un citus abiniekus. Gaisa temperatūrai paaugstinoties, tuvākajās dienās krupji no ziemošanas vietām uz nārsta vietām pāri autoceļiem migrēs arī citviet Latvijā, tādēļ DAP aicina pieteikties brīvprātīgos un būt gatavībā glābšanas darbiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kopumā ar Latvijas iedzīvotāju palīdzību apzināti 28 krupju migrācijai bīstami ceļu posmi. Trijos no tiem šajā nedēļā ir uzstādītas migrāciju ierobežojošas pagaidu sētiņas: Liepājā pie Tosmares ezera, Rudbāržos pie Bāliņu dīķa un Slīteres Nacionālajā parkā pie Vaides dīķa,” stāsta DAP mediju attiecību eksperte Ilze Reinika.

“No Rubāržu brīvprātīgajiem šorīt saņēmām ziņas par pirmajiem vakarnakt krupju patruļā izglābtajiem abiniekiem – 5 krupjiem, 36 vardēm un 23 tritoniem. Šorīt izglābti vēl 4 krupji, 41 tritons un 2 vaboles. Skaitļi rāda, ka krupju migrācija ir tik tikko sākusies, savukārt pirmie migranti uz nārsta vietām dodas pilnā sparā. Uz nārsta vietu vispirms dodas vardes, nedēļu vai divas pēc tām – arī krupji. Jārēķinās, ka tuvākajā laikā abinieku kustība sāksies visā Latvijā, un brīvprātīgajiem jābūt gataviem iesaistīties glābšanas darbos,” teic DAP Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Krupji ir lēni rāpotāji, ielu vai ceļu šķērso pat 15 minūtes, tādēļ migrācijas laikā uz intensīvas satiksmes ceļiem liela daļa iet bojā zem auto riteņiem. Tā kā krupis ir nozīmīgs barības ķēdes posms, visā pasaulē tiem tiek pievērsta aizvien lielāka nozīme, un pavasara migrācijas periodā tiek piesaistīti brīvprātīgie, kas palīdz šiem abiniekiem šķērsot autoceļus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Krupju patruļām līdz šim pieteikušies 44 brīvprātīgie, kas gatavi glābšanas misijā doties vieni vai kopā ar ģimeni. Tomēr, lai palīdzētu pēc iespējas vairāk abiniekiem veiksmīgi šķērsot autoceļus, DAP cer uz papildspēkiem.

Krupju glābšanā var iesaistīties jebkurš, aizpildot anketu https://www.daba.gov.lv/lv/misija-krupis. Taču drošības apsvērumu dēļ bērni glābšanas darbos drīkst iesaistīties tikai pieaugušo pavadībā. Norādītajā vietnē ir redzamas arī visas līdz šim apzinātās krupju migrācijas vietas.

Brīvprātīgajiem jāņem vērā, ka galvenie glābšanas darbi norit 2–4 stundas pēc saulrieta. Jārūpējas par savu drošību uz ceļa un jābūt pamanāmiem. Ieteicams vilkt atstarojošu apģērbu, piemēram, atstarojošu vesti, ap galvu vai rokā turēt lukturi, līdzi ņemt tīru spaini un vienreizlietojamos cimdus krupju glābšanai.

Katru gadu uz Latvijas autoceļiem tiek sabraukti tūkstošiem abinieku. Kampaņas mērķis ir samazināt uz autoceļiem bojāgājušo krupju skaitu ar aktīvu sabiedrības līdzdalību, gan ziņojot DAP vēl nereģistrētas krupju migrācijas vietas, kas šķērso autoceļus, gan aktīvajā migrācijas laikā palīdzot tos pārnest pāri ceļam drošībā jau identificētajos autoceļu posmos. Gar dažiem krupju migrācijas ceļu posmiem paredzēts uzstādīt arī nelielus žogus, kas vēl drošāk un efektīvāk palīdzēs krupjiem veiksmīgi nonākt nārsta vietā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.