Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Saslimstība ar gripu saglabājas iepriekšējo nedēļu līmenī

Pagājušās nedēļas (19.02. – 25.02) gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina par inficēto un arī slimnīcās ārstēto Covid-19 pacientu skaita samazināšanos, tomēr saslimstība ar gripu turpina turēties iepriekšējo nedēļu līmenī. Par to informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nedēļas laikā gripas mirušo skaits audzis par 7 sasniedzot 26 nāves gadījums kopumā visa monitoringa laikā (no 2023. gada 40. nedēļas). Visiem mirušajiem vēl bez gripas bijušas arī vairākas blakussaslimšanas un neviens no viņiem nav bijis vakcinēts pret gripu šajā sezonā. 

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs. Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai. 

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, t.i. ārpus riska grupām. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 1024 pacienti, no kuriem 337 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu noteikta diagnoze „gripa” (nedēļu iepriekš – 377 pacienti, divas nedēļas iepriekš – 375 pacienti). Gadījumi reģistrēti Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rīgā, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Valmieras novadā un Jēkabpils novadā. Augstākā saslimstība reģistrēta 0 – 4 gadu vecuma grupā, kā arī 5-15 gadu vecuma grupā. 

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs novērojams augsts saslimstības līmenis primārajā aprūpē un lielākā daļa ES/EEZ valstu ziņo par gripas aktivitāti virs bāzes līmeņa. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis 29% (nedēļu iepriekš 44%). Visas valstis ziņojušas par sezonālu gripas aktivitāti, kas pārsniedz 10% pozitīvo paraugu īpatsvara slieksni primārajā aprūpē, kas noteikts kā epidēmijas slieksnis.  

Latvijā Covid-19 gadījumu skaits turpina samazināties – laboratoriski apstiprināti 48 gadījumi (nedēļu iepriekš arī 54), kopumā veikti 678 (iepriekš 689) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēti 63 Covid-19 pacienti (nedēļu iepriekš 72, divas nedēļas iepriekš – 75).  

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās 1 pacients (nedēļu iepriekš 2). Reģistrēti 11 Covid-19 pacientu nāves gadījumi (nedēļu iepriekš – 8). Vismaz 2 gadījumos Covid-19 bijusi kā pamatdiagnoze. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.