Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Šogad Latvijā atļauts papuves izmantot pārtikas ražošanai

Foto: “Zm.gov.lv

Lai maksimāli palielinātu pārtikas ražošanai pieejamās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības, Latvijā šogad atļauts papuves izmantot pārtikas un lopbarības ražošanai, tādējādi pieļaujot atkāpes no tiešo maksājumu zaļināšanas prasību izpildes 2022. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā Krievijas iebrukumu Ukrainā un tā radītās sekas pasaules pārtikas apgādē, Eiropas Komisija pēc dalībvalstu lūguma ir pieņēmusi īstenošanas lēmumu, kurā paredz iespēju dalībvalstīm 2022. gadā īstenot atkāpes no zaļināšanas maksājuma nosacījumu piemērošanas ar mērķi palielināt pārtikas un lopbarības ražošanas potenciālu. Zemkopības ministrija ir pieņēmusi lēmumu arī Latvijā piemērot visas īstenošanas lēmumā paredzētās atkāpes.

Atkāpes attiecas uz lauksaimniekiem, kuri šogad ir plānojuši papuves platības izmantot kultūraugu dažādošanas un ekoloģiski nozīmīgas platības prasības izpildei.

Ja līdz šim minēto prasību izpildei papuves platībās bija noteikts ražošanas un augu aizsardzības līdzekļu ierobežojums, tad šogad drīkst deklarēt arī tādas papuvju platības, kuras tiek noganītas, no tām ražošanas vajadzībām tiek novākta raža vai tās tiek izmantotas kultūraugu audzēšanai un arī, ja tajā tiek izmantoti augu aizsardzības līdzekļi [1].

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt, lauksaimniekiem, kuriem nav jānodrošina kultūraugu dažādošanas un ekoloģiski nozīmīgas platības prasības izpilde vai papuves platībā nenotiek ražošana un to neizmanto ganīšanai, tā jādeklarē kā līdz šim [2].

Lauksaimniekam būs iespēja arī saņemt marķēto dīzeļdegvielu ar samazinātu akcīzes nodokli par abu veidu deklarētajām papuvju platībām ar nosacījumu, ka šīs platības nepārsniedz 30% no saimniecības kopējās lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kas deklarēta vienotā platības maksājuma saņemšanai. Marķētās dīzeļdegvielas daudzums par šādu platību būs 100 litri par vienu hektāru.

[1] Šādas platības vienotajā iesniegumā būs jādeklarē, norādot jaunu kultūraugu un zemes izmantošanas veida kodu: “619: Papuve, kuru izmanto pārtikas un lopbarības ražošanai”, tādējādi saglabājot zaļināšanas maksājumu pilnā apmērā.

[2] Šādas platības vienotajā iesniegumā būs jādeklarē, norādot kultūraugu un zemes izmantošanas veida kodu “610: Papuve”, un papuve jāuztur atbilstoši atbalsta saņemšanas nosacījumiem.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.