Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Šogad vērojama mazāka astoņzobu mizgraužu aktivitāte nekā pagājušajā gadā

Foto: Agnis Šmits

Šogad vērojama mazāka egļu astoņzobu mizgraužu aktivitāte nekā pagājušajā gadā, lai gan valsts dienvidos tā ir lielāka, aģentūrai LETA atzina Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Agnis Šmits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš sacīja, ka kukainis šogad sācis lidot ļoti agri – divas nedēļas agrāk nekā pagājušā gadā. Tomēr uznākušais aukstums to nobremzēja, tāpēc kopumā astoņzobu mizgraužu aktivitāte Latvijā ir mazāka nekā pagājušā gadā.

Šmits atzīmēja, ka mizgraužu bojājumi mežā jau atrodami, bet īsto kukaiņu ietekmi būs iespējams aplēst rudenī, jo daudz kas atkarīgs no tā, cik karsta un sausa būs tālākā vasara.

“Silavas” apkopotie dati rāda, ka šogad vienā mizgraužu slazdā nedēļā līdz 29.aprīlim vidēji noķertas 777 vaboles, nedēļā līdz 4.maijam – vidēji 2323 vaboles, bet nedēļā līdz 11.maijam – vidēji tikai 374 kukaiņi. Šmits šo samazinājumu skaidro ar aukstuma periodu. Savukārt jau nedēļā līdz 19.maijam vienā slazdā noķerts vidēji 2701 kukainis, bet nedēļā līdz 26.maijam – vidēji 1757 vaboles.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākā astoņzobu mizgrauža aktivitāte maijā vērojama Latvijas dienvidu daļā, galvenokārt Dobeles un Skrundas apkaimē, kur vienā slazdā mēneša laikā vietām noķerti virs 15 000 kukaiņu. Savukārt vismazākā astoņzobu mizgrauža aktivitāte vērojama Latvijas ziemeļu daļā un Latgalē. Galvenokārt Gulbenes un Preiļu apkaimē, kur vietām noķertas pat mazāk nekā 1200 vaboles.

Salīdzinot ar 2023.gada maiju, Kolkas, Tukuma un Latvijas vidienes reģionā novērojama vislielākā astoņzobu mizgraužu skaita samazināšanās. Vietām to skaits samazinājies pat par vidēji 14 666 kukaiņiem uz vienu slazdā mēnesī. Savukārt vislielākais astoņzobu mizgrauža skaita paaugstinājums vērojams Latvijas dienvidu daļā, galvenokārt Aizkraukles apkaimē, kur kukaiņu aktivitāte palielinājusies par gandrīz 5000 vabolēm uz slazdu. Ievērojams kukaiņu aktivitātes paaugstinājums vērojams arī Dobeles un Ventspils apkaimēs, kā arī Latgales dienvidos.

Institūts “Silava” ir meža nozares atbalsta institūcija, un tā darbības mērķis ir ar zinātniskām metodēm iegūt jaunas zināšanas un izstrādāt inovatīvas tehnoloģijas, lai sekmētu meža nozares ilgtspējīgu attīstību un konkurētspēju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.