Abonē e-avīzi "Dzirkstele"!
Abonēt

Reklāma

Vakcinēties ar valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu varēs arī bērni līdz 17 gadiem un vecuma grupa 50+ 

Ilustratīvs foto: no “Dzirksteles” arhīva.

No 21.novembra vakcinācijas iestādēm ir iespēja paplašināt vakcinējamo iedzīvotāju grupas, iekļaujot bērnus līdz 17 gadiem un cilvēkus no 50 gadiem*, atbilstoši iestādē pieejamo vakcīnu daudzumam racionālas vakcīnas izmantošanas nolūkā. Tomēr joprojām prioritāri vakcinējamas personas vecumā no 65 gadiem un riska grupas, kuru vakcinācija tiek nodrošināta no 2022.gada oktobra sākuma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Speciālisti aicina seniorus un cilvēkus ar hroniskām slimībām neatlikt vakcināciju pret sezonālo gripu un doties pie ģimenes ārsta vai citā vakcinācijas iestādē, jo atliekot vakcināciju, netiek garantētas valsts apmaksātās vakcīnas pieejamība. Tomēr, ja valsts apmaksātā vakcīna tuvākajā vakcinācijas iestādē ir beigusies, tad jāvēršas citās ārstniecības iestādēs.

Vakcinācijai var pieteikties pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai portālā manavakcina.lv.

Pēdējie epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas (AAEI) simptomiem pie ģimenes ārstiem vēršas arvien vairāk pacienti, faktiski katrs ceturtais pacients. Līdz šim ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 27 klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem (Rīgā, Jelgavā, Jūrmalā),  244 pacientiem tika konstatēta pneimonija un augstākā saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem 0-4 gadu vecumā.  Saņemti 9 ziņojumi par stacionētiem pacientiem ar gripu (Jēkabpilī, Rēzeknē, Rīgā) un 1 ziņojums par stacionētu pacientu ar gripas izraisītu pneimoniju (Rīgā). Stacionētie pacienti bija gan bērni, gan pieaugušie.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šoruden gripa laboratoriski apstiprināta 10 gadījumos (pagājušajā sezonā attiecīgajā laikā periodā gripas gadījumi netika konstatēti). Saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra apkopoto informāciju** šoruden gripas gadījumu skaits ievērojami pārsniedz pagājušā gada attiecīgajā laika periodā konstatēto gadījumu skaitu un gripas reģionāla un plaša izplatība jau konstatēta dažās Eiropas Savienības/Eiropas Ekonomikas zonas valstīs: Portugālē, Francijā, Dānijā, Maltā.

Ierasti ar gripu vissmagāk slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām slimībām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa īpaši bīstama ir maziem bērniem un grūtniecēm. Vienlaikus vakcinēties pret gripu ir būtiski arī citām iedzīvotāju grupām, it īpaši, ja ikdienā ir cieša saskare ar cilvēkiem, kuri pieder veselības riska grupai, citiem cilvēkiem. Vakcinācija samazina gan saslimšanu, gan gripas izraisīto komplikāciju un ar to saistīto nāves gadījumu risku. 

SPKC atgādina, ka vakcinēties pret sezonālo gripu var vienlaikus ar vakcīnu pret Covid-19. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vakcinēties pret sezonālo gripu ar valsts apmaksātu vakcīnu var: 

  • bērni vecumā līdz 17 gadiem;  
  • cilvēki ar hroniskām slimībām un imūnsupresiju;
  • grūtnieces; 
  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem; 
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;  
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti;  
  • personas vecumā no 50 gadiem;  
  • cilvēki ar psihiskām slimībām 

Informācija par gripas profilakses pasākumiem pieejama SPKC mājaslapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/vakcinacija-pret-gripu-un-covid-19#gripa 

* Ministru kabineta noteikumi Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi” 

 **https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/weekly-influenza-update-week-44-october-november-2022

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Gulbenes novads - Dzirkstele.lv komanda.